گفتگو و پرسش و پاسخ
گفتاورد

مانوئل بربریان

جایگاه گذشته ی ایرانیان در دانش و فرهنگ ، نزد بیگانگان و نیز شوربختانه نزد ما ایرانیان شناخته شده نیست . خویشکاری ما ایرانیان ، شناخت کوششهای نیاکان خود و نشان دادن سهم این کوشش های ایرانی در شکوفایی تاریخ دانش و فرهنگ و تمدن کنونی جهانی است .

مانوئل بربریان ، پدر زمین ساخت ایران

تازه های تارنما
پیشنهاد ویژه
پذیرش آگهی

کتاب تاریخ ایران باستان

میرزا حسن خان مشیرالدوله پنجمین رئيس الوزرای دوران سلطنت احمدشاه، بعد از استعفای دومین دولت مستوفی الممالک، در اسفندماه سال ۱۲۹۳ و بعد از رأی تمایل نمایندگان مجلس سوم (به اتفاق آراء) مأمور تشکیل کابینه شد وی نخستین نخست وزیر مشروطیت است. میرزا حسن خان در سال ۱۲۹۱ قمری در تبریز زاده شد و پس از انجام تحصیلات مقدماتی در ایران به روسیه رفته و دوره مدرسه نظام و سپس مدرسه حقوق سن پترزبورگ را تمام کرد. مشیرالدوله بعد از استعفا از مقام نخست وزیری به کار تحقیق و تتبع و نویسندگی پرداخت و کتاب ارزشمند تاریخ ایران باستان محصول پژوهش های سالهای پایانی زندگی اوست. میرزا حسن خان مشیرالدوله در سال ۱۳۱۴ در سن ۱۳ سالگی درگذشت.

دانستن تاریخ نه تنها برای تیره و گروه خاصی مانند محققان و پژوهشگران سودمنداست، که بر هر فرد مردم گرای و میهن دوست شایسته دانستن و آموختن است، زیرا جهان امروز که چندین هزار سال را پشت سر نهاده و فرزندان جهان آرا و آزادگان دانش افزا را در درون خود به خاک سپرده، مدیون تاریخ است. همچنان که میدانیم یکی از کشورهای سازنده تاریخ یقینا کشور سرافراز ما «ایران» است، کشوری که مهد آزادگان، آزادپروران و آزادکنندگان دیگر مردمان از بند بردگیست، این چنین است که در جهان شناخته شده و با بررسی بی طرفانه در تاریخ سیاسی و اجتماعی گوناگون آن را می بینیم که چه خدمات بزرگی در ساختن زیربنای تمدن جهان نموده، از همین روست که دانشمندان و تاریخ نگاران بزرگ جهان، کشور ما را مهد تمدن و پایه گذار جهان دانسته اند و این گفته گزاف نیست و حقیقتی است انکارناپذیر و هیچ فرد ایرانی نمی تواند خود را محروم از این افتخار شمارد و ما باید به ایران و ایرانی بودن فخر بفروشیم.

بخش یکم :


بخش دوم :


بخش سوم :


..............

اندازه : 13 مگابایت

ساختار : pdf

شمار رویه ها : 3004

  • بازدید: 199
 

دیدگاه خود را بنویسیدبرگ نخست گنج نبشت دریافت کتاب تاریخ ایران باستان - حسن پیرنیا
داستانزد ایرانی

دهانش چاک و بست ندارد

راز نگهدار نیست / دشنام گو است

پیشنهاد
دیدگاه کاربران


دریافت کتاب تاریخ ایران باستان - حسن پیرنیا