میهن نما
میهن نما
گفتاورد

آن چنان به ایران علاقه مندم که حتی تمام بهشت را با یک وجب از خاک ایران عوض نمی کنم.

عارف قزوینی

کاربردی
پیشنهاد ویژه

در مورد ریشه این واژه نظریات مختلفی وجود دارد:در فرهنگ پارسی باستان، این دریا به نام «وارکَ شْ» مرکب از دو واژه «وُاوُ» همان معنای «فراخ و پهن» و «کَ ش» به معنی «کرانه و ساحل» است. «وُاوُ» همان معنای «پراخ» در اوستاست که با گذشت زمان تبدیل به فراخ و پهن شده است.

«کَ ش» همان «کَ سَ» است که در زبان پهلوی به «کرت» و در زبان فارسی امروزی به کرانه تبدیل شده است و لذا عده­ای بر این باورند که کاسپین از همان «وارک ش» است که از دو واژه «کَ سَ» و «پین» گرفته شده است که به معنی کرانه پهن و فراخ است.

عده ای می­گویند: کاسپین برگرفته از نام قوم کاسپی است که در این منطقه زندگی می­کردند.

عده ای می­گویند: کاسپی جمع «کاس»، «پی» علامت جمع است و کاسیان همان کاسپی ها هستند که در سرزمین لرستان کنونی می­زیند.

عده ای دیگر می­گویند: کاسپین همان «کاسبین» هست و همان کاسبیه که در زبان گیلکی «کاس» به معنای چشم زاغ و «بیه» در گذشته رودخانه یا ساحل آن را می­گفتند. بیه پس مغرب سفیدرود بود و بیه پیش گیلان شرقی نامیده می­شد. ظاهراً افرادی که در ساحل دریای مازندران زندگی می­کردند، مردمانی سفیدپوست، پریده رنگ و زاغ چشم بودند. به این دلیل به این دریا کاسپین گفته شده است.

دریای کاسپین

به هر حال جنوب دریای مازندران زیستگاه اقوام تاریخی کاس بوده که به دو شعبه کاسپی ها و کاسی ها تقسیم می­شدند. بدین ترتیب مشخص می­شود که نام کاسپین بر این دریا اطلاقی درست است و قوم کاسپی ها بر منطقه بزرگی از ایران حتی تا قزوین سکونت داشته اند و بنابراین نام این قوم بر این دریا به جای ماند. عده­ای نیز بر این باورند که قزوین معرب همان کاسپین است، لذا دریای کاسپین را دریای قزوین نیز گفته­اند. البته درمورد وجه تسمیه قزوین نظریات دیگری نیز هست.

---------------------

فرستاده شده از سوی کاربران مهرمیهن

***

  • بازدید: 14728
 

دیدگاه ها 

 
+6 #1 امیر 10 آذر 1391 ساعت 00:23
درود بسیار ازتوضیحتان ممنون ام ایکاش نام رایج یعنی خزر یا کاسپین عنوان بشه نه مازندران چون اصلا درهیچ جای دنیا دریای مازندران وجودنداره
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+6 #2 هانیه 28 اردیبهشت 1394 ساعت 02:36
فکر میکنم تو ایران اکثرا به نام خزر میشناسن اما در اصل کاسپینه
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+5 #3 ماندانا 30 خرداد 1395 ساعت 12:01
نام این دریا کاسپین هست برگرفته از فوم ایرانی کاسپی است همانطور که خلیج فارس در جنوب هم برگرفته از نام قوم ایرانی فارس است.قزوین هم همان کاسپین بوده که بعد از حمله اعراب به به این شکل در آمده مثل گرگان که تا مدتها جورجان تلفظ میشده. همین الان هم بعضی شهرها به تلفظ عربی هستند که باید به فارسی برگردانده شوند.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+6 #4 شروین 24 بهمن 1395 ساعت 11:35
دریای کاسپین بر گرفته از نام قوم ایرانی کاسپی است در حالیکه خزر نام یک قوم غیر ایرانی است.نظر به اینکه خزر گمان می رود قوم ترک باشند .در جهان تنها ترکیه و جمهوری آذربایجان و ترکمنستان که ترک هستند این دریای کسپین را دریای خزر می نامند.منافع ملی حکم می کند نام دریای خزر را به دریای کسپین برگردانیم.دریای کاسپین زیباتر و ایرانی و با کلاستر است.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #5 محمد 10 شهریور 1396 ساعت 23:49
از نظر من اسم کاسپین یا مازندران و قزوین اسم مناسبه تری است تا خزر چون قوم خزر ساکن ایران و ایرانی نبودند . ضمن آنکه یک قوم بودند که از صحرای چین به دریای مازندران رسیدند
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #6 کوروش هو متی 10 بهمن 1396 ساعت 01:19
بادرود.....کاسپی +ین .....سونیک (مانند) زر +ین ....که ما انرا امروزه کاسپِیَن میخوانیم.....که مانای خرده گیری نیست. هر دو چمی که در مورد واژه گفته شد درست و فرهودیت دارد گرچه بنظر همان مردمان چشم زاغ درستر می نماید....هرچه باشد یک واژه بی همتای پارسیک است که در خور پبیشینه ایرانیان است.
خرد توشه راهتان
کوروش هو ......پژوهشگر واژه های پارسیک
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #7 Sara 04 اسفند 1396 ساعت 19:10
این نام کاسپین برای این دریا بسیار مناسبه چون توی تمامی نقشه های جهان دریای کاسپین بوده است
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #8 Zahra 19 اردیبهشت 1397 ساعت 12:35
نام دریای خزر باید ب کاسپین تغییر کنه.نام کاسپین نشان دهنده اصالت ایران هست ن خزر.همه همینو میخوان
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #9 شهریار آریابد 28 امرداد 1397 ساعت 12:25
درود هم میهنان فرهیخته
سخن کم ، گزیده و دانش پایه باید باشد نا در اندیشه مانا باشد ، کاسی ها یک ویس ایرانی و باشنده در کرانه های دریایی اپاختری بودند که خود به دوبخش کاسی های کوهستان نشین رزم آور و کاسی های دشت نشین یا کاسپی می شدند و امروزه بخش هایی از ایران بنام آنان می باشد چون : کاشان (کاسان)، کاشمر ،کاسپیان(قزوین)و نیز دریایی کاسپیان که در لاتین کاسپین و در تازی قزوین شده کاربرد جهانی دارد ، ولی خزر یک نام دروغین و ایران ستیزانه است و برپایه کینه و نادانی گروهی بر دریایی اپاختری نهاده شده و درآینده زدوده خواهد شد ، برذاشته ها و ارزشهای میهنی ارج بنهیم و بنام بیگانگان ننامیم.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #10 حسین 16 آذر 1397 ساعت 22:25
خیلی جالبه ،درقزوین اقوامی هستند که پوستی سفید وچشمانی زاغ دارند ،به احتمال زیاد از همین اقوام کاسپی هستند،
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #11 Kasra 25 شهریور 1398 ساعت 21:51
سلام ما لک زبانان به منطقه وسیع (پین،که همون پهنه)میگیم،کاس+پین،باتوجه ب نوشته بالا گفتم شاید جالب باشه،ما خودمونو کاسیت میدونیم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ از شما می خواهیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ پرسشهای خود را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه ها پس از بررسی (از 1 تا 72 ساعت) نمایش داده می شود.


برگ نخست پژوهش ریشه ی نام دریای کاسپین (مازندران)


Your SEO optimized title