میهن نما
میهن نما
گفتاورد

دکتر صفر عبدالله

منش ایرانی ، زبان پارسی ، نوروز و مهرگان و سده ، عامل مشترک همه ی ایرانی تبارهای جهان از نیمه ی غربی هند تا مناطق کردنشین سوریه است.به رغم لاتین شدن الفبای ترکیه، نزدیک به ربع واژه های زبان این جمهوری ریشه پارسی دارد و تا قرن نوزدهم زبان پارسی در هندوستان و قلمرو عثمانی رایج و رسمی بود و چند امپراتور عثمانی پارسی گو بودند و به پارسی شعر می گفتند. منش ایرانی که در دنیا شاخص است عبارت است از: آزاده بودن، مستعد فراگیری دانش و پیشرفت، دارای هوش سرشار و توان بیش از حد متعارف در اندیشیدن، سخاوت و دست و دل بازی، شرمگین بودن و نجابت. بنابراین تاجیک یعنی ایرانی .

دکتر صفر عبدالله ، دانشمند بزرگ تاجیکستان

کاربردی
تبلیغات
شاهنامه ی فردوسی
تبلیغات
میانگین امتیار کاربران: / 4
بسیار بدبسیار خوب 

انارستان مهريز واقع در‪ ۳۰‬كيلومتري شهر يزد كه از آن به عنوان بزرگترين باغ انار خاورميانه ياد مي‌شود ، همچون ياقوتي درخشان در اين خطه كويري نمايان است.احداث اين باغ وسيع با نظارت مجتمع اقتصادي كميته امداد حضرت امام (ره) از سال ‪  ۸۱‬ آغاز شد و در سال ‪ ۸۵‬به ثمردهي رسيد.اين انارستان‌ كه ‪ ۳۱۵‬هكتار وسعت داردبگفته مسوولان مجتمع مذكور" بزرگترين باغ انار در خاورميانه " است.

 

مسوولان كميته امداد در اقدامي جالب و براي بهره‌برداري مناسب از اين باغ و توليد انبوه محصول در آن، نظارت بر اجراي اين پروژه را به"حبيب بهزادي" كه از او به عنوان پدر انار ايران ياد مي‌شود، واگذار كرده‌اند.

بهزادي كه كتابي در زمينه انار به چاپ رسانده و نوشته ديگري در دست انتشار دارد، از كودكي علاقه خاصي به فعاليت در توليد انار داشته‌است.

وي مي‌گويد ، باغ مذكور با هدف افزايش كمي و كيفي توليد انار ، استفاده بهينه از آب و زمين و ايجاد درآمد براي كميته امداد احداث شده و در آن دو گونه اصلي انار شامل "ملس دانه سياه" و" قرمز و شيرين شهوار" كشت شده كه اولي جنبه صادراتي دارد و دومي به مصرف داخلي مي‌رسد.

مجموعا ‪ ۱۸‬هزار اصله درخت در اين انارستان با نظم خاص و ديدني كشت شده و براي باغباني، آبياري و كود دهي آن از آخرين شيوه‌هاي علمي و جديد دنيا استفاده مي‌شود.

آب اين باغ‌ديدني از سه رشته قنات تامين و به شيوه قطره‌اي به پاي درختان مي‌رسد.

درختان اين باغ نيز كوتاه و در عين حال هم قد بوده و براي چيدن ميوه هر درخت يك كارگر درگير كار مي‌شود در حالي كه برداشت انار از درختان بلند نقاط پر انار استان، همچون شهرستان تفت ، به دو كارگر براي هر درخت نياز دارد.

انارستان مهريز كه بتدريج به دوره پرباري نزديك مي‌شود بگفته بهزادي در سال گذشته ‪ ۵۰‬تن محصول داشت و محصول ان امسال به ‪ ۲۰۰‬تن مي‌رسد.

معاون كشاورزي مجتمع اقتصادي كميته امداد استان يزد نيزگفت: درآمد ناشي از فروش محصول اين باغ با كسر هزينه‌هاي باغباني ، به حساب كميته امداد واريز مي‌شود.

" محسن اسلامي" در گفت وگو با ايرنا ، احداث باغ ياد شده را از مهمترين اقدامات مجتمع اقتصادي كميته امداد خواند و از گرما ، وضعيت خاك ، كمبود كود و آفات به عنوان مهمترين مشكلات پيش رو ياد كرد.

وي ، تعداد شاغلان فعال در اين باغ را ‪ ۵۰‬نفر ذكر كرد و اظهار داشت: از نكات جالب توجه‌در مبارزه باآفات در اين باغ، عدم استفاده از مواد شيميايي است و به جاي آن مبارزه به صورت فيزيكي است.

اسلامي ، هزينه ايجاد انارستان مهريزكه داراي امكانات و تاسيسات جانبي و رفاهي است، را در مجموع حدود ‪ ۲۶‬ميليارد ريال عنوان كرد.

برداشت محصول انار از چندي قبل در سطح شش هزار و ‪ ۱۹۰‬هكتار از باغات استان يزد آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

پيش بيني شده‌است كه ‪ ۶۲‬هزار تن محصول‌انار در سال‌جاري برداشت شود كه اين ميزان نسبت به سال گذشته يكهزار تن افزايش دارد.

‪ ۷۰‬درصد محصول توليد شده به بازار داخلي و مابقي به كشورهاي اروپايي، حاشيه خليج فارس و آسياي ميانه صادر مي‌شود.

انارستان

از ‪ ۴۰‬رقم انار توليدي‌استان يزد ‪ ۱۱‬نوع‌آن مرغوب و قابل عرضه‌به بازارهاي جهاني است.

انارهاي معروف منطقه شامل ملس ، زاغ يزدي و تفتي ، تب و لرز ، ميخوش و حصيبي است و يك پنجم انار كشور در يزد توليد مي‌شود.

تابش آفتاب، خشكي‌هوا و گرماي مناسب نقش‌موثري در مرغوبيت انار يزد دارد.

درخت انار در مناطق خشك وكوهپايه‌اي محصول بهتري مي‌دهد و در ارتفاع ‪۱۰۰۰‬ تا‪ ۱۴۰۰‬متري قابل پرورش است.

انار به ميوه بهشتي معروف و سرشار از ويتامين‌هاي مختلف است اما خواص آن براي اغلب مردم ناشناخته مانده‌است.

مصرف مداوم‌اين ميوه نه‌تنها آب مورد نياز بدن‌را به طورطبيعي تامين مي‌كند بلكه بسياري از امراض و بيماريهاي دروني را دفع خواهد كرد.

تركيبات انار شامل فسفر، گوگرد، كلسيم، منيزيوم و پتاسيم است و آب انار مقوي قلب ، معده و كبد بوده و رنگ رخسار را باز و روشن مي‌كند.

درختچه انار از نام علمي (‪ (ponica grenata‬گرفته شده و آن گياهي است كه بيشتر در مناطق گرمسيري ايران و جهان رشد مي‌كند.

در گويش محلي مردم يزد به پرده‌هاي سفيد درون انار"پي‌يوك" (‪ (piyok‬گويند و مصرف آن را براي بدن مفيد مي‌دانند.

كويرنشينان اين خطه در بيشتر مواقع براي‌استفاده از آب انار از روش سنتي كه به آن "او تلك" (‪ (otolok‬گفته مي‌شود استفاده مي‌كنند.

در اين روش پس از فشار دادن انار و ايجاد سوراخي كوچك در آن از آب انار استفاده مي‌شود.

..............................

بن مایه : کتابخانه ی سبز ایران

  • بازدید: 4265
 

دیدگاه ها 

 
0 #1 کرد سنندج 27 آبان 1395 ساعت 18:37
به نظر من انار یزد بهترین انار در ایرانه بعداز اون انار منطقه اورامانه کردستانه
پاسخ دادن به این دیدگاه
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ خواهشمندیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ برای سپاسگزاری یا گله گزاری از جستار ، از امتیازدهی بهره ببرید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ چنانچه پرسشی دارید آن را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه های شما پس از بررسی نمایش داده می شود.


برگ نخست سرزمین ایران بزرگترین باغ انار خاورمیانه در مهریز
تبلیغات
تبلیغات
گفتگو و پرسش و پاسخ
تبلیغات
داستانزد ایرانی

آب پاکی روی دست کسی ریختن

او را به کلی نا امید کردن

پیشنهاد
تبلیغات
پیام های کاربران
  • سندی تاریخی درباره شیوه حمله اعراب به ایران
    حمله اسكندر، اعراب، مغول ها و تيمور دروغ هستند آگاه باشيد مردم عزيز ابن ها دروغ هايى هستند كه دشمنان تاريخ ايران گفته اند. اسكندر كه ايرانى بود نه يونانى اعراب هم اصلا براى حمله به ايران قدرتى نداشتند و حتى زمانى كه لورنس عرب به عربستان رفت شاهد جنگ هاى وحشتناك بين قبايل بود چنين قومى چگونه ميتوانند ايران را تصرف كنند؟ اگر اسب هاى مغولستان را ببينيد همين كافى است كه به دروغ بودن حمله چنگيز پى ببري... نمایش / پاسخ
    فرستنده : محمدحسين
تبلیغات


Your SEO optimized title