میهن نما
میهن نما
گفتاورد

برپای خیزید و فرهنگ خویش بازشناسید و جایگاه خویش و کشور خویش را در جهان بازیابید و ارزش دستاوردهای بی شمار فرهنگی پدران و مادران خویش را در پهنه میدان فرهنگ جهانی باز بینید و در این زمان که هیاهویی خفیف، از جنبش آبخیزهای ژرفای دریای جان ایرانیان به گوش میرسد، و از همه سو جنبشهای فرهنگی تازه را پدید میآورد. . . این زمان زرین را، که همهمه نهفته بیداری جان ایرانیان، نرم نرمک آشکار میشود از دست مدهید! این تپش، تپش دل فرهنگ ایران است، آن را دریابید! این دم، دم گرم جان نیاکان است آن را فروبرید!

فریدون جنیدی

کاربردی
تبلیغات
شاهنامه ی فردوسی
تبلیغات
میانگین امتیار کاربران: / 4
بسیار بدبسیار خوب 

عزت الله نگهبان: حفاری هفت تپه دشت خوزستان

خوزی ها(آنشانی ها و شوشی ها) سرزمین خود را: هاتمتی(hatamti) می خواندند که به معنی «سرزمین خدایان» یا «سرزمین مقدس» می باشد... پارسیان، سرزمین آنها را به نام اوجا(uja) یا هوجا(huja) می خواندند... میتوان ابتدای تاریخ ایران را مربوط به تمدن ایلام {انشان} دانست و شروع تاریخ طویل پادشاهی ایلام یعنی از اوایل هزاره سوم ق.م  تا اواسط هزاره اول ق.م در حدود بیش از دو هزار سال - و رسالت و مسئولیتی که این قوم به تنهایی در حفاظت و نگهداری این مرز و بوم در مقابل دشمنان احساس نموده و سپس با تشکیل شاهنشاهی ماد در نیمه شمالی فلات ایران، چگونه دست در دست آنها مبارزات خود را با آشوری ها پیگیری نموده و سرانجام باعث از بین رفتن آنها گردیده است، به خوبی اهمیت و ارزش این قوم را در حمایت و نگاهداری مرز و بوم ایران، آشکار می سازد.

رکن الدین همایونفرخ: تاریخ هشتهزار سال شعر ایرانی

سرزمینی که به جعل: «عیلام» نام گرفته و آنجا را بر اساس کتیبه های آن قوم و کتیبه های کورش و داریوش، سرزمین «انشان» می شناسیم، سه قسمت بوده است: قسمتی را «هاتم تی» یا به گفته کورش بزرگ:«گوتو» می خوانده اند و قسمت دوم را «انشان» یا «انزان» و بخش سوم را به مناسبت شهر شوش و جلگه ای بودن آن:«انزان سوسونکا» می نامیده اند زیرا شوش نامش «شوشیانا» یا «سوسیانا» بوده است.... در کاوش هایی که در سرزمین «انشان» انجام گرفته، آثاری به دست آمده و «دمرگان» اظهار عقیده کرده است که مردم انشان در پایان عصر سنگی قدیم یعنی هزاره ششم ق.م و همچنین تمدن عصر نو سنگی و فلز، از مدنیت و فرهنگ و هنر برخوردار بوده اند... آنچه مسلم است زبانن مردم سرزمین انشان یا انزان چه در دوران کهن و چه در دوران پادشاهان هخامنشی، لهجه ای از پارسی باستان بوده است. آنچه را که یهودیان به آن نام عیلام داده اند، سرزمین آریایی است و مردمش هم آریایی نژاد بوده... آنها اجداد کورش و داریوش بوده اند و هخامنشی ها طایفه ای از قوم هخامنشی هستند. آشوری ها یکی از شهرهای آنها را که در محل «دره شهر» کنونی بوده «ماداکتو» نامیده اند و با این ترتیب نشان داده اند که آنها هم از مردمی بوده اند که در ناحیه ماد زندگی می کرده اند.

محمد علی سجادیه: ایزدان ایلامی و اوستایی+ نژاد خوزیان باستانی/فروهر،1366 و 1368

هخامنشیان که به نژاد آریایی اهمیت بسیاری داده اند ولی خوشبختانه این امر را برای نابود کردن سایر اقوام، دستاویز قرار ندادند. خوزیان را در مرتبه سوم بار عام خود قرار داده و بلافاصله پس از فارس ها و مادها مورد توجه ساخته بودند. زبان ایلامی یکی از زبانهای رسمی شاهنشاهی به شمار می آمد.. بخشی از سپاه جاویدان که در «ترموپیل» یونانیان را قلع و قمع کردندف خوزی بوده اند. لباس پارس ها و خوزی ها به روایت هرودوت مانند هم بوده و شباهت های فراوان دیگری نز محسوس بوده است{...} نگاره ها و جمجمه ها گویاتر از همه هستند و نشان می دهند که ایلامیان همان ایرانیان و آریاهای اصیل بوده اند و چون برخی دانشمندان مدعی شده اند که ایلام از ابتدا زیر نفوذ بین النهرین بوده، نظریه ی «ساموئل کریمر» سومر شناس معروف را ذکر میکنیم:
نظر رایج کنونی این است که تمدن مزبور را مهاجرانی از جنوب غربی ایران همراه خود به بین النهرین آورده اند. از خصوصیات این مهاجران استفاده از ظروف سفالی رنگی بوده است.(الواح سومری)

ایلامیان منقرض نشده و فرزندان آنها هنوز هم در لرستان و خوزستان زندگی می کنند. روشن است که مردم این سامان، ایرانیان خالص و تمام عیاری هستند و هیچگونه آثار نژاد ناخالص در لرستان و مناطق مجاور مقل کهگیلویه دیده نمیشود. اگر ایلامیان مردم غیر ایرانی و از نژاد متفاوتی بودند، می بایستی رگه های عمیق تفاوت را در اینان می یافتیم؛ در حالی که این طور نیست و بخصوص مردم لرستان از تبار خالص آریایی به شمار می روند.

یادداشت{از امید عطایی فرد}:

لولوبیان(لولو، لوللو) که اجداد لرها محسوب شده اند، در گذشته ی دور در زهاب، سلیمانیه و شهر «زور» زندگی می کردند. کهن ترین سندی که در باب لولوبیان در دست است، سنگ نبشته ی «نارام سین» است که در نیمه ی دوم هزاره ی سوم ق.م نوشته شده است...سند دیگری که می شناسیم نقش و کتیبه ای است از  « آنوبانی نی» شهریار «لولویی» که بر صخره های سرپل زهاب (بر کوه هزار گریه() بر ساحل چپ آب حلوان) هنوز پا برجاست...
«سپایرز» و «اُمستد» معتقدند که در سده های نوزدهم و هجدهم ق.م فرمانروایان آشوری از لولوبیان بودند.1

پی نوشت:
1.مسعود گلزاری: کرمانشاهان-کردستان، مقدمه.

به نقل از:
کتاب ایران بزرگ، رویه 82 تا 84. پژوهشی از امید عطایی فرد.انتشارات اطلاعات.

  • بازدید: 4752
 

دیدگاه ها 

 
-17 #1 احوازی 22 فروردین 1391 ساعت 23:39
عیلام یکی ازطوایف بزرگ عربی میباشندوبه هیچ وجهی ربطی به اقوام پارسی وآریایی نداردوپیش ازپیدایش این اقوام درشوش(سوس)وکنارکارون می زیستند.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #2 مرجان حقيقي 27 آذر 1391 ساعت 20:13
باسلام درمتون اساطيري خوانده ام كه بناي اوليه شوش راهوشنگ شاه پيشدادي بنيان گذاشته آيادرداستانهاي اساطيري هم شوش به همين نام است وسؤال ديگرم اين است كه آياكانالهاوسدهاي آب رساني كه درمنطقه شوشترتحت عنوان سازه هاي آبي است بناي اوليه ايي داشته ياازابتدابه ساكن بنيان آن راساسانيان گذاشته اند
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
-8 #3 متاسفم 24 اردیبهشت 1392 ساعت 08:35
چقدرمتعصبانه درباره تاریخ عیلام حرف میزنید واطلاعات شما بسیار پایینه
همه جا میگن عیلامیها آریایی نیستن ولی اینجا تونهارو به اسم آریا سند میزنید چقدراحساس حقارت درشما وجودداره که میخواهید بادروغ خودتون رو تسکین بدید
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #4 جلال 11 شهریور 1392 ساعت 13:22
سلام. کاملا موافقم که ایلامی ها از نژاد آریایی هستند.حتی خود نام ایلام گواه بر این مدعاست. در چین به ایران( ایر+ ان= سرزمین آریا) می گویند "ایلوم" یا "ایلان". و از آخرین بررسی های ژنتیکی که دکتر مازیار اشرافیان بناب انجام داده اند همانندی ژنتیکی اسکلت های باقی مانده از مردمان بومی ایران، با ژنتیک کنونی مردم ایران( که به ادعای همه ی دنیا از نژاد آریایی هستند) تایید شده است.
در علم انسان شناسی و بررسی جمجمه و اسکلت بدن نیز با مردم آریایی هیچ تفاوتی ندارند.
زبان ایلامی نیز هیچ ربطی به زبان های هندو اروپایی و عربی و سامی و اورارتویی ندارد و زبانی تک خانواده است.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #5 عبدالله واشقانی 19 بهمن 1393 ساعت 20:48
با سلام و خسته نباشید
در یکی از کتابهای تاریخی کرمانشاهان خواندم که لولوبیها یک دوره پادشاهی کردند و مرکز حکومت آنها سر پل ذهاب فعلی بوده. اما شما هیچ اشارۀ به این موضوع نداشتید.
با تشکر 19/11/93 کرج.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #6 اذرنوش 30 اردیبهشت 1394 ساعت 05:03
هرچیزی یه راه و روشی داره / برای نمونه هیج نوشته ای یا سنگ نوشته ای از عیلامی ها به زبان و خط عربی به جا نمونده -2- دست کم پوشش عربها مهمترین نشانه شناسایی شماست و اون رو صده هاست که نگهداری کردین تا به امروز. کوچکترین همسانی باپوشش عیلامی ها نداره --3--مهمترین ویژگی خود نام عیلام هست . زبان عربی شیوه واژه سازی خودش رو داره اینو دیگه باید بهتر از من بدونی بگو ببینم واژه عیلام بر کدوم وزن واژگان عربیه ؟ یه چیز دیگه کتابهایی که در این باره هست و مهمتر از اون اثاری که به دست اومده واینکه بیشتر پژوهشگران و باستان شناسان اروپایی و امریکایی هستند و بی طرف . تازه دانش ژنتیک هم این رو رد کرده.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #7 سعیدی 17 مهر 1395 ساعت 22:20
باسلام چگونه میتوان مجسمه مردی را که طرح لباسش هیچ شباهتی به لباس عربی ندارد ربط داد در حالی که لباس مردم بختیاری نماد لباس مردی است که مجسمه آن را دربخش پیان ایذه پیدا شده خودتان قضاوت کنید چه شباهتی به لباس عربی دارد.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #8 محسن 04 مهر 1396 ساعت 22:00
عیلام به معنی سرزمین بلند و کوهستانی است که امروز جایگاه لرهاست تمام اثار باستانی عیلامیان زیر پای لرهاست شما متاسفانه اطلاعاتتون بیسار کم هست عیلامیان قبل هخامنشیان و بعد از کاسیت ها بودند و اجداد لرها محسوب میشن
پاسخ دادن به این دیدگاه
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ خواهشمندیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ برای سپاسگزاری یا گله گزاری از جستار ، از امتیازدهی بهره ببرید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ چنانچه پرسشی دارید آن را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه های شما پس از بررسی نمایش داده می شود.


تبلیغات
تبلیغات
گفتگو و پرسش و پاسخ
تبلیغات
داستانزد ایرانی

پیش قاضی و معلق بازی؟

ما خودمان از همه چیز آگاهیم . در پیشگاه ما نمایش در می آوری ؟

پیشنهاد
تبلیغات
تبلیغات
دیدگاه کاربران
تبلیغات


Your SEO optimized title