میهن نما
میهن نما
گفتاورد

هر زمان دشمنان تاخته‌اند اخگرهاي فرو نهفته در خوي و منش ما ايرانيان بيش از پيش پرشرار افروخته شده است.ما در خاكستر نمانده‌ايم مانند بسياري از مردمان و كشورهاي جهان كه از پهنه تاريخ زدوده شده‌اند. من ايران را به ققنوس تشبيه كرده‌ام؛ چرا كه چندين ‌بار ايران از درون خاكستر خود برخاسته است و همچنان پرشور جهان را افروخته است.

میرجلال الدین کزازی

کاربردی
تبلیغات
شاهنامه ی فردوسی
تبلیغات
میانگین امتیار کاربران: / 4
بسیار بدبسیار خوب 

فیروزان یکی از اسیران ایرانی بود که اعراب به او ابولولو ( پدر مروارید ) می گفتند. او یک صنعتگر و هنرمند چیره دست بود که پس از اسارت به غلامی مغیره بن شعبه ابوعبدالله ثقفی دوست نزدیک عمربن خطاب گرفته شده بود .مغیره بن شعبه یکی از بزرگان سپاه اعراب در جنگ قادسیه بود که یک نوبت از سوی سعد بن ابی وقاص نزد رستم فرخزاد آمد. مغیره در شاهنامه چنین توصیف شده است :

که آمد فرستاده ای پیر و سست            نه اسب و سلیح و نه چشمی درست

یکی تیغ باریک بر گردنش            پدید آمده چاک پیراهنش

سرنوشت اینگونه رقم خورد که ایرانیان در جنگ شکست خورده و بسیاری از آنان اسیر شدند .مغیره که تا دیروز در وضعی وخیم روزگار می گذراند اکنون دارای ثروت بسیار و غلامی زبردست از ایرانیان شده بود. مغیره بر فیروزان فشار سختی وارد کرده بود و از توانمندی های او نهایت سوء استفاده را می کرد به گونه ای که زندگی برای فیروزان بسیار سخت و سنگین شده بود . فیروزان چندین بار نزد خلیفه آمد تا شکایت مغیره را به خلیفه بکند و به خلیفه بگوید که مغیره توان و آسایش را از او گرفته است، اما خلیفه به گلایه های او توجهی نکرد تا اینکه واپسین بار که او با ناراحتی و خشم بسیار بنزد  خلیفه آمده بود و شکایت از مغیره و کردار او می کرد، خلیفه پاسخی به او داد که او را  بسیار بهم ریخت. خلیفه به او گفت که یک غلام عجم حق ندارد از ارباب عرب خود شکایت کند و او را از خود راند . فیروزان بهم ریخته بود و هنگامی که از مجلس عمر خارج می شد خلیفه او را صدا  زد و گفت شنیدم که تو آسیاب هم می توانی بسازی؟ فیروزان پاسخ داد:آری. عمر گفت دستور میدهم یک آسیاب برای من بسازی . فیروزان به او گفت : آسیابی برای تو بسازم که در شرق و غرب جهان از آن یاد کنند و همیشه جاودان باشد .عمر  رو به اطرافیان کرد و گفت: این عجم من را تهدید کرد.

خلیفه نمی دانست که این تهدید قطعی است و عملی خواهد شد . فیروزان رفت و ختجری ساخت که دسته ی آن در میان بود و از دو سو تیغه داشت و در فرصتی (بنا بر برخی روایات در مسجد ) عمر را غافلگیر کرد و به او یورش برد و چندین ضربه بر او وارد کرد و دیگر افرادی که به کمک عمر آمدند را نیز از دم تیغ گذراند .

به مسجد ابولولوه صبحگاه                  درآمد ورا کرد از کین تباه

ده و یک تن از زخم او خسته گشت           وزان مردمان نه تن اندر گذشت

(ظفرنامه ی حمدالله مستوفی)

چون کسی حریف او نشد عبایی از پشت سر بر او انداختند که در این عبا پیچید و به زمین افتاد و او را از پای درآورند. عمر بن خطاب پس از چند روز بر اثر شدت زخم های فیروزان درگذشت.

................................

بکوشش : مهدی زیدآبادی نژاد (گروه نویسندگان مهرمیهن)

  • بازدید: 2827
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ خواهشمندیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ برای سپاسگزاری یا گله گزاری از جستار ، از امتیازدهی بهره ببرید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ چنانچه پرسشی دارید آن را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه های شما پس از بررسی نمایش داده می شود.


برگ نخست گذشته ی ایران کشته شدن عمر بن خطاب بدست فیروزان
تبلیغات
تبلیغات
گفتگو و پرسش و پاسخ
تبلیغات
داستانزد ایرانی

خروس بی محل بودن

به کسی گفته می شود که گفتار و کردارش نابجا باشد

پیشنهاد
تبلیغات
تبلیغات
دیدگاه کاربران
  • چگونه شاهنامه را به کودکان و نوجوانان بشناسانیم؟
    درود بر شما کار نیکوی شما را ستایش می کنیم . شما می توانید پرونده های شنیداری یا دیداری خود از شاهنامه خوانی این کودکان فرهنگ دوست ایران زمین را برای پخش در مهرمیهن به رایانامه ی ما بفرستید : payam@mehremihan.ir می توانید نام آموزشگاه خود و دیگر داده ها را نیز برای برچسب گذاری در کنار پرونده بفرستید . نمایش / پاسخ
    فرستنده : @سرپرست دیدگاه ها
تبلیغات


Your SEO optimized title