پرسشی درباره ی نماد فروهر

0 تراز
176 بازدید
آغاز گفتمان فروردین 20, 1398 در گذشته ی ایران از سوی اردشیر
درود بر شما
آیا توضیحات زیر در مورد آرم و نماد فروهر درست است؟
برخی از مردم فکر میکنند که این نماد، نماد کورش هخامنشی است. برخی هم می‌گویند که این نماد، نمادِ زرتشت است. اما واقعیت این است که این نماد، نه آرمِ کورش است و نه علامتِ زرتشت. حتی اسم واقعی‌اش فروهر هم نیست. بلکه نماد خدایان دروغین باستانی است که به تدریج، در عصر باستان وارد ایران شد و طبق اسنادِ روشن، در عصر نوین توسط فراماسون‌ها به عنوان نماد هویت ایرانی به بخشی از بدنه جامعه ایرانی تزریق شد... هر چند واژۀ فروهر، واژه ای ایرانی انگاشته شده است، ولی نماد فروهر پیش از آنکه در ایران دیده شود، در سرزمینهای دیگر وجود داشته است. کهنترین موارد استفاده از این نماد در ایران، زمان داریوش اوّل، و استفاده از آن در کتیبه بیستون و تخت جمشید است...
در موزۀ بریتانیا می توانیدنماد آشوری را که در قصر نمرود کشف شده است و مربوط قرن نهم پیش از میلاد مسیح تاریخگذاری شده است و احتمالاً مربوط به شَمَش خدای آفتاب آشوریان و بابلیان که در حماسه گیلگمش هم بدان اشاره شده است می باشد، را ببینید..
عده ای این نماد که به عرض رسید به اشتباه فروهر خوانده می‌شود و نام واقعی‌اش گوی بالدار خورشیدی یا مرد بالدارست را از تمدن‌های دیگر گرفته‌اند..به عنوان مثال تمدن اورارتو در شمال بین النهرین..در تمدن سومر ...

2 پاسخ

0 تراز
پاسخ داده شده فروردین 20, 1398 از سوی فرزند ایران (2,090 تراز)
 
بهترین پاسخ

درود بر شما

گمانه زنی پیرامون نماد فروهر بسیار است . گروهی آنرا یک نماد فلسفی می پندارند و گروهی آنرا یک الهه و ...

استاد فریدون جنیدی فروهر را داریوش هخامنشی می داند . زرتشتیان ایران ، فروهر را نماد پاکی و راستی می دانند.

روی هم رفته فروهر نمادی از فرمانروایی هخامنشیان است که بسیار زیبا ساخته شده است .

به گمان من فروهر بیش از آنکه بتواند چهره ی خدایی و نیمه خدایی و ... داشته باشد ، چهره ی پادشاه هخامنشی را نشان می دهد .

تندیس کورش هخامنشی - به بالهای پادشاه به خوبی بنگرید و همانندی آن با فروهر را بسنجید

فروهر :

دارای دیدگاه فروردین 20, 1398 از سوی Mahdi Kamali (78 تراز)

درود

البته من دیدگاه این دوستمان را دارای سو(جانبدارانه) می انگارم اما فروهر را بنا به بار فلسفی بالا و پرشمار آن، یک نماد فلسفی می پندارم که بسیار زوشن نیز هست و روشن تر از آن است که نیاز به کاوش تاریخی باشد!

--------------

فروهر را حتا اگر نماد یهود هم بنامیم، تفاوتی نمی نماید چون بار فلسفی آن به روشنی نمایان است(نیکی در اندیشه و گفتار و کردار)

به زودی برنامه ای نیز در این پیرامون خواهم گرفت تا گمانه ها را پایان بخشم.

 

 

پیروز باشیم.

+1 تراز
پاسخ داده شده فروردین 20, 1398 از سوی شهریار آریابد
درود بر پویندگان راه راستی

فروهر تنها یک نماد نیست  بلکه یک باور ناب آریایی است که در همه فرهنگ ها و نژادها ستوده شده و در نسک های دینی یهودی ، ترسایی و دبستان های خاورزمین ، بنیاد منش های والای زیستی پذیرفته شده است ، کردار نیک ، پندار نیک و گفتار نیک  هرسه با آن دست های برافراشته به سوی آسمان و چنبری که نشان دهنده پیوند ناگسستنی مردمان با افریدگار خویش است به بهترین گونه ساخته و پرداخته شده است .

شاید در نماد های میانرودان نیز چنین نشانی باشد ولی نه بدین پارنی (کاملی ) و رسایی .

فرهور یک نماد بی همتای ایرانی  است با همه ویژگی های ایرانی ، راستی ، درستی ، شادزیستی ، پایبندی به پیمان ، کوشایی ، دانش پروری و آشتی گرایی که در کمتر جایی از گیتی می توان آنرا یافت.

گفتمان های پیشنهادی

0 تراز
1 پاسخ 161 بازدید
+2 تراز
1 پاسخ 187 بازدید
0 تراز
1 پاسخ 60 بازدید
...