میهن نما
میهن نما
گفتاورد

سعید نفیسی

من نه ازین جهت که ایرانیم ، بلکه از آن جهت که تاریخ خوانده ام و میانه دارم، میتوانم بجرات گفت که کشوری مردخیز تر از ایران در جهان سراغ ندارم . فرزندان ایران باید فخر کنند که ریشه و تنه و شاخ این درخت برومندند.

روانشاد استاد سعید نفیسی

کاربردی
تازه های تارنما
پیشنهاد ویژه

در بحار ، جلد نهم ، باب 124 از کافی نقل شده است :

روزی گروهی از ایرانیان به حضور امیرالمومنین آمده و از اعراب شکایت کردند و گفتند : رسول خدا هیچگونه تبعیضی میان عرب و غیرعرب در تقسیم بیت المال یا در ازدواج قائل نبود . بیت المال بالسویه تقسیم می کرد و سلمان و بلال و صهیب در عهد رسول با زنان عرب ازدواج کردند ولی امروز اعراب میان ما و خودشان تفاوت قائلند . علی (ع) رفت و در این زمینه با اعراب گفتگو کرد . اما مفید واقع نشد ، فریاد کردند : ممکن نیست ، ممکن نیست . علی در حالی که از این جریان خشمناک شده بود به میان ایرانیان آمد و گفت : با کمال تاسف اینان حاضر نیستند با شما روش مساوات پیش گیرند و مانند یک مسلمان متساوی الحقوق رفتار کنند ، من به شما توصیه می کنم که بازرگانی پیشه کنید ، خداوند به شما برکت خواهد داد .

در تواریخ اسلامی روایتی اینچنین آمده است  :

روزی میان یک زن عرب و یک بانوی ایرانی اختلاف و درگیری شکل می گیرد و کار به آنجا می رسد که به حضور علی (ع) می رسند . علی میان آن دو هیچ گونه تفاوتی قائل نمی شود و مورد اعتراض زن عرب واقع می شود . علی دست می برد و دو مشت از خاک بر می دارد و به آن خاکها نظر می افکند و آنگاه می گوید :  من هر چه می اندیشم میان این دو مشت خاک تفاوتی نمی بینم .

در سفینه البحار ماده "ولی" می نویسد :

علی (ع) در یک روز جمعه بر روی منبری آجری خطبه می خواند ، اشعث بن قیس کندی که از سرداران معروف عرب بود آمد و گفت یا امیرالمومنین این "سرخرویان" (ایرانیان) جلوی روی تو بر ما غلبه کرده اند و تو جلو اینها را نمی گیری ، سپس در حالی که خشم گرفته بود ، گفت : امروز من نشان خواهم داد که عرب چکاره است . علی (ع) فرمود : این شکم گنده ها خودشان روزها در بستر نرم استراحت می کنند و آنها (ایرانیان) روزهای گرم بخاطر خدا فعالیت می کنند و آنگاه از من می خواهند که آنها را طرد کنم تا از ستمکاران باشم ، قسم به خدا که دانه را شکافت و آدمی را آفرید که از رسول خدا شنیدم فرمود به خدا همچنانکه در ابتدا شما ایرانیان را به خاطر اسلام با شمشیر خواهید زد ، بعد ایرانیان شما را با شمشیر به خاطر اسلام خواهند زد .

در ادامه آمده است :

مغیرش همیشه در مقایسه میان علی و عمر می گفت : علی تمایلش و مهربانیش نسبت به ایرانیان بیشتر بود و عمر برعکس از آنها خوشش نمی آمد .

......................

خدمات متقابل اسلام و ایران – مرتضی مطهری – رویه ی 122

  • بازدید: 5660
 

دیدگاه ها 

 
+2 #1 تهمینه 19 تیر 1394 ساعت 02:13
یه سوالی برام پیش اومده خوب اینکه طبق پیش بینی پیامبر اسلام عرب به خاطر اسلام با شمشیر ایرانیان را زدند ولی پیش بینی دوم کی انجام گرفت؟!
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #2 ایرانی 16 آبان 1394 ساعت 13:51
گفتاورد تهمینه:
یه سوالی برام پیش اومده خوب اینکه طبق پیش بینی پیامبر اسلام عرب به خاطر اسلام با شمشیر ایرانیان را زدند ولی پیش بینی دوم کی انجام گرفت؟!

بله دز زمان شاه اسماعیل صفوی
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #3 حسام 18 آبان 1394 ساعت 04:48
همین الان خواهر من.( تهمینه) الان که اعراب افتادن مثل قبل یا بهتر بگم همیشه افتادن به جون هم وبا دشمنان اسلام مثل( صهیونیسنیزم و امریکا واز همه بدتر وهابی های ملعون که خودشون ساختنش واز همه بیشتر خودشون پیروهش هستند این جمهوری اسلامی است .که داره با همه اونها مبارزه میکنه و میکبونشون به زمین .به رغم تمام نا حقی هایی که به ملت ایران کردن...گالان هم چپ و راست قاتل روانی زنجیری مثل داعش و جبهه النصرهو خیلی های دیگه که از خودشونن و دارن خودشونو تیکه پاره میکنن ایران اولین کشوری بود که تو عراق به دادشون رسید.گبشکنه این دست که نمک نداره
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+5 #4 ابوالفضل 26 بهمن 1395 ساعت 09:50
ایرانیها اعراب را با شمشیر فرهنگ و تمدن ودانش خودشون زدند. “ ارنست رنان ”نویسنده و لغت شناس و فیلسوف فرانسوی می گوید فرهنگ و ادب عرب از ایرانیان جان گرفت و اگر آنچه را که به وسیله ی فرهنگ و ادب ایران وارد زندگی اعراب گردید ازآنها جدا کنیم تنها عرب می ماند و شتر او. دستور زبان عربی که عربها با آن صحبت می کنند توسط زبان شناسان ایرانی تدوین شده.شمشیری از این تیزتر سراغ دارید؟
پاسخ دادن به این دیدگاه
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ از شما می خواهیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ پرسشهای خود را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه ها پس از بررسی (از 1 تا 24 ساعت) نمایش داده می شود.


برگ نخست گذشته ی ایران رفتار حضرت علی(ع) با ایرانیان و خشم اعراب
گفتگو و پرسش و پاسخ
داستانزد ایرانی

جلوی ضرر را هر کجا بگیری منفعت است

آدم عاقل همینکه فهمید راهی را به اشتباهی رفته، برمی گردد.

پیشنهاد
دیدگاه کاربران


Your SEO optimized title