میهن نما
میهن نما
گفتاورد

بهمن سرکاراتی

دوست داشتن ايران يعنى حرمت اين مرز و بوم كهن و مردم آن را نگه‏ داشتن، گذشته خود را خوار نشمردن، ميراث خود را از بين نبردن، و زبان پارسى را كه از اركان هويت ملى است، به الفاظ بيگانه نيالودن. دوست داشتن ايران، يعنى از مرزهاى ميهن خود در برابر تركتازى دشمنان دفاع كردن و از آن مهم تر، از مرزهاى ذهن و جان خود و ذهن و جان فرزندانمان در برابر تهاجم هاى فرهنگى محافظت كردن. دوست داشتن ايران، يعنى دل به مهر ايرانيان باختن و خود را به زى تازى و فرنگى در نياوردن، نام پسران خود را اسكندر و تيمور و اوكتاى و چنگيز ننهادن. دوست داشتن ايران، يعنى آزرم نياكان خود را نگه داشتن.

روانشاد دکتر  بهمن سركاراتى

کاربردی
پیشنهاد ویژه

چادر ایرانی

چادَر یا چادُر واژه ای پارسی و ریشه دار در زبان های ایرانی است . چادر به معنی پوشاننده و یا پوشش است که می تواند کاربردهای گوناگونی داشته باشد . یکی از کاربردهای چادر در جایگاه پوشانندگی بانوان است که بانوان ایرانی از آن برای پوشاندن تن و چهره ی خود بهره می برند.بانوان ایران زمین از دیرباز گونه ای از پوشش را برای خود برگزیده و به کار می بسته اند که با نگرش بر داده های تاریخی چرایی این پوشش آشکار می شود .

1-سپندارمز زمین برای ایرانیان بسیار گرامی بوده و آلوده کردن آن گناه بزرگی بشمار می آمده است ، از این روی بانوان ایرانی برای آنکه موی آنان به زمین نریزد و زمین را آلوده نکند ، سر و موی خود را می پوشانده اند .

2 – ایرانیان از دیرباز مردمانی با شرم (حیا) بوده اند و شرم گونه ای از رفتارهای پسندیده در میان ایرانیان به ویژه بانوان ایرانی بوده است و آنگونه که از داده های باستانی برداشت می شود ، بانوان ایرانی روی خود را از مردان بیگانه (نامحرم) می پوشانده اند .

نگاره هایی از ایران باستان و پادشاهی هخامنشیان بدست آمده است که بانوان ایرانی را با پوشش چادر نشان می دهد .

چادر ایرانی

چادر ایرانی

چادر ایرانی

در شاهنامه و در هنگام نبرد بهرام پور گشنسپ با خسروپرویز ساسانی ، گردیه خواهر بهرام نیز در اردوگاه بهرام در کنار برادر بود . گردیه برای باشندگی در انجمن ها و رای زنی های لشکر که در آن مردان گرد هم آمده بودند ، چادر به سر می کرد و به گفتگو با بزرگان لشکری می پرداخت :

چو خواهرش بشنید کآمد ز راه

برادرش پر درد زان رزمگاه

بینداخت آن نامدار افسَرَش

بیاورد فرمانبری چادَرَش

بیامد بنزد برادر دمان

دلش خسته از درد و تیره روان

فردوسی در شاهنامه بارها بانوان ایرانی را با پاژنام هایی چون " پوشیده رویان " و " روی پوشیدگان " یاد کرده است . بانوان ایرانی همواره روی خود را از مردان نامحرم و بیگانه می پوشانیده اند و شرم و حیا داشته اند . زمانی که بهرام گور پادشاه ساسانی پس از نخچیر به نزدیک خانه ی مرد پالیزبان می رسد و زن را در حالی که سبویی بر دوش دارد می بیند . زن با دیدن مرد بیگانه روی خود را می پوشاند :

زنی دید بر کفت او بر سبوی

ز بهرام خسرو بپوشید روی

دکتر بقایی ماکان درباره ی پیشینه ی چادر در ایران می نویسد :

چادر یکی از پوشش های بانوان ایرانی پیش از اسلام است .پس از آنکه اسلام وارد ایران شد از آنجا که تأکید بر پوشش زنان بوده و باز از آنجا که بسیاری از عقاید اسلامی را ایرانیان با عقاید قابل قبول پیشین خود درآمیختند چادر را مناسب ترین وسیله برای حجاب دانستند که امروز به طور خاص در میان زنان ایران معمول است و از همین روست که نظیر آن را این چنین که در البسه ایرانی به کار می رود و مصرف دارد در سرزمین های دیگر نمی بینیم و اگر هست در واقع تقلیدی است از نوع پوشش که ریشه ایرانی دارد.

...............................

پژوهش : مهدی زیدآبادی نژاد (گروه نویسندگان مهرمیهن)

  • بازدید: 4059
 

دیدگاه ها 

 
0 #1 ممحود 29 شهریور 1394 ساعت 17:00
درود - اولین عکس فکر کنم مربوط به ایرانیان نباشد و مربوط به مهمانانی باشد که به تخت جمشید به دبدار پادشاه آمده اند و با خود هدایا به همراه دارند
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
-1 #2 نسیم 29 مهر 1394 ساعت 12:45
گفتاورد ممحود:
درود - اولین عکس فکر کنم مربوط به ایرانیان نباشد و مربوط به مهمانانی باشد که به تخت جمشید به دبدار پادشاه آمده اند و با خود هدایا به همراه دارند

درست است اینها میخاهند چادر را هم به ما وصل کنند
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #3 مهدی زیدآبادی نژاد 29 مهر 1394 ساعت 18:28
گفتاورد ممحود:
درود - اولین عکس فکر کنم مربوط به ایرانیان نباشد و مربوط به مهمانانی باشد که به تخت جمشید به دبدار پادشاه آمده اند و با خود هدایا به همراه دارند

گفتاورد نسیم:
درست است اینها میخاهند چادر را هم به ما وصل کنند

درود بر شما دو هم میهن ارجمندم .
در پاسخ به گفتار نخست " محمود " گرامی یادآور می شوم که میهمانانی که در نوروز به پارسه می آمدند و ارمغان ها و خواسته هایی به شاه هخامنشی پیشکش می کردند ، جزو پهنه ی فرهنگی ایران زمین بودند و بسیاری از آنان از شهرهای گوناگون ایرانی می آمدند و دارای فرهنگی همسان و بسیار نزدیک به فرهنگ دیگر توده های ایرانیان بوده اند همانگونه که اکنون نیز پس از هزاران سال می بینیم که جشن نوروز و آیین ها و فرهنگ های ایرانی در سرزمین هایی که با نیرنگ استعمار از ایران زمین جدا شد ، روان است و گرامی داشته می شود . به چین هایی پایین جامه ی این بانو بنگرید و همانندی آن با پوشش هخامنشیان را بررسی کنید .
در پاسخ به بانو "نسیم " گرامی :
چنانکه می بینید نوشتاری که در بالا گرد آورده ام بر بنیاد بن مایه و برهان است و من در گردآوری این جستار آرمان و هدفی را دنبال نکرده ام و تنها خواسته ام به پیشینه ی پوشش چادر در ایران زمین بپردازم .
پاسخ دادن به این دیدگاه
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ از شما می خواهیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ پرسشهای خود را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه ها پس از بررسی (از 1 تا 72 ساعت) نمایش داده می شود.


برگ نخست فرهنگ ایران پیشینه ی پوشش چادر در ایران
گفتگو و پرسش و پاسخ
داستانزد ایرانی

پیش قاضی و معلق بازی؟

ما خودمان از همه چیز آگاهیم . در پیشگاه ما نمایش در می آوری ؟

پیشنهاد
دیدگاه کاربران
  • گریه کردن رضا شاه
    انگلیس تا زمان اشغال ایران تو جنگ جهانی دنبال ادامه دادن قاجار بود رضاشاه اگه آدم انگلیس بود تبعیدش نمیکردن داستان ترک مخاصمه ارتش هم تو تاریخ هست برو بخون ببین داستانش چی بود برادر ،رضاشاه یاغیها رو ادب کرد. نمایش / پاسخ
    فرستنده : بختیاری


Your SEO optimized title