گفتگو و پرسش و پاسخ
گفتاورد

عبدالحسین زرین کوب

امپراتوري كورش و داريوش يك امپراتوري نمونه است كه مورخ مي‌تواند از تأمل در آن دريابد كه مملكت تنها با قدرت نظامي و حتي با نظارت چشم و گوش حكومت، برپا نمي‌ماند، احتياج به تفاهم و تسامح نيز هست و اين تسامح كورشي است كه بي‌شك اسباب سرافرازي تاريخ ايران است

عبدالحسین زرین کوب

تازه های تارنما
پیشنهاد ویژه
پذیرش آگهی

سپهبد جان بر کف سردار قاسم سلیمانیقاسم سلیمانی در سال ۱۳۳۷ در روستای قنات ملک در کرمان زاده شد. دارای مدرک تحصیلی دیپلم بود.دو فرزند (یک پسر و یک دختر) از وی بیادگار مانده است.پیش از انقلاب در "سازمان آب" کرمان کار می کرد و پس از پیروزی انقلاب در خرداد ۱۳۵۹ به سپاه پاسداران پیوست .

در هنگامه ی تازش نیروهای عراقی به سرزمین ایران ، قاسم سلیمانی فرمانده ی سپاه هفتم صاحب الزمان(عج) کرمان بود. در جریان تاخت و تاز عراق به فرودگاه‌های کشور، مدتی از هواپیماهای مستقر در فرودگاه کرمان پاسداری می‌کرد. سه ماه پس از آغاز جنگ در قالب نخستین نیروهای اعزامی از کرمان که حدود ۳۰۰ تن بودند، راهی جبهه‌های سوسنگرد شد و به عنوان فرمانده ی دسته مشغول به کار شد.سلیمانی در روزهای آغازین نبرد خود با نیروهای عراقی چنین گفت:

در روزهای نخست ورود به جبهه، دشمن را قادر به انجام هرکاری می‌دانستم، اما در اولین حمله‌ای که انجام دادیم، موفق شدیم نیروهای دشمن را از کنار جاده سوسنگرد تا حمیدیه به عقب برانیم و تلفاتی نیز بر آن‌ها وارد کنیم که این امر باعث شد تصور غلطی که از دشمن در ذهن داشتم از بین برود. یادم می‌آید که پس از این حمله، شب‌ها وارد مواضع عراقی‌ها می‌شدیم. دوستی داشتم به نام «حمید چریک» که بعداً به شهادت رسید. او حتی برخی مواقع با موتور سیکلت خود را به خاکریزهای عراقی‌ها می‌رساند.من شوق و علاقه زیادی به طرح‌ها و مسائل نظامی داشتم و علاقه مند به حضور در جبهه بودم و درست به دلیل همین علاقه بود که با یک ماموریت ۱۵ روزه وارد جبهه شدم و دیگر تا آخر جنگ بازنگشتم.

سردار سلیمانی در طول 8 سال جنگ ناخواسته ی ایران با عراق همواره یکی از نیروهای برجسته ی نبرد با تازشگران بود و در این راه از هیچ کوششی دریغ نکرد. سردار سلیمانی چند سال پس از جنگ به عنوان فرمانده ی نیروی قدس سپاه منصوب شد .

پس از برآمدن داعش در عراق و سوریه و تهدید آنان نسبت به ایران، شهید سلیمانی به عنوان فرمانده ی سپاه قدس با رفتن به این مناطق و سازماندهی نیروهای مردمی، به کارزار با این گروه پرداخت. نیروهای زیر فرمان سلیمانی نقش تأثیرگذاری در روند جنگ با داعش در عراق داشت. بگونه ای که "موفق الربیعی" ‌وزیر امنیت ملی عراق در گفتگویی با روزنامه ی الشرق الاوسط، سلیمانی را نیرومندترین مرد در عراق خواند. در ۱۱ ژانویه ۲۰۰۷ میلادی آمریکایی ها مستقیما به نقش تاثیر گذار سردار سلیمانی در عراق خستو(معترف) شدند. آمریکاییان از آغاز نبرد سردار سلیمانی با نیروهای داعش ، با وی سر ناسازگاری داشتند و همواره به دنبال راهی برای آسیب رساندن به وی بودند ، زیرا کوشش های سردار سلیمانی را در تقابل با آرمان های ستمگرانه ی خود می دیدند .  ( به گفته ی مقام های آمریکا ، داعش دست پروده و ساخته و پرداخته ی دولت آمریکا بوده است . )

 سپهبد جان بر کف سردار قاسم سلیمانی

سردار سلیمانی و یارانش که نقش پررنگی در دفاع از مردمان بیگناه سوریه و عراق در برابر داعش داشتند بعدها مدافعان حرم نام گرفتند زیرا در بیشتر عملیات ها حضور داشتند و از مقام حرم و مردم بیگناه سوریه و عراق به دفاع فراگیر پرداختند و پس از سالها کوشش و جانفشانی ضمن دفاع جانانه از مردمان مظلوم کشورهای ستم دیده و در عین حال جلوگیری از پیشروی دشمنان ستمگر به مرزهای ایران زمین ، داعش را زمینگیر و خلافتش را سرنگون کردند .

پس از سرنگونی داعش و نیروهای دست پرورده ی آمریکا و عربستان سعودی ، دولت آمریکا که خود را در رسیدن به آرمانهایش ناکام می دید ، خشمگینانه با بهانه های گوناگون می کوشید تا به سردار سلیمانی و ایرانیان آسیب و گزند برساند .

سرانجام در بامداد آدینه ۱۳ دیماه ۱۳۹۸ خورشیدی با تازش موشکی بالگردهای آمریکایی به ۲ خودروی حامل سردار سلیمانی و یاران ایرانی و عراقی اش پیرامون فرودگاه بغداد، آنان را به شهادت رساندند.

سردار سلیمانی در میان آزادی خواهان جهان جایگاه ویژه ای داشت بگونه ای که پس از شهادتش ، مردمان آزادیخواه در کشورهای گوناگون به خیابانها آمده و به سوگواری پرداختند و با خشم بسیار نفرین های خود را نثار دولت آمریکا کردند.

  • بازدید: 771
 

دیدگاه خود را بنویسیدبرگ نخست بزرگان ایران سپهبد قاسم سلیمانی ، سردار جان بر کف ایران زمین
داستانزد ایرانی

صلاح مملکت خویش خسروان دانند

آدمی خود صلاح کارش را بهتر از دیگران می داند

پیشنهاد
دیدگاه کاربران


سپهبد قاسم سلیمانی ، سردار جان بر کف ایران زمین