میهن نما
میهن نما
گفتاورد

ناصر حجازی

وقتی من در یک نما از تلویزیون کویت دیدم که عراقیها در یکی از مناطق ایران پرچم خودشان را برافراشته اند و تلویزیون های بیگانه مانند کویت این صحنه ها را با آب و تاب تعریف و تفسیر می کردند خون درون رگهایم بجوش آمد . آنجا بود که حس کردم خاک وطن مانند گوشت تن است و دادن این خاک همانقدر دردناک است که یکی از اعضای بدن را از دست بدهیم .

روانشاد ناصر حجازی ، ورزشکار ایرانی

تازه های تارنما
پیشنهاد ویژه

به مناسبت جشن نوروز ایرانی (نوروز ۱۳۰۹) رضاشاه با وزرای خارجی مقیم تهران دیدار کرد . رضاشاه در این دیدار به من گفت :

من روح و انديشه ژاپن را عمیقا ارج می نهم. تصور نمی کنم که تمدن مادی غربی امروز به آن گرانسنگی ای باشد که غربیها به آن می نازند. بیشتر ملتهای مشرق زمین بد بخت مانده و در سلطه نظم جهانی ای که عمدة ساخته انگلیس و آمریکا و فرانسه است ، مقهورند . فکر نمی کنم که سبب آن (تمدن و پیشرفت) عظمت غرب باشد. یگانه علت تصادفی این وضع، توجه خاطر غربیها به علوم است. غربیان تا همین تازگیها در کار رخنه و تجاوز به ایران بودند. اگر تمدن مادی مایه برتری باشد، ایران هم خیابانهای ساخته شده ، چراغ برق، شبكه تلگراف و تلفن و حمل و نقل هوایی دارد . به من گفته اند که به اروپا بروم و غربیان را بیاموزم، و به آنها رهنمود بدهم. تا چند سال دیگر کاری خواهم کرد که اروپاییان به کشور من بیابند و شاهد پیشرفتهای آن باشند.

خاطرات آکیو کازاما نخستین وزیر مختار ژاپن در ایران - ترجمه و تحقیق : هاشم رجب زاده

 • بازدید: 210
 

دیدگاه ها 

 
0 # شهریار آریابد 12 بهمن 1398 ساعت 09:03
هماره تاریخ بیگانگان ترمز پیشرفت ایرانیان بودند ، اگر تاخت ویرانگر تازیان نبود هازه شکوفای ساسانی روند درونزای پیشرفت را شتاب می بخشید ولی دریغ و هزاران دریغ که آمدن تازیان افزرون بر ویرانی همه آفرینش هایی هنری ، فرهنگی و چیستایی برنامه های شکوفایی روزافزون ایرانیان را برای چندین سده به ایستایی کشاند و تا بخود آمدند که پسماندگی و واپسگرایی دیروز را کنار نهاند ، باختریان آمدند و راه را بر پیشروان اندیشه نوزایی ایرانی بستند ، هرچند که باور دارم آینده از آن ایران و ایرانیان است و نوزایی فرهنگ آریایی راه خود را از میان کوره راه ها خواهد گشود و به فراخنای دانش و هنر دست خواهد یافت .
پاسخ | |
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ از شما می خواهیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ پرسشهای خود را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه ها پس از بررسی (از 1 تا 24 ساعت) نمایش داده می شود.


برگ نخست گذشته ی ایران دیدگاه رضاشاه درباره ی تمدن مادی غرب
گفتگو و پرسش و پاسخ
داستانزد ایرانی

پایان شب سیَه سپید است

پس از هر سختی و گرفتاری آسانی و رهایی است

پیشنهاد
دیدگاه کاربران
 • شاهنامه به زبان ساده (نثر روان)
  فردوسی شیعه نبود چون در آن روزگار هنوز شیعه کشف نشده بود اما علاقمند به خاندان پیامبر بود اما بیشتر از آن به ایران دلبسته بود وگرنه می تونست قران تفسیر کند و از شاهان و خلیفه زمان صله بگیرد نمایش / پاسخ
  فرستنده : فرهاد
 • سوزاندن نانوا به فرمان رضاشاه
  باسلام ندا خانم باید جان های امثال این متقلب ها گرفته شود تا میهن ها آباد گردند، اگر این اقدام صورت نمی‌گرفت آن کارگران بدبخت هم که معلوم نیست قوط چند خانواده را متحمل بودند رو از کار بی کار می‌کرد، پس تلنگر و تنبیح به جا و به موقع واجبه که همچین بی وجدان هایی حساب کار دستشون بیاد و مسبب نان بریدن ه... نمایش / پاسخ
  فرستنده : کامران
 • هر که بامش بیش برفش بیشتر
  البته کسانی که تلاش کنند میتوانند بر سختی غلبه کنند نمایش / پاسخ
  فرستنده : سلام بر مهدی عج
فرتورهای دیدنی
پذیرش آگهی


Your SEO optimized title