+2 تراز
656 بازدید
در دیگر جستارها ... از سوی

چرا باید در باره ی نژاد و کیش یکدیگر اینچنین پر آب و تاب و سختگیرانه کنکاش کنیم ما یک پرچم و یک ملت هستیم 

کاش راه های یکی شدن را بیشتر پیدا کنیم 
کاش بیشتر به این در هم آمیختن فرهنگ و نژاد افتخار کنیم نه اینکه بدنبال  راهی بر برتری جستن بر دیگری باشیم 
مگر جز این است آمده ایم که برویم چون دیگران که آمدند و رفتند من تنها یک انسان هستم 
و سختگیرانه در پی یافتن راهی برای برداشتن تمام مرزهای باور ها هستم بسیار خرسندم از وجود شما آنا و مانا باشید 

2 پاسخ

+1 تراز
از سوی (3,641 تراز)

برتر دانستن یک نژاد به نژاد دیگر و کوچک شمردن دیگر نژادها دور از فرهنگ و خرد است . همه ی مردمان از هر تیره ای و سرزمینی آفریده ی یزدان اند و گرامی . هیچکس نمیتواند بگوید که مردمانی با فلان نژاد و کیش سرتاسر نیکو و پاکیزه اند . در هر سرزمینی و تیره ای مردمان خوب پیدا میشود و مردمان بد هم پیدا میشود . به گفته ی سعدی :

بنی آدم اعضای یکدیگرند
که در آفرینش ز یک گوهرند

بیشتر درگیریها و ناسزاگویی هایی که به نژادها و کیشهای گوناگون انجام میپذیرد انگیزه ی سیاسی دارد . توده ی ایرانیان هزاران سال است که با کیشها و نژادها و تیره های گوناگون با مهربانی و دوستی در کنار هم زیسته اند و خواهند زیست . اگر ما در خوانش تاریخ ایران باستان گاهی پادشاهانی را میبینیم که به کیش و نژاد دیگران ناسزا میگویند به شوند انگیزه های سیاسی و کوته اندیشی آن فرمانروا بوده است وگرنه فرمان فرهنگ ایران به مهرورزیدن و آزادی و همزیستی دوستانه با دیگر مردمان از هر نژاد و کیشی است و نمونه ی آشکار آن سنگ نبشته و فرمان کورش هخامنشی است . 
0 تراز
از سوی (4,357 تراز)

اندرباره ی نژاد ناآگاهی بسیار است و باید کسان نژادشناس برنامه‌ریزی کنند. به همان گونه که برای زوان فرهنگستان داریم. 

اندرباره ی دین و کیش ما برخ-ی کَرَتان (بارها) خود را جای خدا مینهیم و دیگر کسان را برای دینداری زیر زور و فشار مینهیم. خدا از ما نخواسته است با برتر دانستن دین و کیش خویش دیگر کسان را اندرز بگوییم و راه بنماییم و ستم بکنیم. 

گفتمان های پیشنهادی

+1 تراز
1 پاسخ
+1 تراز
1 پاسخ
آغاز گفتمان اکتبر 22, 2016 در ایران امروز از سوی ВОСПУҲР (4,357 تراز)
+1 تراز
0 پاسخ
آغاز گفتمان می 2, 2018 در ایران امروز از سوی ВОСПУҲР (4,357 تراز)
+1 تراز
2 پاسخ
آغاز گفتمان می 14, 2017 در ایران امروز از سوی ВОСПУҲР (4,357 تراز)
...