میهن نما
میهن نما
گفتاورد

خلبان حسین خلعتبری

اگر ذره ای از خاک ایرانم به پوتين سرباز دشمن چسبيده باشد ، آن را با خون خویش ، در خاک ایران ، خواهم شست.

سرلشکر خلبان حسین خلعتبری

کاربردی
تبلیغات
شاهنامه ی فردوسی
تبلیغات
میانگین امتیار کاربران: / 7
بسیار بدبسیار خوب 

در شاهنامه داستانی از 1500 سال پیش درباره ساخت تاق کسری آمده است.زمانی که خسرو پرویز تصمیم گرفت کاخی بلند و درخور توجه بسازد،آگهی به تمام شهرهای ایران فرستادند تا بهترین کارگران داوطلب انجام این کار را گرد هم آورند.واژه ی "کارگر"در ایران باستان به معنای "معمار" امروزی استفاده میشده است.زیرا "کار" به معنای قوس است و کارگر به کسی گفته می شود که بتواند قوس و تاق درست کند . ه جای واژه ی کارگر در معنای امروزی،در ایران باستان از واژه ی " پیش کار " استفاده میشده است .

3000 معمار برجسته برای این کار داوطلب شدند و از میان آنان ، 30 نفر و در پایان از بین آنها نیز 3 نفر برگزیده شدند . دو رومی و یک پارسی . البته باید توجه داشت که واژه ی رومی در شاهنامه به معنای محل جغرافیایی کشور ایتالیای امروزی نیست ، بلکه این واژه به معنای آسیای صغیر بوده است . یعنی بخشی از غرب فلات ایران ، و محل زندگی اقوامی از نژاد آریا.

نکته درخور نگرش آن است که برنده ی مسابقه در انجمنی که امروز مصاحبه ی حضوری می نامند ، برگزیده شد :

گرانمایه رومی که بد هندسی        به گفتار ، بگذشت ، از پارسی

خسرو پرویز به او چنین گفت که :

یکی کاخ خواهم که فرزند من            همان تا بسی سال پیوند من

بدو در نشیند نگردد خراب                    ز باران و از برف و از آفتاب

"فرقان" که نام کارگر مورد نظر بود ، این امر را پذیرفت و شروع به کندن پی دیوارهای کاخ کرد . ژرفای پی دیوارها 10 شاه رش بود که در اصطلاح ، به فاصله ی میان دو دست باز شده گفته می شود ، و کمتر از دو گز است و پهنای پی دیوارها نیز پیرامون 10 متر بود . بعد از احداث دیوارها ، فرقان از خسروپرویز تقاضا نمود تا 40 روز به او مهلت دهد تا دیوارها نشست خود را بکنند . اما خسروپرویز که برای نشستن در کاخ شتاب داشت ، این سخن را نپذیرفت. بنابراین فرقان از او تقاصا کرد تا بک استوار (معتمد) را با یک ریسمان ابریشمی تابیده همراه او کند . وی به همراه استوار ارتفاع دبوار را اندازه گرفت . شب شد و فرقان ناپدید گشت . گویی که هرگز در جهان نبوده است . هرچه گشتند او را نیافتند . بنابراین شاه دستور داد تا پیش کارانی را که همراه فرقان از شهر او آمده بودند ، به زندان بیاندازند. سه سال به همین ترتیب گذشت و سرانجام فرقان دوباره ظاهر گشت . وی را نزد شاه بردند . شاه با عصبانیت علت ناپدید شدنش را پرسید .فرقان بیان داشت که چنانکه توضیح او را بشنوند ، به علت غیبت او پی خواهند برد و او را خواهند بخشید . وی گفت : به خاطر دارید که سه سال پیش به همراه یک استوار ارتفاع دیوارها را اندازه گرفتم . حال می خواهم با همان استوار و همان ریسمان تابیده ابریشمی ، دوباره ارتفاع دیوارها را اندازه بگیرم . این کار انجام شد و مشخص شد که ارتفاع دیوار به اندازه 5 رش (نزدیک به 2 متر) کم شده و به عبارت دیگر نشست کرده است . فرقان رو به خسرو کرد و گفت : چنانکه من سه سال پیش تاق را بر این دیوار می نهادم ، امروز دیگر دیوار و کاخی باقی نمانده بود !

تاق کسری

خسروپرویز نیز با این استدلال ، از او راضی شد . کار ساخت کاخ تا 7 سال ادامه پیدا کرد . گفته می شود در نمای این کاخ از زر و سیم بسیاری بهره گرفته بودند و کاخ از دور چون خورشیدی می درخشید.

تاق کسری

نمایی بازسازی شده از تاق کسری

نکته قابل توجه در این داستان ، رعایت روش انتخاب معمار برای ساخت بناهای مهم در ایران باستان ، پس از 1500 سال ، توسط انجمن آرشیتکت های بین المللی است . یعنی دادن فراخوان برای انتخاب بهترین معمار از میان عده ی زیادی که متقاضی انجام کار هستند ، و در نهایت مصاحبه حضوری با دو نفر معمار برگزیده نهایی. اولین ساختمانی که با این روش در اروپا ساخته شد ، ساختمان " ژرژ پمپیدو " در فرانسه بوده است .

نکته دیگر عدم اجرای دستورات نابجای کارفرمایان ناآگاه ، توسط معمار است . چیزی که متاسفانه ، امروزه تقریبا در شهرهای سراسر جهان رعایت نمی شود . اما در 1500 سال پیش ، معماری با بزرگترین قدرت جهان آن روز ، برای انجام صحیح حرفه اش ، به مقابله پرداخت . و خدا می داند فرقان در طی آن سه سال ، چه سختی هایی را برای مخفی شدنش متحمل شده . مهندسین باید آنقدر ابتکار عمل داشته باشند تا با کارفرمایان قدتمند و با نظرات غیراصولی آنها به خاطر تعهدی که در کارشان دارند ایستادگی کنند .

تاق کسری ایوان مدائن


سخنرانی استاد فریدون جنیدی در  پژوهشکده ی نظر - 1389/04/01-  پخش : پژوهشکده ی علوم انسانی

  • بازدید: 3236
 

دیدگاه ها 

 
-4 #1 عباس ربیعی 04 اردیبهشت 1393 ساعت 17:25
فرقان که اسم تورکیست و تصادفا با اسم عربی قرآن تشابه دارد ... ضمنا معنی کارگر آنچه فرموده اید نیست و فرضتان غلط است ... مانند داستان کسی که دکمه ای پیدا کرد و بخاطرش داد کت دوختند شما هم چند بیت پیدا کرده ای بخاطرش کل معانی زبان دری و تاریخ ایران را دگرگون کرده اید ... عجب مهندسی بوده که چندسال بعد در زمان بدنیا آمدن پیامبر اسلام این طاق ترک میخورد ... در ضمن کلمه طاق هم یک کلمه تورکیست.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #2 مهرداد 04 اردیبهشت 1393 ساعت 18:29
گفتاورد عباس ربیعی:
فرقان که اسم تورکیست و تصادفا با اسم عربی قرآن تشابه دارد ... ضمنا معنی کارگر آنچه فرموده اید نیست و فرضتان غلط است ... مانند داستان کسی که دکمه ای پیدا کرد و بخاطرش داد کت دوختند شما هم چند بیت پیدا کرده ای بخاطرش کل معانی زبان دری و تاریخ ایران را دگرگون کرده اید ... عجب مهندسی بوده که چندسال بعد در زمان بدنیا آمدن پیامبر اسلام این طاق ترک میخورد ... در ضمن کلمه طاق هم یک کلمه تورکیست.


کل نظ شما = بدبینی . دشمنی . عقده
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #3 abbas 04 اردیبهشت 1393 ساعت 21:48
درود بر شما
ممنون از مطلب زیباتون
استاد فریدون جنیدی همیشه با مدرک و دلیل صحبت می کنن و نوشته ها و سخنرانی هاشون فوق العادست

دم شما گرم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #4 سعید 24 خرداد 1393 ساعت 23:24
این که آقای عباس ربیعی فرقان و طاق را واژه ی ترکی معرفی کرده اند لطفا منبعی که ثابت می کنه این واژه ها ترکی هست بیان فرمایند.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #5 فرشید ابراهیمی 11 اسفند 1393 ساعت 15:22
با درود
فرغان و نه فرقان! نامی ترکی نیست، که نامی سغدی است، . . . نامی کاملا آشنا و دیرینه در جغرافیای شرقی ایران فرهنگی (تاجیسکستان و . . . )
پاسخ دادن به این دیدگاه
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ خواهشمندیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ برای سپاسگزاری یا گله گزاری از جستار ، از امتیازدهی بهره ببرید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ چنانچه پرسشی دارید آن را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه های شما پس از بررسی نمایش داده می شود.


برگ نخست گذشته ی ایران داستان ساخت تاق کسری و پندهای آن
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات


Your SEO optimized title