خواب شاه عباس درباره پایان دنیا

0 تراز
3,055 بازدید
آغاز گفتمان آبان 29, 1397 در گذشته ی ایران از سوی محمود (146 تراز)
شاه عباس اول صفوی پیش از رسیدن به حکومت شبی به خواب می‌بیند که سال ۱۰۰۰ هجری منجی ظهور می‌کند و دنیا به پایان می‌رسد. او از خوابش بسیار می‌ترسد و و نگران رسیدن به سلطنت می‌شود. برای رفع خطر ندر می‌کند که اگر خوابش تعبیر نشود ۱۰۰۰ کاروانسرا بسازد و خدمات دیگری نیز به مردم ارائه دهد.

از قضای معلوم خواب شاه عباس تعبیر نمی‌شود و او پنجمین شاه صفویه می‌شود. چند سال که از حکومتش می‌گذرد، در سال ۱۰۰۸ هجری، به تحقق نذرش می‌پردازد. او ابتدا پیاده به زیارت امام رضا می‌رود، ضریح را غبارروبی می‌کند و بعد از بازگشت شروع به بازسازی یا ساخت کاروانسرا‌ها می‌کند.

 کارگزاران شاه ۱۰۰۰ کاروانسرا می‌سازند. در بعضی از منابع آمده که پس از ساخت کاروانسرای هزارم به شاه پیشنهاد می‌شود که تعداد کاروانسرا‌ها را ۹۹۹ عدد کند که بیشتر به نظر برسد.

آورده اند که می‌گوید کاروانسرای هزارم را خراب می‌کنند. در هر صورت ۹۹۹ کاروانسرا در جاده‌های اصلی ساخته می‌شود که در حال حاضر تعداد ۵۴ کاروانسرا باقی مانده و از این تعداد هم ۲۵ عدد بازسازی شده است.

پاسخ شما

برای افزودن پرونده های ( FILE ) گوناگون و فرتورها به گفتمان/پرسش ، نخست پرونده یا فرتور خود را در تارنماهای ویژه ی بارگزاری مانند Picofile.com بارگزاری نموده و سپس پیوند ( LINK ) آنرا در بخش "پیوندگزاری " ( برای پرونده ها ) و "افزودن فرتور" ( برای فرتورها ) جای دهید ، پس از جایگیری پیوند، پرونده یا فرتور شما بنمایش در خواهد آمد .
نام شما:
رایانامه ی شما نمایش داده نخواهد شد
خواهشمندیم به این پرسش پاسخ دهید >
برای گذشتن از پدافندشماره و نادیده گرفتن آن , خواهشمندیم درون شوید یا نام نویسی کنید.

گفتمان های پیشنهادی

0 تراز
0 پاسخ
آغاز گفتمان فروردین 29, 1396 در گذشته ی ایران از سوی فرزند ایران (2,060 تراز)
0 تراز
2 پاسخ
آغاز گفتمان 20 فروردین 1398 در گذشته ی ایران از سوی اردشیر
0 تراز
1 پاسخ
آغاز گفتمان مهر 25, 1396 در گذشته ی ایران از سوی pooya (112 تراز)
0 تراز
0 پاسخ
...