میهن نما
میهن نما
گفتاورد

سعید نفیسی

من نه ازین جهت که ایرانیم ، بلکه از آن جهت که تاریخ خوانده ام و میانه دارم، میتوانم بجرات گفت که کشوری مردخیز تر از ایران در جهان سراغ ندارم . فرزندان ایران باید فخر کنند که ریشه و تنه و شاخ این درخت برومندند.

روانشاد استاد سعید نفیسی

کاربردی
تازه های تارنما
پیشنهاد ویژه

تاريخ در طول حيات بشري گاه مورد دستبرد و سوء استفاده قرار گرفته است و گاهي فرهنگ و آداب و رسوم ملت‌ها را براي نسل‌هاي آينده حفظ و معرفي كرده است.

بناها و آثار گذشتگان سرمايه ارزشمند تاريخي هستند كه بايد آنها را شناخت و در حفظشان كوشا بود. حمام نواب يكي از اين بناهاي تاريخي است كه در تهران قرار دارد و نيازمند توجه كارشناسانه است.

بناي تاريخي حمام نواب در محله سرچشمه قرار دارد. اين بنا توسط زناني به نام‌هاي سارا سلطان خاتون و سارا هاجرخاتون كه دختران فردي به نام نواب بودند ساخته شده است و ظاهرا آنها مالكان اين بنا بوده‌اند.

مالكيت اصلي اين بنا در طي ساليان گذشته دست به دست گشته و تغييرات زيادي در مالكيت آن به وجود آمده است.

آخرين مالك اين بنا سه نفر به نام‌هاي رمضان، محمد و يزدان بهراميان بوده‌اند كه بعد از گذشت ساليان دراز و مغفول ماندن، در نهايت اين اثر تاريخي توسط شهرداري تهران مورد تملك واقع شد.

از ويژگيهاي حمام نواب اين است كه اين بنا براي جلوگيري از اتلاف گرما و امكان استفاده از آب قنوات و چشمه‌ها به جهت استحمام پايين‌تر از سطح زمين ساخته شده است.

مصالح به كار رفته در ساخت اين بنا شامل آجر، آهك، ساروج، سنگ و كاشي است. در اين بنا پس از مرمت از سيمان نيز جهت حفظ آن استفاده شده است.

حمام نواب داراي بخشهايي چون هشتي، سربينه، تنظيف گرمخانه، سرويس بهداشتي، خزينه، استخر و ستون است. اين بخش‌ها در دوره‌هاي قبل از مرمت بسيار زياد بوده كه در حال حاضر بر اثر مرمت‌هاي متوالي براي حفظ آن به مرور زمان از بين رفته است.

چيزي كه در معماري اين بنا مشهود و قابل ستايش است كاربندي و وجود آهك بر روي سطح بنا بسيار محدود بوده كه حاكي از وجود تزيينات قابل توجه در آن بوده است و نشان از ذوق و استعداد هنري معمار آن دارد.

اين حمام داراي كتيبه كاشي‌كاري شده بوده كه متأسفانه در چند سال گذشته به سرقت رفته است.اين بنا در دوره پهلوي مورد استفاده درباريان قرار داشته است و از آن براي فيلم قيصر نيز استفاده شده است.پس از سالها مغفول ماندن اين بنا كه تخريب‌هايي را در پي داشته است.

اين بنا سال‌هاي 85 تا 88 توسط شهرداري منطقه12 مورد مرمت و احيا و بازسازي قرار گرفت. ‏در حال حاضر اين بنا در حال تبديل و تجهيز شدن به مركزي جهت گردشگري فرهنگي و تاريخي است. از ويژگيهايي ديگر و بارز حمام نواب قرار گرفتن آن در منطقه تاريخي، فرهنگي و تجاري در محله امامزاده يحيي است، محوري كه با قدمت چندين ساله‌اش در بعد حفظ ارزشهاي تاريخي و هويتي پتانسيل آن را دارد كه با كمك متوليان امور فرهنگي به ويژه شهرداري مورد مرمت و بازسازي جامع و اصولي قرار گرفته و به عنوان يك مركز تاريخي و گردشگري بزرگ مورد استفاده و بازديد اهالي محل و گردشگران داخلي وخارجي قرار گيرد.

بناي تاريخي حمام نواب در خيابان 15خرداد شرقي، كوچه بيك دامغان (بازارچه نواب سابق) پلاك 215 قرار دارد كه بنا به سوابق موجود و معماري آن قدمتش به دوره صفويه مي‌رسد و در اولين نقشه‌هاي تهيه شده از شهر طهران قديم مكانش به چشم مي‌خورد. بناي تاريخي حمام نواب در تاريخ 24/5/85 به شماره 1625 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

حمام نواب

مهدي تهراني- روزنامه اطلاعات چاپ 1390 خورشیدی

  • بازدید: 6256
 

دیدگاه ها 

 
+8 #1 محمد 04 دی 1390 ساعت 02:49
با سلام خدمت تمامی ایران دوستان عزیز.من نوه حاج رمضان بهرامیان اخرین مالک حمام نواب هستم . جهت اطلاع میخواستم بگویم عده ای واسطه حمام را با قیمت پایین از ما خریدند و به چند برابر قیمت به شهرداری فروختند واقعا باعث تاسف است که یک اثر تاریخی عاملی برای کسب درامد عده ای انسان نادرست بگردد.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+6 #2 هادی 28 دی 1390 ساعت 01:34
این حمام تو محله ماست . 4 سال مثلا دارن با سازی میکنن . من بچه که بودم با بابابم میرفتم این حموم ! 1 نفر اینجا بود به نام عمو صفر . مشت و مال میداد . 1 نفر دیگه بود به اسم ممد اقا که داخل حمام شمارو حجامت میکرد با تیغهایی که به شاخ وصل بود . این خاطرات از سال 1369 هست . با تشکر
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #3 زهرا 09 فروردین 1391 ساعت 01:51
با سلام.من 10 سالی هست که در این محل زندگی می کنم اماخیلی متاسفم که یکی دوساله از این اثار باستانی با خبر شدم وفکر می کنم به خاطر تبلیغات خیلی کم.
ولی در حال حضر خیلی بهش رسیدگی کردن دوست داشتید در این تعطیلات نوروزی ازش دیدن کنید.قیشنگه!
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+4 #4 زهرا 11 فروردین 1391 ساعت 23:32
من 10 سالی هست که توی این محل زندگی می کنم امامتأسفم که تازه 3 ساله که ازاین اثارباستانی با خبر شده ام وفکر می کنم به خاطر تبلیغات کم.ولی توی این 2 سال اخیرخیلی بهش رسیدگی کردن.توصیه می کنم برای بازدید بیاین.قشنگه!
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #5 مسعود 14 فروردین 1391 ساعت 15:07
ای کاش ی فیلم مستند جهت ماندگاری این بنا می ساختن
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+5 #6 مهدی تهرانی 29 مهر 1391 ساعت 17:03
سلام- مهدی تهرانی هستم خبرنگاری که گزارش حمام نواب را تهیه کرد- به امید توجه واقعی به آثار تاریخی در کشور عزیزمان ایران.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #7 سعدی 29 مهر 1391 ساعت 21:41
سلام، آدم با منم با دیدن فیلمای قدیمی قیصر و رضا موتوری این آثارو شناختم. امیدوارم بازم تو این دوره فیلمایی مثل پدر سالارو تو این محله های قدیمی بسازن و زیاده از حد نرن شمال شهر فیلم بسازن.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #8 سید هادی 24 آذر 1391 ساعت 10:57
اوس ممدکه هادی می گوید حجامت کار است قبل از سال 1330 کیسه کشی به این نام در حمام نواب کارمیکرد ممکنه اون باشه. ضمنا درآن سالهاصاحب حمام فردی بودکه به او اوس حمومی میگفتن و یک چوب بلند داشت که اسم چوب را گذاشته بود"یوسف سازگار"یعنی هربچه ای شلوغ میکرد با اون چوب می آمد سراغش البته جدی اما مهربان بود.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #9 مهدی ی طهرانی 07 دی 1391 ساعت 15:34
به خانم زهرا- با سلام مهدی طهرانی هستم خبرنگاری که گزارش حمام نواب را تهیه کرد با تشکر از کامنت خوب شما و نظر مثبت و مفیدتون در مورد گزارش بنده. به امید نگهداری از میراث فرهنگی ی کشورمان ایران.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+12 #10 امیر 19 فروردین 1393 ساعت 00:49
به نظر من باید سر در ورودی حمام رو مطابق ورودی حمام سال48فیلم قیصر درست میکردن در ضمن به جای واژه حمام از گرمابه استفاده میکردند تا صورت قدیمی حمام حفظ بشه
پاسخ دادن به این دیدگاه
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ از شما می خواهیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ پرسشهای خود را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه ها پس از بررسی (از 1 تا 24 ساعت) نمایش داده می شود.


گفتگو و پرسش و پاسخ
داستانزد ایرانی

چنگی به دل نمی زند

مهر مرا بر نمی انگیزد ( پسندیده نیست)

پیشنهاد
دیدگاه کاربران


Your SEO optimized title