میهن نما
میهن نما
گفتاورد

داریوش فرهود

تمدن جهان غرب و به ویژه کشورهای اسلامی، وامدار فرهنگ، اخلاق، ادب و هنر ایران بوده و هست. افراد سرشناسی از خاندان برمکیان و نوبختیان و دیگر ایرانیان، تمامی فرهنگ و ادب غنی ایرانی، اندرزنامه‌ها و پندنامه‌ها را از متون پهلوی به عربی و حتی یونانی ترجمه کردند. مرزهای فرهنگی ایران به مراتب فراتر از مرزهای سیاسی ایران کنونی است و آثار و پیامدهای مطلوب آن،‌ هنوز هم در هند، پاکستان، افغانستان، آسیای میانه، کشورهای عربی خلیج فارس، ترکیه، عراق، سوریه، لبنان و حتی یونان و مصر و امروزه نیز در امریکا، کانادا، استرالیا و کشورهای خاور دور و اروپا دیده می‌شود.

داریوش فرهود ، پزشک دانشمند

تازه های تارنما
پیشنهاد ویژه

سپهبد جان بر کف سردار قاسم سلیمانیقاسم سلیمانی در سال ۱۳۳۷ در روستای قنات ملک در کرمان زاده شد. دارای مدرک تحصیلی دیپلم بود.دو فرزند (یک پسر و یک دختر) از وی بیادگار مانده است.پیش از انقلاب در "سازمان آب" کرمان کار می کرد و پس از پیروزی انقلاب در خرداد ۱۳۵۹ به سپاه پاسداران پیوست .

در هنگامه ی تازش نیروهای عراقی به سرزمین ایران ، قاسم سلیمانی فرمانده ی سپاه هفتم صاحب الزمان(عج) کرمان بود. در جریان تاخت و تاز عراق به فرودگاه‌های کشور، مدتی از هواپیماهای مستقر در فرودگاه کرمان پاسداری می‌کرد. سه ماه پس از آغاز جنگ در قالب نخستین نیروهای اعزامی از کرمان که حدود ۳۰۰ تن بودند، راهی جبهه‌های سوسنگرد شد و به عنوان فرمانده ی دسته مشغول به کار شد.سلیمانی در روزهای آغازین نبرد خود با نیروهای عراقی چنین گفت:

در روزهای نخست ورود به جبهه، دشمن را قادر به انجام هرکاری می‌دانستم، اما در اولین حمله‌ای که انجام دادیم، موفق شدیم نیروهای دشمن را از کنار جاده سوسنگرد تا حمیدیه به عقب برانیم و تلفاتی نیز بر آن‌ها وارد کنیم که این امر باعث شد تصور غلطی که از دشمن در ذهن داشتم از بین برود. یادم می‌آید که پس از این حمله، شب‌ها وارد مواضع عراقی‌ها می‌شدیم. دوستی داشتم به نام «حمید چریک» که بعداً به شهادت رسید. او حتی برخی مواقع با موتور سیکلت خود را به خاکریزهای عراقی‌ها می‌رساند.من شوق و علاقه زیادی به طرح‌ها و مسائل نظامی داشتم و علاقه مند به حضور در جبهه بودم و درست به دلیل همین علاقه بود که با یک ماموریت ۱۵ روزه وارد جبهه شدم و دیگر تا آخر جنگ بازنگشتم.

سردار سلیمانی در طول 8 سال جنگ ناخواسته ی ایران با عراق همواره یکی از نیروهای برجسته ی نبرد با تازشگران بود و در این راه از هیچ کوششی دریغ نکرد. سردار سلیمانی چند سال پس از جنگ به عنوان فرمانده ی نیروی قدس سپاه منصوب شد .

پس از برآمدن داعش در عراق و سوریه و تهدید آنان نسبت به ایران، شهید سلیمانی به عنوان فرمانده ی سپاه قدس با رفتن به این مناطق و سازماندهی نیروهای مردمی، به کارزار با این گروه پرداخت. نیروهای زیر فرمان سلیمانی نقش تأثیرگذاری در روند جنگ با داعش در عراق داشت. بگونه ای که "موفق الربیعی" ‌وزیر امنیت ملی عراق در گفتگویی با روزنامه ی الشرق الاوسط، سلیمانی را نیرومندترین مرد در عراق خواند. در ۱۱ ژانویه ۲۰۰۷ میلادی آمریکایی ها مستقیما به نقش تاثیر گذار سردار سلیمانی در عراق خستو(معترف) شدند. آمریکاییان از آغاز نبرد سردار سلیمانی با نیروهای داعش ، با وی سر ناسازگاری داشتند و همواره به دنبال راهی برای آسیب رساندن به وی بودند ، زیرا کوشش های سردار سلیمانی را در تقابل با آرمان های ستمگرانه ی خود می دیدند .  ( به گفته ی مقام های آمریکا ، داعش دست پروده و ساخته و پرداخته ی دولت آمریکا بوده است . )

 سپهبد جان بر کف سردار قاسم سلیمانی

سردار سلیمانی و یارانش که نقش پررنگی در دفاع از مردمان بیگناه سوریه و عراق در برابر داعش داشتند بعدها مدافعان حرم نام گرفتند زیرا در بیشتر عملیات ها حضور داشتند و از مقام حرم و مردم بیگناه سوریه و عراق به دفاع فراگیر پرداختند و پس از سالها کوشش و جانفشانی ضمن دفاع جانانه از مردمان مظلوم کشورهای ستم دیده و در عین حال جلوگیری از پیشروی دشمنان ستمگر به مرزهای ایران زمین ، داعش را زمینگیر و خلافتش را سرنگون کردند .

پس از سرنگونی داعش و نیروهای دست پرورده ی آمریکا و عربستان سعودی ، دولت آمریکا که خود را در رسیدن به آرمانهایش ناکام می دید ، خشمگینانه با بهانه های گوناگون می کوشید تا به سردار سلیمانی و ایرانیان آسیب و گزند برساند .

سرانجام در بامداد آدینه ۱۳ دیماه ۱۳۹۸ خورشیدی با تازش موشکی بالگردهای آمریکایی به ۲ خودروی حامل سردار سلیمانی و یاران ایرانی و عراقی اش پیرامون فرودگاه بغداد، آنان را به شهادت رساندند.

سردار سلیمانی در میان آزادی خواهان جهان جایگاه ویژه ای داشت بگونه ای که پس از شهادتش ، مردمان آزادیخواه در کشورهای گوناگون به خیابانها آمده و به سوگواری پرداختند و با خشم بسیار نفرین های خود را نثار دولت آمریکا کردند.

 • بازدید: 737
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ از شما می خواهیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ پرسشهای خود را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه ها پس از بررسی (از 1 تا 24 ساعت) نمایش داده می شود.


برگ نخست بزرگان ایران سپهبد قاسم سلیمانی ، سردار جان بر کف ایران زمین
گفتگو و پرسش و پاسخ
داستانزد ایرانی

سنگ کسی را به سینه زدن

از کسی پشتیبانی کردن

پیشنهاد
دیدگاه کاربران
 • وزوانیان هنوز به زبان پهلوی سخن می گویند
  سلام زبان دری چیزی جدا از فارسی است پهلوی ٬فارسی٬دری٬اوستایی زبان هایی مجزا بوده اند که اصل با پهلوی و اوستایی بوده است اوستایی زبان شرقی ایران بوده و با سانسکریت هم ریشه و با پهلوی شباهت داشته و دیگر زبان های شرقی مثل پشتو ٬اسی ٬سغدی شبیه اوستایی هستند اما از زبان پهلوی زبان هایی مختلفی شکل گرفته ا... نمایش / پاسخ
  فرستنده : بالاچ سر مچار پهلوی
 • شاهنامه به زبان ساده (نثر روان)
  بکاربردن واژه ی وصی برای حضرت علی (ع) در دیباچه ی شاهنامه از سوی فردوسی نشانگر آن است که وی علی (ع) را جانشین پیامبر می دانسته است و این خود دلیل بر شیعه بودن وی است . محمد بدو اندرون با علی همان اهل بیت نبی و وصی اگر چشم داری به دیگر سرای بنزد نبی و وصی گیر جای درست پس از این بیت ها چنین می گوید : ... نمایش / پاسخ
  فرستنده : فرزند ایران
 • شاهنامه به زبان ساده (نثر روان)
  فردوسی شیعه نبود چون در آن روزگار هنوز شیعه کشف نشده بود اما علاقمند به خاندان پیامبر بود اما بیشتر از آن به ایران دلبسته بود وگرنه می تونست قران تفسیر کند و از شاهان و خلیفه زمان صله بگیرد نمایش / پاسخ
  فرستنده : فرهاد
فرتورهای دیدنی
پذیرش آگهی


Your SEO optimized title