میهن نما
میهن نما
گفتاورد

روانشاد باستانی پاریزی

یکی از عواملی که موجب ریشه دار شدن نفوذ فردوسی در فرهنگ ایرانی شده است ، هزار ریشه بودن فردوسی در شئون فرهنگی است . هنوز بهترین تصویرها و مینیاتورهای ما آنهایی است که از مجالس شاهنامه پرداخته شده ، بزرگترین خطاطان ما شیواترین خط خود را در خدمت شاهنامه بکار برده اند . با شکوه ترین مجسمه ها از قهرمانان شاهنامه ساخته شده ، سالهاست که دلپذیرترین نمایشنامه ها را از داستان های شاهنامه استخراج کرده اند .

روانشاد باستانی پاریزی

کاربردی
تبلیغات
شاهنامه ی فردوسی
تبلیغات
میانگین امتیار کاربران: / 1
بسیار بدبسیار خوب 

پیوستگی ایران و افغانستانبرای ما ایرانیان جای کنجکاوی است که بدانیم افغانهای باشنده در ایران درباره ی ما و کشورمان چگونه می اندیشند و جایگاه خود را در پهنه ی سرزمین ایران چگونه می بینند. در زیر گفتگوی من(مهدی زیدآبادی نژاد ) با ملاشاه محمد مرد 29 ساله ی افغانی نشسته (ساکن) در ایران درباره ی ایران و ایرانیان را می خوانید.این گفتگو بی هیچ کم و کاست و افزایشی آورده شده است .

 

ملا جان اندکی درباره ی خودتان بگویید و خود را برای ما بشناسانید

ملا شاه محمد هستم . 29 ساله-3 فرزند دارم و زاده ی ایران هستم اما ریشه ی افغانی دارم و پدر و مادرم 35 سال پیش از افغانستان به ایران آمدند و من و خواهران و برادرانم در ایران زاده شدیم .پدرم خودش بی سواد بود اما نگذاشت هیچیک از ما بی سواد بزرگ شویم ، من و خواهر و برادرانم همه با سوادیم.  کارم بنایی ساختمان است که چندی است دیسک کمر امانم را بریده و نمی توانم بدرستی بکارم بپردازم .

از افغانستان و سرزمینتان بگویید

افغانستان یکبار بیشتر نرفته ام . پدرم در روستایی در بغلان، زمین کشاورزی دارد اگر روزگاری بتوانم آنجا بروم و در زمین ها بکار بپردازم خیلی خوب می شود . آنجایی که ما زمین داریم شمال افغانستان است و با مرز تاجیکستان (با ماشین) نزدیک به 2 ساعت راه است .جای سرسبز و خوش آب و هوایی است .افغانستان وطنم است و خیلی دوستش دارم .

درباره ی ایران بگویید ، ایران در نگاه شما و خانواده تان چگونه است ؟

ایران سرزمین شما و ماست . افغانستان و ایران یکی بوده است و مرزی میانشان نبوده است . بهر حال ما ایران را بیشتر از دیگر کشورها دوست داریم چون زبانتان با ما یکی است و دینمان یکی است . خانواده های ما معمولا فرزندان زیادی پرورش می دهند . دولت ایران چند سال پیش تبلیغ می کرد که فرزند کمتر زندگی بهتر ولی اکنون دریافته اند که نادرست بوده است و می گویند فرزند بیشتر بیاورید چرا که جمعیت رو به پیری رفته است .کشور ما و سرزمین های دور و برش همه زیر فرمان پادشاهی ایران بوده است و یکی از استان های ایران بوده است .ایرانیان و ما افغانها خیلی به هم می مانیم البته خانواده های ما در ایران بیشتر از شما قناعت می کنند و اسراف کمتری می کنند ولی برخی از بانوان ما هم بتازگی از همدیگر چشم و همچشمی می کنند .

پیوند شما با مردمان کدام یک از شهرهای ایران بهتر است ؟

ما در همه جای ایران هستیم و زندگی می کنیم . با مردمان مشهد و سیستان و بلوچستان پیوسته تریم . بویژه با مردمان زاهدان و بلوچ ها چون مذهبمان (اهل سنت ) یکی است ولی نژادمان یکی نیست آنها بلوچ اند و ما پارسی هستیم .

برنامه های تلوزیون ایران را هم میبینید ؟

بله من فقط تلویزیون ایران را می بینیم . بعضی از افغان ها ماهواره می گذارند و شبکه های افغانستان را می گیرند ولی من برنامه های ایران را بیشتر دوست دارم . فوتبال ها  را حتما نگاه می کنم . هوادار تیم استقلال هستم . خانوادگی استقلالی هستیم . چندبار هم ورزشگاه رفته ام . دیدن فوتبال ها با گزارش گزارشگران ایرانی خیلی لذت بخش است .

احمد شاه مسعود را می شناسید ؟

کیست که او را نشناسد . مرد بزرگی بوده است .

.........................

گزارش : مهرمیهن

  • بازدید: 663
 

دیدگاه ها 

 
+7 #1 جمشید 15 خرداد 1396 ساعت 00:16
درود بر مردم سخت کوش افغانستان
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #2 ر.مولود 12 تیر 1396 ساعت 12:00
درود بر شما و سپاس برای این سایت پرارزش و درود بر همه گرانقدرانی که روزی به سبب پاره پاره شدن تن ایران بزرگ از هم دور ماندیم و اکنون زبان و نژاد و ریشه ما را بهم دوباره می پیوندد . درود بر افغانها و تاجیکهای هم زبان و درود بر هم میهنان باکویی و ارمنی و ...
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #3 جواد 17 تیر 1396 ساعت 17:44
من افغانی ها رو از بسیاری از کسانی که ساکن ایران هستن، ایرانی تر میدونم. چون یک عده استعمار گر ما رو به زور از هم جدا کردن دلیل نمیشه ما هم قبول کنیم. این استعمار گرها هنوز هم ول نمیکنن و با صنعت توهین و جوک سعی در افزایش اختلاف بین اقوام ایرانی و سرزمین های جداشه با ما دارن. حواسمون باشه فریب نخوریم و ساکت هم نشینیم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #4 حسن 26 شهریور 1396 ساعت 14:09
ایران سرزمین همه پارسی گویان است و ما افغانها نیز «پارسی وان» هستیم ما را در افغانستان که به زبان فارسی دری صحبت می کنیم «پارسی وان» خطاب می کنند. در کتاب های تاریخ چاپ افغانستان، نام قدیم افغانستان را آریانا (ایران) ذکر کرده اند. یعنی سرزمین آریاها...در دوره اسلامی سرزمین ما را خراسان می نامیدند و اکنون افغانستان اش کرده اند...
پاسخ دادن به این دیدگاه
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ خواهشمندیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ برای سپاسگزاری یا گله گزاری از جستار ، از امتیازدهی بهره ببرید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ چنانچه پرسشی دارید آن را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه های شما پس از بررسی نمایش داده می شود.


برگ نخست ایران امروز دیدگاه های شهروند افغان درباره ی ایران و ایرانیان
تبلیغات
تبلیغات
گفتگو و پرسش و پاسخ
تبلیغات
داستانزد ایرانی

هر چه نپاید دلبستگی را نشاید

شایسته نیست وابسته ی چیزهای ناپایدار شویم

پیشنهاد
تبلیغات
تبلیغات
دیدگاه کاربران
  • چگونه شاهنامه را به کودکان و نوجوانان بشناسانیم؟
    درود بر شما کار نیکوی شما را ستایش می کنیم . شما می توانید پرونده های شنیداری یا دیداری خود از شاهنامه خوانی این کودکان فرهنگ دوست ایران زمین را برای پخش در مهرمیهن به رایانامه ی ما بفرستید : payam@mehremihan.ir می توانید نام آموزشگاه خود و دیگر داده ها را نیز برای برچسب گذاری در کنار پرونده بفرستید . نمایش / پاسخ
    فرستنده : @سرپرست دیدگاه ها
تبلیغات


Your SEO optimized title