میهن نما
میهن نما
گفتاورد

خلبان حسین خلعتبری

اگر ذره ای از خاک ایرانم به پوتين سرباز دشمن چسبيده باشد ، آن را با خون خویش ، در خاک ایران ، خواهم شست.

سرلشکر خلبان حسین خلعتبری

کاربردی
تبلیغات
شاهنامه ی فردوسی
تبلیغات
تاریخ و پیشینه ی ایران رفتار حضرت علی(ع) با ایرانیان و خشم اعراب
میانگین امتیار کاربران: / 2
بسیار بدبسیار خوب 

در بحار ، جلد نهم ، باب 124 از کافی نقل شده است :

روزی گروهی از ایرانیان به حضور امیرالمومنین آمده و از اعراب شکایت کردند و گفتند : رسول خدا هیچگونه تبعیضی میان عرب و غیرعرب در تقسیم بیت المال یا در ازدواج قائل نبود . بیت المال بالسویه تقسیم می کرد و سلمان و بلال و صهیب در عهد رسول با زنان عرب ازدواج کردند ولی امروز اعراب میان ما و خودشان تفاوت قائلند . علی (ع) رفت و در این زمینه با اعراب گفتگو کرد . اما مفید واقع نشد ، فریاد کردند : ممکن نیست ، ممکن نیست . علی در حالی که از این جریان خشمناک شده بود به میان ایرانیان آمد و گفت : با کمال تاسف اینان حاضر نیستند با شما روش مساوات پیش گیرند و مانند یک مسلمان متساوی الحقوق رفتار کنند ، من به شما توصیه می کنم که بازرگانی پیشه کنید ، خداوند به شما برکت خواهد داد .

در تواریخ اسلامی روایتی اینچنین آمده است  :

روزی میان یک زن عرب و یک بانوی ایرانی اختلاف و درگیری شکل می گیرد و کار به آنجا می رسد که به حضور علی (ع) می رسند . علی میان آن دو هیچ گونه تفاوتی قائل نمی شود و مورد اعتراض زن عرب واقع می شود . علی دست می برد و دو مشت از خاک بر می دارد و به آن خاکها نظر می افکند و آنگاه می گوید :  من هر چه می اندیشم میان این دو مشت خاک تفاوتی نمی بینم .

در سفینه البحار ماده "ولی" می نویسد :

علی (ع) در یک روز جمعه بر روی منبری آجری خطبه می خواند ، اشعث بن قیس کندی که از سرداران معروف عرب بود آمد و گفت یا امیرالمومنین این "سرخرویان" (ایرانیان) جلوی روی تو بر ما غلبه کرده اند و تو جلو اینها را نمی گیری ، سپس در حالی که خشم گرفته بود ، گفت : امروز من نشان خواهم داد که عرب چکاره است . علی (ع) فرمود : این شکم گنده ها خودشان روزها در بستر نرم استراحت می کنند و آنها (ایرانیان) روزهای گرم بخاطر خدا فعالیت می کنند و آنگاه از من می خواهند که آنها را طرد کنم تا از ستمکاران باشم ، قسم به خدا که دانه را شکافت و آدمی را آفرید که از رسول خدا شنیدم فرمود به خدا همچنانکه در ابتدا شما ایرانیان را به خاطر اسلام با شمشیر خواهید زد ، بعد ایرانیان شما را با شمشیر به خاطر اسلام خواهند زد .

در ادامه آمده است :

مغیرش همیشه در مقایسه میان علی و عمر می گفت : علی تمایلش و مهربانیش نسبت به ایرانیان بیشتر بود و عمر برعکس از آنها خوشش نمی آمد .

......................

خدمات متقابل اسلام و ایران – مرتضی مطهری – رویه ی 122

  • بازدید: 2415
 

دیدگاه ها 

 
0 #1 تهمینه 19 تیر 1394 ساعت 02:13
یه سوالی برام پیش اومده خوب اینکه طبق پیش بینی پیامبر اسلام عرب به خاطر اسلام با شمشیر ایرانیان را زدند ولی پیش بینی دوم کی انجام گرفت؟!
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #2 ایرانی 16 آبان 1394 ساعت 13:51
گفتاورد تهمینه:
یه سوالی برام پیش اومده خوب اینکه طبق پیش بینی پیامبر اسلام عرب به خاطر اسلام با شمشیر ایرانیان را زدند ولی پیش بینی دوم کی انجام گرفت؟!

بله دز زمان شاه اسماعیل صفوی
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #3 حسام 18 آبان 1394 ساعت 04:48
همین الان خواهر من.( تهمینه) الان که اعراب افتادن مثل قبل یا بهتر بگم همیشه افتادن به جون هم وبا دشمنان اسلام مثل( صهیونیسنیزم و امریکا واز همه بدتر وهابی های ملعون که خودشون ساختنش واز همه بیشتر خودشون پیروهش هستند این جمهوری اسلامی است .که داره با همه اونها مبارزه میکنه و میکبونشون به زمین .به رغم تمام نا حقی هایی که به ملت ایران کردن...گالان هم چپ و راست قاتل روانی زنجیری مثل داعش و جبهه النصرهو خیلی های دیگه که از خودشونن و دارن خودشونو تیکه پاره میکنن ایران اولین کشوری بود که تو عراق به دادشون رسید.گبشکنه این دست که نمک نداره
پاسخ دادن به این دیدگاه
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ خواهشمندیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ برای سپاسگزاری یا گله گذاری از جستار ، از امتیازدهی بهره ببرید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ چنانچه پرسشی دارید آن را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه های شما پس از بررسی نمایش داده می شود.


تبلیغات
تبلیغات
گفتگو و پرسش و پاسخ
تبلیغات
داستانزد ایرانی

بسیار سفر باید تا پخته شود خامی

سفرها و گشت و گذارهای فراوانی نیاز است تا آدمی با تجربه شود

پیشنهاد
تبلیغات
تبلیغات
پیام های کاربران
تبلیغات


Your SEO optimized title