میهن نما
میهن نما
گفتگو و پرسش و پاسخ
تبلیغات
گفتاورد

جلال خالقی مطلق

ايران يک کشور باستاني و با فرهنگ است، اين مسأله را همه جهانيان قبول دارند، چرا خودمان قبول نداشته باشيم، قدر اين فرهنگ ارزشمند را دانسته و زبان و ادبيات پارسي را پاس بداريد، زيرا تمام هويت ايرانيان وابسته به زبان پارسي است و اگر خداي ناکرده اين زبان خدشه دار شود، بناي هويت، استقلال و وحدت ارضي ايرانيان به خطر مي افتد.

جلال خالقی مطلق

کاربردی
تبلیغات
شاهنامه ی فردوسی
تبلیغات
تبلیغات
برگ نخست یادگارهای فرهنگی شگفتیهای شهر سوخته
میانگین امتیار کاربران: / 877
بسیار بدبسیار خوب 

در روزگاران دور که بشر تازه یک‌جا نشین شده بود، شهری در سیستان پدید آمد که به گفته‌ی باستان‌شناسان به لحاظ بافت شهری، جمعیت، برنامه ریزی شهری و ... اولین شهر جهان بود. شهر سوخته و تمدن هوشمند و خلاق آن با بیش ازپنج‌هزار سال قدمت، به‌عنوان بزرگ‌ترین استقرار شهرنشینی در نیمه‌ی شرقی فلات ایران، نمونه‌ای منحصر به ‌فرد و حکایت‌گر واقعی علم، صنعت و فرهنگ گذشته‌های دور این مرز و بوم می‌باشد.

شهر سوخته

شهر سوخته در ۵۶ کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه جاده زابل - زاهدان واقع شده است. این شهر در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد پایه گذاری شده و مردم این شهر در چهار دوره بین سال‌های ۳۲۰۰ تا ۱۸۰۰ قبل از میلاد در آن سکونت داشته اند. محوطه باستانی شهر سوخته در هزاره دوم و سوم قبل از میلاد، توسط مهاجرانی كه از چهار گوشه به ‌آن مهاجرت كرده‌اند، بنا شده است.سند یا کتیبه ای که نام واقعی و قدیمی این شهر را مشخص کند هنوز به دست نیامده و به دلیل آتش سوزی در دو دوره زمانی بین سال های 3200 تا 2750 قبل از میلاد «شهر سوخته» نامیده می شود.«کلنل بیت» یکی از ماموران نظامی بریتانیا از نخستین کسانی است که در دوره قاجار و پس از بازدید از سیستان به این محوطه اشاره کرده و نخستین کسی است که در خاطراتش این محوطه را شهر سوخته نامیده و آثار باقیمانده از آتش سوزی را دیده است. پس از او «سر اورل- اشتین» با بازدید از این محوطه در اوایل سده حاضر، اطلاعات مفیدی در خصوص این محوطه بیان کرده است. بعد از او شهر سوخته توسط باستان‌شناسان ایتالیایی به سرپرستی«مارتیسو توزی» از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۷ مورد بررسی و کاوش قرار گرفت.شهر سوخته دارای تشکیلات مرتب و منظمی بوده و از بعد سازمان‌دهی اجتماعی نیز جزو شهر‌های پیشرفته‌ی زمان خود بوده است. وجود نظام مرتب و منظم آب‌رسانی و تخلیه‌ی فاضلاب، دانش پزشکی پیشرفته و صدها عامل دیگر بر اهمیت این منطقه افزوده است.

شهر سوخته

این شهر از نادرترین شهرهای باستانی است که در آن، زنان عهده دار امور مالی خانواده‌شان بوده‌اند.بر مبنای یافته‌های باستان شناسان شهر سوخته ۱۵۱ هکتار وسعت دارد و بقایای آن نشان می‌‌دهد که این شهر دارای پنج بخش مسکونی واقع در شمال شرقی شهر سوخته، بخش‌های مرکزی، منطقه صنعتی، بناهای یادمانی و گورستان است که به صورت تپه‌های متوالی و چسبیده به هم واقع شده اند. هشتاد هکتار شهر سوخته بخش مسکونی بوده است.شهر سوخته مرکز بسیاری از فعالیت‌های صنعتی و هنری بوده، در فصل ششم کاوش در شهر سوخته نمونه‌های جالب و بدیعی از زیورآلات به دست آمد.  در جریان حفاری‌های فصل های گذشته در شهر سوخته مشخص شد که با توجه به صنعتی بودن شهر سوخته و وجود کارگاه‌های صنعتی ساخت سفال و جواهرات در این منطقه، ساکنان شهر سوخته از درختان موجود در طبیعت محوطه برای سوخت استفاده می‌‌کرده اند. در شهر سوخته انواع سفالینه‌ها و ظروف سنگی، معرق کاری،انواع پارچه و حصیر یافت شده که معرف وجود چندین نوع صنعت، به ویژه صنعت پیشرفته پارچه بافی در آنجاست. تاکنون ۱۲ نوع بافت پارچه یکرنگ و چند رنگو قلاب ماهیگیری در شهر سوخته به دست آمده و مشخص شده مردم این شهر با استفاده از نیزارهای باتلاق‌های اطراف هامون سبد و حصیر می‌‌بافتند و از این نی‌ها برای درست کردن سقف هم استفاده می‌‌کردند. صید ماهی و بافت تورهای ماهیگیری نیز از دیگر مشاغل مردمان شهر سوخته بوده است. شهر سوخته بدون شک جز شهرهای بسیار پیشرفته زمان خود بوده است. اینک به برخی از این پیشرفت های شگفت انگیز اشاره می کنیم:

نخستین چشم مصنوعی جهان

چشم مصنوعی

برای نخستین بار در شهر سوخته یك چشم مصنوعی متعلق به 4800 سال پیش كشف شد. این چشم مصنوعی متعلق به زنی 25 تا 30ساله بوده که در یکی از گور های شهر سوخته مدفون شده بوده است.جمجمه زن صاحب چشم مصنوعی شهر سوخته چشم مصنوعی روی جمجمه او دیده می‏شود.

چشم مصنوعی

چشم مصنوعی یافت شده در چشم چپ او کار گذاشته شده و با وجود گذشت زمان نزدیک به 4500 سال از ساخته شدن آن هنوز سالم است.جنس این چشم مصنوعی یافت شده هنوز بطور کامل مشخص نشده است اما به نظر می رسد در ساخت آن از قیر طبیعی مخلوط به نوعی چربی جانوری استفاده شده است.در روی این چشم مصنوعی ریزترین مویرگ‌های داخل چشم توسط مفتول‌‌های طلایی به قطر كمتر از نیم میلی‌متری طراحی شده‌اند. مردمك این چشم در وسط طراحی شده و تعدادی خطوط موازی كه تقریباً یك لوزی را تشكیل می‌دهند در پیرامون مردمك دیده می‌شود.سرپرست گروه باستان شناسي شهرسوخته سيد منصور سيد سجادي  :براي نخستين بار در شهر سوخته يک چشم مصنوعي پيدا شد . مطالعات اوليه نشان داده اند که چشم چپ زن تنومند مدفون در قبر شماره 6705 مصنوعي بودهاست . همين مطالعات نشان مي دهند که زير طاق ابروي زن مذکور آثار آبسه ديده مي شود. به علت طول زمان زيادي که بخش زيرين اين چشم مصنوعي با پلک چشم در تماس بوده است آثار ارگانيکي پلک چشم نيز در روي آن مشهوداست . جنس و ماده اي که چشم مذکور با آن ساخته شده است هنوز به دقت روشن نشده و تشخيص آن به آزمايشهاي بعدي موکول شده است اما به نظر مي رسد که چشم مزبور از جنس قير طبيعي که با نوعي چربي جانوري مخلوط شده است ساخته شده است . در روي اين چشم مصنوعي ريز ترين مويرگهاي داخل کره چشم توسط مفتول هاي طلايي به قطر کمتر از نيم ميلي متر طراحي شده اند مردمک چشم در وسط طراحي شده و جز از آن تعدادي خطوط موازي که  تقریباً يک لوزي را تشکيل مي دهدند درپيرامون مردمک ديده مي شود از دو سوراخ جانبي واقع در دو سوي اين چشم مصنوعي جهت نگهداري و اتصال آن به حدقه چشم استفاده مي شده است . بررسي هاي انسان شناسانه نشانداده که به احتمال بسيار زياد زن مزبور داراي سني بين 25 تا 30 سال بوده و دو رگه (سياه و سفيد) بوده است . اشياء پيدا شده در اين قبر دو قسمتي عبارت بوده اند از ظرفهاي سفالي ، مهرهاي تزييني ، يک کيسه جرمي و يک آينه مفرقي . قدمت اين قبر و چشم مصنوعي به حدود 2800 سال بيش ازميلاد و 4800 سال پيش از اين مي رسد . مطالعه جهت دستيابي به اطلاعات بيشتر در اين مورد چشم و اسکلت ادامه دارد.

جراحی مغز

یکی شگفت‌انگیزترین یافته‌‌های این شهر، پیدایی نشانه‌های کهن‌ترین جراحی مغز درشهر سوخته است. جمجمه‌ای از دختر دوازده یا سیزده ساله که در 4800 سالپیش، پزشکان آن دیار برای درمان بیماری هیدروسفالی (جمع شدن مایع درجمجمه) بخشی از استخوان جمجمه او را برداشته و جراحی کردند که مدت‌ها بعد از این عمل زنده مانده است.
جراحی مغز شهرسوخته
اسكلت كامل پيدا شده از يك دختر 14 ساله كه مورد جراحي مغز قرار گرقته است...چهره اين دختر توسط اندام شناسان باستان شناس در تصوير فوق باز سازي شده است.
جراحی مغز شهرسوخته
محل كشف اسكلتهاي مورد جراحي قرار گرفته به همراه وسایل زینتی و چندکوزه


خط کش 5 هزار ساله

در طی کاوش های انجام گرفته در شهر سوخته یک خط کش ساخته شده از چوب آبنوس کشف شد. دکتر سید منصور سید سجادی، سرپرست هیات باستان‏شناسی شهر سوخته درباره خط کش کشف شده گفت: این خط کش به طول 10 سانتیمتر با دقت نیم میلیمتری و از جنس چوب آبنوس است. کشف خط کش در شهر سوخته زابل نشانگر این است که ساکنان این شهر باستانی دارای پیشرفت های زیادی در زمینه علم ریاضیات بوده اند.

قدیمی ترین تخته نرد جهان

از گور باستانی موسوم به شماره 761 کهن ترین تخته نرد جهان به همراه 60مهره ی آن در شهر سوخته پیدا شد. این تخته نرد بسیار قدیمی تر از تخته نردی است که در گورستان سلطنتی «اور» در بین النهرین پیدا شده بود.

تاس های بازی كشف شده به همراه تخته نرد در شهر سوخته

تخته نرد شهرسوخته

این تخته نرد از چوب آبنوس و به شکل مستطیل است. روی این تخته نرد، ماری که ۲۰ بار به دور خود حلقه زده و دمش را در دهان گرفته، نقش بسته است. این تخته نرد ۲۰ خانه بازی و ۶۰ مهره دارد. مهره ها که در یک ظرف سفالی در کنار تخت نرد قرار داشتند از سنگ های رایج در شهر سوخته یعنی از لاجورد، عقیق و فیروزه است.


نخستین انیمیشن جهان

نخستین انیمیشن جهان

باستان شناسان هنگام کاوش در گوری 5 هزار ساله جامی را پیدا کردند که نقش یک بز همراه با یک درخت روی آن دیده می شود. آن ها پس از بررسی این شی دریافتند نقش موجود بر آن برخلاف دیگر آثار به دست آمده از محوطه‌های تاریخی شهر سوخته، تکراری هدفمند دارد، به گونه‌ای که حرکت بز به سوی درخت را نشان می دهد. هنرمندی که جام سفالین را بوم نقاشی خود قرار داده، توانسته‌ است در 5 حرکت، بزی را طراحی كند كه به سمت درخت حركتو از برگ آن تغذیه می کند.

نخستین انیمیشن جهان

باستان‌شناسان با نزدیک كردن این تصاویر به یكدیگر موفق شدند نمونه‌ای ازیك تصویر متحرك را در قالب یك فیلم 20 ثانیه‌ای به دست آورند.
سرپرست تیم كاوش در شهر سوخته درباره كشف اخیر خود گفت: «حركت بز به سوی درخت و تغذیه او از برگ درختان در 5 حركت مصور شده است. در این تصاویر نه تنها بز به سمت درخت حركت می‌كند، بلكه جهش وی و پریدن بز روی برگ درختان كاملا دیده می‌شود.»
به گفته این باستان‌شناس، بز از جمله حیواناتی است كه در رسیدن به ارتفاعات تبحر داشته و می‌تواند با یك حركت جهشی به سمت بالا حركت كند. هنرمن دنقاش شهر سوخته‌ای، با دقت و زبردستی موفق به تصویر كردن جهش این بزشده است.
از این جام برای نوشیدن استفاده می‌شده است. ارتفاع این جام 10 سانتی‌متر است و روی یك پایه استوار شده است «سجادی» درباره منحصر به فرد بودن این تصاویر در دنیای باستانی گفت: «تاكنون در دوره‌های پیش از تاریخی چنین تصاویری دیده نشده و ما برای اولین بار به این تصویر در شهر سوخته برخورد كرده‌ایم. در بسیاری از ظروف، اشكالی را می‌بینیم كه تنها تكرار شده‌اند، اما حركتی در آنها دیده نمی‌شود. تحقیقات ما نشان داده  است كه این نقش، قدیمی‌ترین ایده مردمان باستان برای ارایه «تصویر متحرك» و به تعبیر امروزی «انیمیشن» است.»
از دیگر اشیای مهم از میان هزاران شی یافت شده، می‌توان از سفال با امضای سفال‌گر بر روی آن، چکش، سوزن، شهرک‌های مسکونی و ساختمان‌های همه‌گانی هم‌چون آپارتمان، بذر خربزه، حبوبات، ماهی خشک کرده، برنج، زیره، کوره‌های سفالگری، کوره‌های ذوب فلزات، دکمه، تبر، بندکفش، قلاب، شانه سر، طناب، سبد، گل مو، قاب‌های چوبی، کفش، کمربند و ... نام برد.

جواهرسازی شهر سوخته

گورستان شهر سوخته

گورستان

گورستان

 

::: برای دیدن عکس های شهرسوخته اینجا را بفشارید :::

pdf

::: برای دریافت پژوهشی کامل (51 رویه ای + تصاویر) درباره ی شهرسوخته اینجا را بفشارید ( تهیه و ارسال برای مهرمیهن : دکتر محمدعلی رئوفی) ::::

 

  • بازدید: 194657
 

دیدگاه ها 

 
+67 #1 بنده خدا 23 اسفند 1389 ساعت 21:53
خیلی زیباست
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+61 #2 kayvan 23 اسفند 1389 ساعت 22:25
خیلی جالب بود مرسی
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+54 #3 niloofar 27 اسفند 1389 ساعت 21:21
خیلی عالی بود ممنونم.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+65 #4 مهدی 07 اردیبهشت 1390 ساعت 23:22
:eek: درود بر یگانه تمدن پر اقتخار و پر غرور ایران باستان
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+58 #5 padman 11 اردیبهشت 1390 ساعت 11:21
بسيار زيبا بود اي کاش اينترنت 100 سال پيش اختراع و به ايران آمده بود تا تاثير ايران آگاهي بر مردم را گذاشته بود
با سپاس
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+34 #6 علی 04 خرداد 1390 ساعت 11:00
عالی بود. ممنون
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+76 #7 سحر 13 خرداد 1390 ساعت 21:07
با خوندن و دیدن این مطالب واقعا به ایرانی بودن خودم افتخار میکنم :D کاش بیشتر در مورد افتخارات ایرانی اطلاع رسانی بشه :sad:
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+91 #8 دل سوخته 21 خرداد 1390 ساعت 17:55
بله ولی دارم دارم حسابه نه داشتم داشتم
تازه فعلا که اکثر اثار باستانی ها عمدا داره خراب می شه که مردم یادشون بره کی بودن!!حتی تاریخ هم داره حذف و تحریف می شه!!حیف این تمدن نیست که حالا دارن یه مشت ادم بی فکر خرابش می کنن؟
لطفا نظرم رو ثبت کنین
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+24 #9 سحرازُآذربایجان 16 شهریور 1390 ساعت 23:36
خیلی جالب بود.خیلی ممنون
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+26 #10 داود 17 شهریور 1390 ساعت 23:46
واقعا ازتون ممنونم جالب بود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+26 #11 آیدا 27 شهریور 1390 ساعت 23:53
مرسی عالی بود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+57 #12 طاها 10 مهر 1390 ساعت 19:41
خیلی عالی بود.
واقعا باعث افتخار ماست.
ولی اونا گذشته ما هستتند. ما الان چی داریم؟
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+21 #13 محمد 13 مهر 1390 ساعت 13:13
بسیار عالی
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+27 #14 محمود 25 مهر 1390 ساعت 18:00
سلام
خسته نباشیدم.بسیارعالی بوداگه میشه منابعی درباره شهرسوخته به من معرفی کنید.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+38 #15 کیمیا 29 مهر 1390 ساعت 18:35
خیلی خوب بود به ایرانی بودنم افتخار میکنم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+20 #16 کرمانشاه-تکیه معاون الملک 07 آبان 1390 ساعت 20:43
ممنون/عالیه
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+24 #17 کیوان از فومن 08 آبان 1390 ساعت 13:48
خیلی جالب بود منون
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+17 #18 امیر 26 آبان 1390 ساعت 23:47
عالی مرسی
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #19 بهنود 28 آبان 1390 ساعت 14:41
عکس آخر از شهر پومپی هست. بابک درست میگه لطفا اصلاح کنید.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
-6 #20 ققنوس 04 آذر 1390 ساعت 22:31
خيلي خوب و جالب بود،فقط نميشه اطلاعاتتونو جديد تر كنيد،ولي به حر حال ممنون :-)
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+21 #21 hobab 06 آذر 1390 ساعت 13:57
خيلي عالي بود ممنون از درد فرهنگي . ايكاش قدر تاريخ ايران گذشته و اثارش را زير پاي جهالتها و تعصبات نمي داديم .
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+28 #22 ستایش 06 آذر 1390 ساعت 18:58
خیلی عالی بود منهم ایرانی هستم واین بزرگترین افتخارم است
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+10 #23 مریم 08 آذر 1390 ساعت 22:29
من با دیدن و خوندن این مطالب خیلی ترسیدم.از اینکه 4800 سال دیکه کی می خواد من رو پیدا کنه :(
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+9 #24 صادق 09 آذر 1390 ساعت 19:04
ممنون اززحمات شما
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+14 #25 نيما 11 آذر 1390 ساعت 11:38
خيلي آموزنده بود، ممنون
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+19 #26 آرش 12 آذر 1390 ساعت 11:15
خیلی جالب بود لطفا در مورد تمامی نقاط باستانی ایران عزیزمون توضیح بدبد متشکرم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+29 #27 سیاوش از قائمشهر 12 آذر 1390 ساعت 19:39
خیلی خیلی متشکرم از شما دلسوخته های بناهای تاریخی.خواهشی که از عزیزان بازذید کننده دارم این است که روی بناهای تاریخی یادگاری ننویسید!اینها خودشان یادگاری از گذشتگان هستند که دیگر مانندی نخواهند داشت.بیایید بناهای تاریخی را حفظ نه نابود.با تشکر.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+22 #28 MMB 12 آذر 1390 ساعت 20:10
چی بودبم چی شدیم!!!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
-14 #29 BMW 15 آذر 1390 ساعت 00:46
با تشکر فراوان.میخواستم بپرسم اگر میدونید بگید استخوان تا چند سال سالم میمونه مگه؟ MMB لطفا جواب بده.مرسی
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+28 #30 ارسلان 16 آذر 1390 ساعت 13:05
به سرزمینم افتخارمیکنم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+19 #31 ایلا 16 آذر 1390 ساعت 17:11
عالی بازم بنویسید
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+24 #32 مرتضی 20 آذر 1390 ساعت 00:15
:-? مطالبتون خوب بود!!!
ولی حیف که دیگه اثاری از اون فرهنگ تمدن تو جامعمون نمونده.....
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+20 #33 fuzul yab!!!! 21 آذر 1390 ساعت 20:25
ایول به ایران :-)
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+17 #34 نا معلوم 22 آذر 1390 ساعت 18:03
بابا خیلی عالی بود.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+29 #35 نگین 22 آذر 1390 ساعت 20:14
ایران در قدیم بهترین کشور بوده :lol: :roll: ;-) عالی عالی عالی
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+19 #36 پرفسور0 ا نیشتن 22 آذر 1390 ساعت 21:19
بااین تحقیقتون چراهنوزعلت سوختن شهرو پیدانکردید :P :zzz
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+26 #37 mohamad 23 آذر 1390 ساعت 15:48
امید وارم از بین نبرنش ;-)
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+8 #38 ناشناس 25 آذر 1390 ساعت 21:11
:P عالي عالي بالاترازعالي ;-)
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+12 #39 رها 27 آذر 1390 ساعت 21:03
قشنگ بود 11سالمه
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+13 #40 ناشناس 30 آذر 1390 ساعت 20:40
:lol: مرسی خیلی خوب بود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+20 #41 رسول 01 دی 1390 ساعت 13:56
خیلی عالی بود متشکرم. با دیدن چنین مواردی در مورد تمدن کهن این سرزمین بیشتر به ایرانی بودن افتخار می کنم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+10 #42 ناشناس 05 دی 1390 ساعت 16:35
عالی بود مرسی :lol:
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
-4 #43 مهشاد 07 دی 1390 ساعت 12:24
انتظاربیشتری داشتم :-? ولی بازم خوب بود :P ;-)
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+12 #44 نگین همدانی 07 دی 1390 ساعت 20:29
خیلی نکات جالب وخوبی داشت :P
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+9 #45 نگین همدانی 07 دی 1390 ساعت 20:30
خیلی خوب بود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+17 #46 عسل 10 دی 1390 ساعت 20:11
درود بر ایران زمین و اجدادمون
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+14 #47 ناگفته های یک ناشناس 10 دی 1390 ساعت 22:20
سلام بسیار جالب بود بنده این تاریخ کهن ایران زمین می بالم چنین پیشرفتی آنهم در آن زمان واقعا که خیلی کار شاقی است!!!!!!!!!!!!!
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+14 #48 از پارسی فیس 10 دی 1390 ساعت 23:03
سلام ،بسیار خوب ...سپاسگذارم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+17 #49 سعید 11 دی 1390 ساعت 14:10
:eek: سلام بسیار دیدنی وجالب از زحمتتان متشکرم :eek:
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+21 #50 جی جی 12 دی 1390 ساعت 08:22
سلام فقط حیف که تمام علم ایرانیهاروبه غارت بردن والا ایران الان کجابود خدامیدونه
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+17 #51 مصطفی 14 دی 1390 ساعت 00:08
این خیلی زیباست که انسان بداند در سرزمینی زندگی می کند که تاریخ 5000 ساله دارد ولی مسئولیتش هم زایاد تر می شود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+15 #52 علی 19 دی 1390 ساعت 23:04
دیروز رفتیم شهرسوخته، خیلی عالی بود....
ولی حیف که روی دیوارهاش یادگاری نوشتن!
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+15 #53 امیر 22 دی 1390 ساعت 15:34
ایران سر افرازم آرزوست
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+15 #54 حسین سلیمانی 23 دی 1390 ساعت 18:55
باتشکرازاطلاعات خوبه شما.اگرامکانش باشددرباری چشم مصنوعی بشتراطلاعات بنویسیدوجنس ان ازچه جیزی ساخته شده است.باتشکرازشماوخدمات ارزشمدندی که بای کشورخودومردمان خوبه ماانجام میدهید.موفق وپیروزباشید.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+18 #55 غزاله 25 دی 1390 ساعت 08:17
به امید ثبت جهانی شهرسوخته و کشف حقایق جدیدتر و شگفت انگیزتر از این سایت پیش از تاریخ و معرفی به جهانیان
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+11 #56 مارال 29 دی 1390 ساعت 19:22
:eek: very nice!
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+8 #57 یک شهروند 01 بهمن 1390 ساعت 14:33
الحمدلله
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+12 #58 مهدی-آتنا 20 بهمن 1390 ساعت 21:56
ایران افتخار ماست
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+12 #59 علی عباسی 21 بهمن 1390 ساعت 20:06
با تشکر از مطالب ارزشمندتان
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+10 #60 ع . ا 23 بهمن 1390 ساعت 23:47
شهر سوخته که سوخت بیایم خودمون آتیش نسوزونیم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+10 #61 فری 29 بهمن 1390 ساعت 22:07
واقعا عالی بود اگه امریکاهیها بفهمند که ما چه تمدن غنی ای داریم اینقدر ابرار قدرت نمیکنند با تشکر خیلی عالی بود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #62 م ف 05 اسفند 1390 ساعت 14:04
مرسی از زحمتی که کشیدی
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+8 #63 مسعود 08 اسفند 1390 ساعت 20:08
واقعا بايد به ايراني بودنم افتخار كنم. :-)
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+11 #64 masoud8 08 اسفند 1390 ساعت 20:15
آرزو دارم شهر سوخته رو از نزديك ببينم.آخه من عاشق تاريخ تمدن ايرانم :-?
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+12 #65 Masoud8 15 اسفند 1390 ساعت 16:23
کسی دوست داره بره شهر سوخته؟
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+8 #66 Masoud8 17 اسفند 1390 ساعت 14:51
حمله مغول ها به شهر سوخته ربط داره؟اگه جوابم رو بدید ممنون میشم :lol:
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+11 #67 ف د 17 اسفند 1390 ساعت 22:43
واقعا ممنون امید وارم ایرانی ها به ایرانی بودن خود افتخار کنند :roll: :roll :-?
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+12 #68 Masoud8 22 اسفند 1390 ساعت 17:41
گفتاورد ف د:
واقعا ممنون امید وارم ایرانی ها به ایرانی بودن خود افتخار کنند :roll: :roll :-?

پ ن پ می خوای افتخار نکنن
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+17 #69 محمد مهدی مقدسی 12 ساله از اصفهان 04 فروردین 1391 ساعت 00:14
افتخار میکنم که ایرانی هستم ...ایرانی با تمدنی چند هزار ساله و پر رمز وراز....بیاید کاری کنیم که ایندگان هم به ما افتخار کنند همانگونه که ما به گذشتگانمان افتخار میکنیم ...مهدی مقدسی 12 ساله از اصفهان
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+6 #70 حمزه 04 فروردین 1391 ساعت 23:05
اطلاعات کاملی بود .ممنون :lol:
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+6 #71 یک شهروند 05 فروردین 1391 ساعت 16:06
من باخواندن این اطلاعات بسیلر شگفت زده شدم. ممنون از این که این اطلاعات را در اختیار ما قراردادید
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #72 مهسا 06 فروردین 1391 ساعت 12:47
خیلی جالب بود
متشکرم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+15 #73 راحله 08 فروردین 1391 ساعت 10:02
من خودم سیستانی هستم و به این تمدن افتخارمیکنم :-)
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+9 #74 پیوند 10 فروردین 1391 ساعت 14:33
درود برایران و ایرانی
دوران شکوه ایران قابل بازگشت است هرگاه که ایرانی اراده کند...
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+9 #75 ارام 10 فروردین 1391 ساعت 17:46
تاریخ شهر سوخته منحصر به فرد در جهان میباشد . ما به این یم . تاریخ می بالیم و شاکر خدا هستیم .
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+8 #76 احمد 11 فروردین 1391 ساعت 00:23
لازم است برنامه های خاصی در صدا و سیما با اعلام قبلی برای معرفی این تمدن بزرگ پخش شود.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #77 رضا 13 فروردین 1391 ساعت 07:45
با سپاس فراوان از مدیریت سایت که فرهنگ ایران و ایرانی رو زنده نگه می دارد ما باید به ایرانی بودنمان افتخار کنیم.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+11 #78 تهمينه 14 فروردین 1391 ساعت 11:13
سلام بابت همه اطلاعات تشكر ميكنم به خودم ميبالم يه ايراني هستم اميدوارم اين احساس مسووليت در همه ايرانيان به وجود بياد تا از تمدنشون پاسداري كنند واونو به نحو احسن بشناسن
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+4 #79 ناشناس 14 فروردین 1391 ساعت 13:06
با سلام و خسته نیاشید
خیلی خوب بود مرسی از اطلاعات که در اختیار ما قرار دادین.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+4 #80 محمد مچکرم 18 فروردین 1391 ساعت 18:56
مچکرم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+4 #81 بهنام 19 فروردین 1391 ساعت 09:19
عالی هستید.ممنون از اطلاعات جامع تان
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+10 #82 سحر 20 فروردین 1391 ساعت 08:23
سلام ممنون خیلی قشنگ بود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+5 #83 دانیال 20 فروردین 1391 ساعت 23:12
ببخشید هالا این شهر چطور شده . ازش نگهاری میشه یا مثل تخته جمشید داقون شد
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #84 امین 23 فروردین 1391 ساعت 13:43
فوق العاده بود اولین بارب بود که همین چیزایی رو در مورد اولین انیمیشن خوندم خیلی ممنون
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #85 fari 27 فروردین 1391 ساعت 19:06
پیشتر درباره شهر سوخته خونده بودم.داده هام یه کم بیشتر شد ولی دوس دارم بیشتر بدونم درباره ش.سپاسگذارم از شما.سایتتون خیلی خیلی خوبه....
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+4 #86 متین 06 اردیبهشت 1391 ساعت 11:23
اوی دخترم خیلی دلم به حالش سوخت
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+11 #87 مهربد 07 اردیبهشت 1391 ساعت 08:22
درووود و سپاس از شما ....زیبا وغرورانگیزه تاریخ سرزمینمان
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+4 #88 سمانه 13 اردیبهشت 1391 ساعت 22:47
خوبه ولی ناقصه
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+6 #89 سارا 16 اردیبهشت 1391 ساعت 20:13
ظاهرا اطلاعات جدیدی کشف شده که این شهر مربوط به هفت هزار سال پیش است
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+8 #90 محمد 19 اردیبهشت 1391 ساعت 19:34
بخدا این شهر خیلی مدرنه
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+5 #91 شفق 21 اردیبهشت 1391 ساعت 10:55
باعثه افتخار بود.از جمع آوریتون ممنون.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+6 #92 رضا 24 اردیبهشت 1391 ساعت 23:26
خیلی زیبا بود.این باعث افتخاره.از زحمت و جمع اوری اطلاعات کمال تشکر را دارم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+4 #93 وحید 28 اردیبهشت 1391 ساعت 13:30
عجب بدنای ترکه ای و خوشگلی دارن اصلا چربی نداره .
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+8 #94 بهار 29 اردیبهشت 1391 ساعت 10:51
خیلی زیباوجذاب بود.باعث افتخاره که پیشرفته ترین شهرآن زمان درایران است سایتتون واقعا عااااااااالیه
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+6 #95 هی هی شی شی 07 خرداد 1391 ساعت 00:07
اینو میدونید چرا شهر سوخته باقی مونده؟برای اینکه:ما ز خاکیمو-بر خاکیم.یادمون نره کویر کجاست؟و چی ها در دلش نهفته؟ضمنا خوب بود.(جغرافیدان phdبیکار)ولی پر کار و جستجوگر.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #96 نسیم 08 خرداد 1391 ساعت 20:21
بسیار جالب بود. : 8)
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+4 #97 ali rahimi 10 خرداد 1391 ساعت 22:49
این نشون میده قبلا تمدنی از تمدن امروزپیشرفته تر وجودداشته ودراثرحادپه ای از بین رفته شاید یه جنگ مثل جنگ هسته ای و این اتفاق دوباره ممکن تکرار بشه
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #98 مینا 11 خرداد 1391 ساعت 17:54
خیلی خوب بود لذت بردم از زحمات شما عزیزان سپاسگذاری می کنم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #99 سوشيانت 19 خرداد 1391 ساعت 23:12
گفتاورد alpa:
albate akhiran sabet shode sahebe in cheshme masnoii,mohajeri bode az afriga..chon bana bar tahgigat nejhade in sahebe in eskelet be ensanhaiie irani shebahat nadarae

شايد هم از افريقا اومده تا چشمش رو معالجه كنه و بعد هم به دلايلي ماندگار شده.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #100 سحر 09 تیر 1391 ساعت 11:33
:-) ممنون از تلاش های بسیار شما خوب بود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+6 #101 سوری 09 تیر 1391 ساعت 11:38
دیدن این تصاویر نشانگر چیست؟؟ ایابعد از مرگ فانی هستیم؟؟؟ یاتولدی دیگر وجود دارد؟؟؟
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+5 #102 هه ژار 10 تیر 1391 ساعت 15:11
از مومیایی های منطقه کرمانشاه وکردستان هم بگید همینطور ادم کوتوله هاش که همه رو از دست نژاد کرد گرفتن وبردن
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #103 نفیسه32 13 تیر 1391 ساعت 10:19
من همیشه راجع به این شهر شنیده بودم.اما هیچوقت فرصتی نبود تا اینقدر اطلاعاتو یکجا ازش کسب کنم.واقعا ممنونم.عالی بود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #104 شیما 24 تیر 1391 ساعت 08:21
خیلی عالی بود حتی اگر یک روز از عمرم مونده باشه میرم این شهر و از نزدیک میبینم.
:lol:
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+5 #105 matin # az tehran 24 تیر 1391 ساعت 16:49
جالب بود و شايد اگه اون تمدن باقي ميموند چه بسا ايران بهترين وقدرتمند ترين كشور دنيا بود و همه دنيا به ايران افتخار ميكرد..
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #106 سودا 30 تیر 1391 ساعت 23:56
خيلي خوبه كه گذشتگان ما قبلا اينقدر تمدن داشتند واقعا باعث افتخاره.ولي اميدوارم از بين نبرنش
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+5 #107 farhang 04 امرداد 1391 ساعت 22:56
متشکرم. خیلی شگفت آور بود.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #108 ممد 08 امرداد 1391 ساعت 22:33
سلام. ایران هروقت زیر سلطه کشوری بوده ننگهای زیادی رو تحمل کرده تو پنج هزار سال پیش کشورمون مستقل بوده برای همین اینطور پیشرفتای داشتن الان هم مملکت دست مردمه ببینید کشورمون چقد پیشرفته شده . من افتخار میکنم که ایرانیم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #109 کبه 15 امرداد 1391 ساعت 01:41
با حال بوذ ای ولللل!!!!!!!!!!!!
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+4 #110 هادی از شهر میاندواب 17 امرداد 1391 ساعت 23:58
واقعا تاریخ یه چیز دیگست .
این نوع تاریخ نشون می ده که ما در گذشته های خیلی دور پیشرفته بودیم.
من در مورد شهر میستایا اطلاعات می خوام. کی چیزی می دونه
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+4 #111 erfan 18 امرداد 1391 ساعت 16:30
میبخشین.ولی قابل ذکر است که نمی تونیم بگیم اونجا جزوایران بود.یعنی اصلا اون زمان چیزی به نام ایران وجود نداشت...حتی در زمان هخوامنشیان اسم این سرزمین { پارس }بود.این تمدن قبل از ورود اریایی ها به ایران بود.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+11 #112 مریم 03 شهریور 1391 ساعت 20:22
سلام خیلی دوست داشتم یه جوری برگردم به اون زمان بفهمم چی شده چه اتفاقاتی افتاده چه بلایی سرشون اومده خیلی با حاله یه ذره هم وحشتناک
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+90 #113 dastan 06 مهر 1391 ساعت 03:32
سلام من سیستانی هستم و افتخار میکنم از نزاد چنین انسانهایی هستم.ولی متاسفانه90 درصد ایران نمیدونن اصلا یک همچین جایی هم تو ایران هست.شهر ما با این گذشته و قدمت الات یکی از محرومترن مناطق کشور و دارای کمترین امکانات رفاهیه و از نظر جذب توریست صفر و بدون امکاناته و رفته رفته شهر زابل هم داره خالی از سکنه میشه و متاسفانه از 2.5 تا 3 ملیون سیستانی فقط حدود 700000 نفر باقی موندن.واقعا اگه شهر سوخته تو یک کشور دیکه میبود همین مردم پولدار ما واسه دیدنش سرو دست نمیشکوندن.واقعا دم مسئولین گرم که شهر رستم وسهراب و زال و یعقوب لیث و زردتشت (به روایتی) رو به این وضع کشوندن.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+10 #114 الناز 14 مهر 1391 ساعت 00:23
جای بسی شگفت هست....چی بودیم و چی شدیم و به کجا رسیدیم!!!
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+8 #115 1234 16 مهر 1391 ساعت 21:12
این بهترین سایتیه تا الان در مورد این مطالب دیدم! واقعا ممنون!!
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+14 #116 مهران 17 مهر 1391 ساعت 11:15
اول از همه باعث افتخار و غرور هر ایرانی که از این تمدنه ولی ادم بادیدن این تاریخ و تمدن حس شرمندگی بهش دست میده که از اون تمدن و امپراطوری فقط باید اسمش مونده باشه ووحشی های غربی که کل تاریخشون 500 ساله بشن الگو جوان های ایران زمین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+8 #117 ماهرخ 17 مهر 1391 ساعت 23:01
ممنونم ازاین تاریخچتون ولی ای کاش بیشتر درمورد این مطلب می نوشتیدبازم ممنونم حد اقل کار من راه افتاد.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #118 محمد اکبری 01 آبان 1391 ساعت 07:28
ایران را دریابید که عظمتمان پایمال نشود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #119 صالحی 02 آبان 1391 ساعت 06:25
سلام.مرسی عالیییییییییییییی بود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+4 #120 نسیم 09 آبان 1391 ساعت 04:49
مرسی واقعا جالب بوداشکم در اومد :cry:
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+10 #121 mohammad 11 آبان 1391 ساعت 14:51
بسیارعالی
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
-25 #122 رحمان 17 آبان 1391 ساعت 12:31
کاش تاریخ نداشتیم.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+10 #123 حسن حسین خانی 18 آبان 1391 ساعت 23:18
خیلی جالب بود و همچنین شگفت انگیز
و تکان دهنده
:roll:
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+12 #124 امیر 27 آبان 1391 ساعت 16:20
ما ایرانیان بایستی که فرهنگ و تمدن کهن خومان را دوباره احیائ کنیم و آن را به جهانیان معرفی کنیم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+11 #125 عالمه 01 آذر 1391 ساعت 23:10
ما ایرانیا فقط همون گذشته خوب برامون مونده الان که هیچی نداریم جز ابروریزی
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #126 نعمت از بهارلو 03 آذر 1391 ساعت 13:05
خیلی جالب بود کاش باستان شناسان یک سری هم به بهارلو بزنند.گویور تپه آثارباستانی زیادی دارد.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+11 #127 پانیذ 04 آذر 1391 ساعت 14:54
افتخار میکنم که تو همچین کشوری مثل ایران هستم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #128 akbar 07 آذر 1391 ساعت 22:11
مرسی از اطلاعات جامع وکامل
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+11 #129 فرشته 09 آذر 1391 ساعت 11:51
واقعا اگر ميگذاشتند ما الان قدرتمندترين كشور جهان بوديم ..افسوس
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+13 #130 شكوفه 09 آذر 1391 ساعت 13:46
از عالي هم بالاتر بود. كاش همه دنيا بدانند كه ايرانيان چقدر بافرهنگ بودند. متمدن.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+13 #131 سعید 12 آذر 1391 ساعت 09:57
لذت بسیار بردم، در استان گلستان شهرستان کردکوی روستای سرکلاته خرابشهر همانطور که از اسمش پیداست زیر بنای این روستا شهری به نام تمیشه است که قدمتی بیش از 2500 سال را در بر دارد که تا کنون کاوش کران توانستند قلعه های آن شهر را کشف کنن و مسجد قدیدی و دیوار دفاعی تمیشه را که در خاک بودن برای اطلاع بیشتر حتماً به این سایت سر بزنید www.tamisheh.com
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+20 #132 ایران 12 آذر 1391 ساعت 21:33
:roll: به ایرانی بودنم افتخار میکنم .از شما هم ممنونم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+20 #133 مرتضی 12 آذر 1391 ساعت 22:04
من خودم یک سیستانی هستم و از اینکه شما بیشتر از ما به فکر تاریخ ما هستید واقعا سپاسگذارم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+11 #134 ارمان 15 آذر 1391 ساعت 17:27
تمدن ما افتخار ماست به امید ادامه دادن راه حکومت و ملت غرور افرین شهر سوخته
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+46 #135 ali 17 آذر 1391 ساعت 01:54
با سلام و تشکر از عزیزانی که این مطالب رو جمع آوری کردن
عالی بود
به امید اونروز که با شناخت تمدنمون و گذشتمون ,آینده ای درخور این مرزوبوم رو رقم بزنیم
سیستان برگ زرینی از تمدن ایرانه امیدوارم برای شناخت اون و تمدنش تلاش بیشتری بشه
دکتر ریچاردفرای باستان شناس آمریکایی و استاد دانشگاه هاروارد که درست 61 سال پیش یعنی آذرماه1330 ازسیستان بازدید داشته اونجا رو بهشت باستان شناسان لقب داده
با سپاس
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+48 #136 ali 17 آذر 1391 ساعت 02:10
سلام به عزیزان
ممنونم از مطالب جالبتون
در جواب بعضی دوستان باید بگم که طبق تحقیقات اخیر در دانشگاه انگلستان بر روی DNAخیلی از ایرانیها ,نشان داده که اینطور نیست که همه ما از نژاد آریایی باشیم بلکه قبل از ورود آریائیان نقاط مختلف ایران دارای تمدنها و مردمان بومی بوده که آثار اونهادر نقاط مختلف ایران هویداست از جمله شهرسوخته
وتحقیقات نشون میده که پس از آمیختن با آریائیان تنها در 30 تا 40 درصد از ژنوم اونها نژاد آریائی رخنه کرده و این بدین معنا نیست که بومیان ایران که قبل از آریائیان در ایران بودند ایرانی نیستند بلکه اصالت ایرانی بودن اونها بیشتره
مرسی
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+56 #137 ali 17 آذر 1391 ساعت 02:29
با سپاس از مدیریت سایت که این نوشته های غرورآفرین رو گذاشتن
در سیستان با مرکزیت شهر زابل آثار باستانی دیکه ای هم هست که به همین اندازه جالبه
از جمله آثار کوه خواجه و دریاچه هامون که در اوستا به کرات ازشون بانام مقدس یاد شده چراکه محل نگهداری نطفه زرتشت و ظهورمجددش بهراه سوشیانتها از اونجا ذکر شده,
همچنین آثار دهانه غلامان(دوران هخامنشی),قله سام(هخامنشی-اشکانی) و آسبادها(سیستان رو زادگاه آسبادها در جهان میدونند)
,آتشکده کرکوی و آتشکده کله کنگ, تپه طالب خان(4500سال پیش) ,قلعه رستم,و...
و بزرگانی چون رستم , سورنا(سردار رشید سپاه ایران در عهد اشکانی که بر رومیان پیروز شد),یعقوب لیث که به سلطه اعراب بر ایران پایان داد و زبان پارسی رو حفظ کردو...
امیدکه سیستان بیشتر شناخته بشه
بهروز باشید
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+11 #138 ali 17 آذر 1391 ساعت 02:36
ضمن سپاس از دوستانیکه این مطالب رو گذاشتن و عزیزان رو بیشتر با شهرسوخته آشنا کردن
ایکاش تصاویر بیشتری از اکتشافاتش نشون میدادین
من تصاویر زیادی از یافته های شهرسوخته بشکل پوتر طراحی کردم و کتابی هم نوشتم
دوستانی که تمایل دارن به من ایمیل کنن تا براشون بفرستم
بازم ممنون از لطف همه
آباد باد ایران
دکتر رئوفی
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+41 #139 saba 17 آذر 1391 ساعت 12:13
مرسی واقعا عالی بوداز مدیریت عزیز سایت تشکر میکنم که فرهنگ وتمدن ایران باستان رو پاس میداریدواز نماد ایران باستان(فروهر) استفاده کردید
امیدکه همه رفتارنیک-کردارنیک وگفتار نیک رو سرمشقمون کنیم
وجالبه که بدونیم زرتشت نخستین سروده هاش رو از سیستان شروع کرد وسیستان یازدهمین سرزمینیه که اهورامزدا آفرید وکوه خواجه یا کوه خدا یا همون اوشیدا مکان گفتگو و نیایش زرتشت با ایزد بوده
وآیین زرتشت از سیستان شروع و به نواحی دیگر ایران و دنیای باستان گسترش پیدا کرده
ایزد پاک نگاهبانتان
تانکس
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+45 #140 leila 17 آذر 1391 ساعت 12:29
باسلام وتشکر از شما بخاطر متن فوق العادتون
خدمت اون دوستمون که خودشو سربازکوروش معرفی کرده ومتاسفانه اطلاعات کمی داشته باید بگم که کوروش کبیر به مردم سیستان لقب انصار داده وبهترین سربازان سپاه ایران در زمان هخامنشی و اشکانی وساسانی برای بقای ایران از سیستان بودندکه نمونه بارز اونها سورنا ی که فرمانده امپراطوری ایران در دوره اشکانی وزمان اشک سیزدهم بوده که کراسوس رومی وسپاهش رو شکست داد
ودرکتیبه داریوش درتخت جمشید ونقش رستم و...از سیستانیان یادشده که اونزمان نامش زرنگ بوده
سیستانیان در طول تاریخ پیش از اسلام وپس از اون(یعقوب لیث صفاری) برای دفاع از ایران و زبان پارسی زحمات زیادی کشیدند
گرچه قسمتی ازسیستان درعهدنامه پاریس وتوسط انگلیسیهاازایران جدا وبه افغانستان واگذار شد
مرسی
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+24 #141 ممدک 21 آذر 1391 ساعت 11:25
ماایرانیها ادمهای باتدن وبافرهنگی هستیم من نظرم اینه که اگه میخوای هر کشوری رو بشناسی باید به گذشتش نگاه کنی ما پنج هزار سال پیش همچین فرهنگ وتمدنی داشتیم وتا الان هم با فرهنگ بودیم من افتخار میکنم که ایرانیم و وقتی که این مطالب رو خوندم حس غرور بهم دست داد منون از مطالب با ارزشتون :roll:
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+12 #142 saeed safa 22 آذر 1391 ساعت 22:21
خیلی ممنون من واقعآبهاین مطالب نیاز داشتم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+24 #143 مینا 24 آذر 1391 ساعت 14:32
ممنون از متن بسیار جالبتون.یکی از بهترین مطالبی بود در این سایت خوندم. واقعیش مطالب پراکنده در مورد آثار باستانی زیاده اما اینکه این موضوع رو مختصر و مفید در یکجا جمع آوری و ارائه کردید اون هم موضوعی که متاسفانه خیلی بهش ساخته و پرداخته نمی شه و علیرغم اهمیتش بهش کم نوجه شده واقعا جای تشکر داره. از آقای دکتر رئوفی هم به خاطر لینک پوستر های زیباشون و هم فایل جامع و کامل شون تشکر می کنم. امیدوارم همه با هم سعی کنیم تا تاریخ واقعی و مخصوصا ناگفته های ایران باستان رو بشناسیم و به دیگران هم معرفی کنیم.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+28 #144 leila 26 آذر 1391 ساعت 08:00
سلام به دوستان عزیز
مطالب در رابطه با شهر سوخته زیاد مطرح شده ولی هیچ جا مطلبی کاملتر و مستندتر از این مطالب ندیدم. مخصوصا از آقای دکتر رئوفی که در این زمینه فعالیت بسیاری داشتند ممنونم. و امیدوارم حالا که شهرسوخته در سازمان جهانی یونسکو ثبت جهانی شده بازدید کننده های زیادی داشته باشه.و جایگاه خودش رو به عنوان یکی از بزرگترین جاذبه های توریستی منطقه سیستان پیدا کنه.به امید آنروز
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+20 #145 leila 26 آذر 1391 ساعت 08:08
در ضمن می خواستم بگم دوستانی که نمی توانند فایل pdf رو از روی سایت دانلود کنند با راست کلیک کردن و زدن گزینه save target as می توانند فایل رو دانلود کنند.
موفق باشید
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+29 #146 سیستانا 26 آذر 1391 ساعت 08:57
سپاس از شما بی نظیر بود
چقدر خوبه که هموطنامون بجای اینکه از تمدن مصر و چین مثال بزنن و خیلی مواقع اشتباه هم هست به ایران خودمون توجه کنن البته تقصیری ندارن چون خیلی معرفی نشده و افرادی مثل شما این مشکل رو حل میکنید
بعنوان مثال پانته آ (که به شخصیتش هم احترام میذارم) تو برنامه من وتو پلاس داشت از تاریخچه آرایش کردن صحبت میکرد و اونرو به مصریها و 2000 سال قبل میلاد نسبت داد در حالیکه توی شهرسوخته 3200 سال قبل میلاد لوازم آرایش مثل سرمه دان آینه و شانه پیدا کردن یا اینکه توبرنامه فرازمینیها از فیلمهای خارجی کشورهای دیگه استفاده میشه درصورتی که باز خیلیها تمدن شهرسوخته رو هم فرازمینی میدونستن و...
بهرحال سپاس از شما مهرورزان ایراندوست
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+9 #147 رستم 26 آذر 1391 ساعت 10:03
مرسی عالی بود تشکر از شما
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+28 #148 امین 26 آذر 1391 ساعت 10:21
سلام. فرعونهای مصر با به بردگی گرفتن مردم اهرام را ساختن . دیوارچین وقصرهایشان با به بردگی گرفتن مردم ساخته شد .عظمت تخت بابل وشهر بزرگش همینطور بوده در کولوسئوم رم که برای سرگرمی باید برده ها همدیگه رو میکشتن و حمله ایرلندیها وانگلیسها به امریکای شمالی و قتل عام سرخ پوستان و به بردگی گرفتن سیاه پوستان این تمدن دیگر کشورهاس . ایا میدونستید که مردم ایران در ساخت اتشکده ها ساخت تخت جمشید و جاهای دیگر حقوق میگرفتند درود بر تمدن ایران خدا را صد هزار بار شکر که ایرانی هستم . ممنون از مطالب با ارزشتون احساس غرور میکنم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+18 #149 محمد 27 آذر 1391 ساعت 13:11
واقعا عالی بود امیدوارم روزی برسد که هنر و تمدن ایرانیان که سردمدار علم و تکنولوژی در زمان باستان بوده اند بیش از پیش به گوش جهانیان برسد و باشد که خودمان نیز خودمان را باور کنیم و از گذشتگان درس بگیریم واستفاده کنیم از علم گذشتگان واقعا حیف است اینکه ما در گذشته کجا بوده ایم و الان کجاییم صد افسوس
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+37 #150 رستم 27 آذر 1391 ساعت 13:18
گفتاورد امین:
سلام. فرعونهای مصر با به بردگی گرفتن مردم اهرام را ساختن . دیوارچین وقصرهایشان با به بردگی گرفتن مردم ساخته شد .عظمت تخت بابل وشهر بزرگش همینطور بوده در کولوسئوم رم که برای سرگرمی باید برده ها همدیگه رو میکشتن و حمله ایرلندیها وانگلیسها به امریکای شمالی و قتل عام سرخ پوستان و به بردگی گرفتن سیاه پوستان این تمدن دیگر کشورهاس . ایا میدونستید که مردم ایران در ساخت اتشکده ها ساخت تخت جمشید و جاهای دیگر حقوق میگرفتند درود بر تمدن ایران خدا را صد هزار بار شکر که ایرانی هستم . ممنون از مطالب با ارزشتون احساس غرور میکنم

حالا که از طرف آقا امین صحبت از برده ها شد و موضوع اصلی که شهرسوخته سیستان هست و تشکر و تایید صحبتاش ,جالبه که بدونیم اسپارتاکوس که قهرمان نبرد بردگان بود وعلیه برده داری قیام کرد توسط کراسوس کشته شد وبه همراه 6000 نفر دیگه به صلیب کشیده شد ولی کراسوس فرمانده رومی در جنگ حران در دوره اشکانیان از سپاه ایران به فرماندهی سورنا سردار رشید سپاه ایران شکست خورد و سورنا که از خاندان سورن در سیستان بود ضمن شکست رومیان ,انتقام اسپارتاکوس رو هم که برای آزادی برده ها جنگید رو گرفت
با سپاس آباد باد ایران
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+21 #151 بهار 29 آذر 1391 ساعت 18:46
مرسی عالیه عالی
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+28 #152 فرخی سیستانی 30 آذر 1391 ساعت 14:55
درود بر این سرزمین و مردمانی که آن را سالهای سال نکو داشته اند چنانکه زرتشت این سرزمین را هفتمین سرزمین مقدس در اوستا یاد کرده است.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+22 #153 BENZ 03 دی 1391 ساعت 09:16
گفتاورد BMW:
با تشکر فراوان.میخواستم بپرسم اگر میدونید بگید استخوان تا چند سال سالم میمونه مگه؟ MMB لطفا جواب بده.مرسی

در جواب BMW باید بگم اون منطقه بخاطر رسوب لایه های نمک که حدود 2 تا 3 متر روی استخونها رو گرفته بوده باعث حفظ اونها شده وگرنه زودتر از اینها میپوسید
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+19 #154 هامون 04 دی 1391 ساعت 09:42
گفتاورد سرباز کوروش:
کی میگه اونا ایرانی بودن سیستان اسمش برمیگرده به اقوام خودشون یعنی ساکاها که قندهار و هرات وهلمند و نیمروز وزابل جزو این اقوامند به تاریخ نگاه کنید پادشاهان هخامنشی پادشاه ساکاها همونجارو به بند کشیدند که رو نقش بیستون هست . اریای هستند ولی ایرانی نبودن . تو سایت ویکیپدیا برین همه چیز رو نوشته

شما همون منبعی که آدرس میدی و نمی خونی رو بخون http://en.wikipedia.org/wiki/Iranian_peoples
مردم ایرانی بین 130-180 میلیون نفر هستند که ربطی به مرزهای فعلی ایران ندارند چون بعضی از اقوام هموطن مثل عرب ها و ترک و ترکمنهای ایران جزو این لیستند و افراد بسیاری هم در خارج از این مرزها ایرانی هستند. واقعا برای شما و سواد اندکتون متاسفم، گرچه از کسانی که بدخواه ایران وایرانی هستند بیشتر از این انتظار نمیره
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+14 #155 leila 09 دی 1391 ساعت 09:42
سلام دوستان
به قول سعدی:
همت بلند دار که مردان روزگار
از همت بلند به جایی رسیده اند.
و به قول کوروش:
خداوند این کشور را از دشمن (جنگ) از خشکسالی واز دروغ محفوظ دارد

به جای اینکه دنبال مسائلی باشید که بین اقوام ایران تفرقه بندازه همت کنید مردانگری کنید تلاش کنید و پشتکار داشته باشید و از دروغ پرهیز کنید.سازنده باشید نه مخرب.

اون وقته که ایران تبدیل میشه به ایران.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #156 پروانه 13 دی 1391 ساعت 00:35
خیییییییییییییییییییییییییییلی محشره
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+12 #157 سمی جون 13 دی 1391 ساعت 21:23
با سلام به ایرانیها
ما همه ایرانی هسیم بیخودی بحث نکنین همه قشرهای ما تو ساختن تمدن ایران باستان دخالت داشتن.کرد ولرو بلوچ نداره. اگه استعمارگرا و فضولا ویه سری ادمای وطن فروش غربزده تو امور داخلی ایران دخالت نمیکردن و باعث این همه جنگ و عقب موندگی نمیشدن ما بازم همون ادمای پیشرفته و مدرن ویا حتی خیلی بهتر از ایران باستان بودیم.شماهم عوض اینکه اینجا دعوا راه بندازین عقلا و فکراتونو رو هم بذارین تا یه ابرایران بسازیم.انقدم به این مسئولین سرکوفت نزنین درسته کمکاری میکنن ولی شما چه کاره این.وایسادین دست رو دست گذاشتین که اونا براتون علم و تکنولوزی بیارن.من که خیلی تو فکر افتخاری برای ایران شدنم.بوس
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+4 #158 شیدا 18 دی 1391 ساعت 19:53
سلام. متشکرم اما لینک دانلود فایل pdf مشکل داره، فایلش کامل لود نمیشه. لطفا رسیدگی کنید. سپاس
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+9 #159 سرپرست دیدگاه ها 18 دی 1391 ساعت 20:08
گفتاورد شیدا:
سلام. متشکرم اما لینک دانلود فایل pdf مشکل داره، فایلش کامل لود نمیشه. لطفا رسیدگی کنید. سپاس


بانوی گرامی درود بر شما
پیوند اشاره شده بررسی گردید و ایرادی در آن دیده نشد . خواهشمندیم نخست پیوند را دریافت (دانلود) کرده و سپس آن را از درون رایانه باز نمایید.برای اینکار چنانچه نرم افزار ویژه دریافت ( دانلود منجر ) داشته باشید به گونه ی خودکار پس از فشردن پیوند باز می شود و آغاز به دریافت می کند.وگرنه بر روی پیوند pdf راست کلیک کرده و گزینه ی save target as را بفشارید تا فرایند دریافت آغاز گردد.
پیروز باشید
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #160 غزل سروری 9ساله ازشیراز 21 دی 1391 ساعت 10:57
خیلی خوب بود.اطلاعاتم کامل شد.ممنونم.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+12 #161 حميد 22 دی 1391 ساعت 17:40
لازم بدونيد كه مردم سيستان اولين كساني بودند كه براي خون خواهي امام حسين(ع) قبل از مختار قيام كردند و همه شهيد شدند ......
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #162 مهدی 23 دی 1391 ساعت 23:48
ممنون بسیار زیبا بود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #163 عارف احسان 26 دی 1391 ساعت 12:41
سلام
عالي بود واقعا دستتون درد نکنه
veeeeeeeeeeeeeeeeeery goooooood
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #164 parveen 29 دی 1391 ساعت 16:28
سلام خیلی عالی بود زنده باد ایران و ایرانی وطنم ای جان و تنم ای مرزو بوم اریایی من تورا ستایش میکنم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+6 #165 یک ایرانی 29 دی 1391 ساعت 23:04
سلام. از عکسهای جالبی که تو سایت گذاشتین ممنون ولی این بخشی از تاریخ ماست .
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+14 #166 محمد 30 دی 1391 ساعت 08:54
سلام من دیروز 29 دی ماه 91 شهر سوخته بودم واقعا تاسف خوردم فقط یک سرباز بدون سلاح مامور حفاظت بود هیچ راهنمایی وجود نداشت چند تا توریست روسی و فرانسوی با ابراز تاسف اونجارو ترک می کردن . واقعا با ایجاد امکانات رفاهی چقدر می توان توریست جذب این منطقه کرد.یا با اطلاع رسانی،شما تا حالا تو تلویزیون اسمی از شهر سوخته شنیدین.....
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+10 #167 هیچکس 30 دی 1391 ساعت 19:37
سلام. این طور که مسولان کشور پیش میرن خوب معلومه هیچی از تاریخ ما سالم نمیمونه خدا میدونه که چقد اثار باستانی از کشور سرقت شده و به کشورهای دیگه فروخته شده
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #168 یسنا 05 بهمن 1391 ساعت 21:27
خیلییییییییییییییییییی خوب و عالی
بود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+8 #169 sadaf 10 بهمن 1391 ساعت 12:37
واقعا جالب بود مرسی :roll:
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+8 #170 محمد از مشهد 13 بهمن 1391 ساعت 20:06
سلام.عالی بود لطفا عکسهای بیشتری ازکشفیات شهر سوخته به سایت اظافه کنید
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+8 #171 دنیا 14 بهمن 1391 ساعت 15:10
:oops: خیلی اموزنده بودند با تشکر فراوان
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
-31 #172 سرباز كوروش 20 بهمن 1391 ساعت 00:08
سلام خيلي وقت بود تو اين سايت نيومده بودم درباره اون دوستمون كه منو بد خواه ايران ميگه خودت اهل هر كجاي ايران هستي تو سرچ گوگل بنويس سيستان به چه معناست واز چه اقوامي هستند
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+8 #173 طاهره 25 بهمن 1391 ساعت 12:55
خیلی جذاب بود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+6 #174 میلاد 27 بهمن 1391 ساعت 09:05
;-) عالی بود واقعا میلاد اززابل
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+5 #175 مسعود 27 بهمن 1391 ساعت 13:40
سلام بسیار عالی بود من به ایرانی بودن خودم افتخارمیکنم و افسوس می خورم که ما اکنون چقدرازگذشتگانمون ودانسته های انهادوریم وبه قولخودمون اممولیم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+5 #176 رویا 30 بهمن 1391 ساعت 15:47
:-| من یک دانش آموز هستم که در کتاب فارسیمان شهر سوخته ی سیستان داشتیم و من آمدم در باره ی آن تحقیق کنم به نظرتان عکس ها کمی خشنانه نیستند؟ :-?
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+5 #177 رویا 30 بهمن 1391 ساعت 16:58
ممنون :lol: :-) :D
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #178 محمد علی رئوفی 03 اسفند 1391 ساعت 11:36
با درود و سپاس از شما مهرآفرینان ایراندوست تارنما
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+8 #179 حامد 04 اسفند 1391 ساعت 21:36
باسلام به همه دوستان به 2 مورد مربوط به شهر سوخته اشاره میکنم:
1-در اثر قرار یک لایه رسوبی محکم روی این شهر باستانی تقریبا تمام آثار موجود در ان از جمله استخوانها سالم بوده و در نتیجه به این شهر بهشت باستان شناسان می گویند
2-اقوام ساکن در این منطقه در 5 هزار سال پیش ذاتا قوی هیکل بوده اینکه چشم مصنوعی مربوط به فردی افریقایی است صحت ندارد زنده باد ایران
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+12 #180 تنهابی 11 اسفند 1391 ساعت 20:34
ما ایرانی هستیم با پیشینه به این قدمت من به خودموایرانم میبالم .ولی جای بسی تاسف که بسیاری از هموطنان به نام روشنفکری پیشینه ای با این قدمت را زیرسوال میبرن
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #181 رضا استاد 13 اسفند 1391 ساعت 21:11
بسیار جالب بود.
سپاس
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #182 هادی 27 اسفند 1391 ساعت 22:53
باکمال تاسف امروزازسیستان وافتخارات گذشته ی این سرزمین مردخیز چیزی جزاندوه وحسرت برای ساکنانش باقی نمانده است
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #183 yasaman 05 فروردین 1392 ساعت 11:30
واقعا جایی بهتر از شهر سوخته پیدا نمیشه
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+8 #184 مسعود 11 فروردین 1392 ساعت 12:44
سلام بی زحمت این را هم بنویسید که شهر سوخته در6000سال پیش فاضلاب کشی بوده جالب ترازآن این است که در ان زمان دارای شهرک صنعتی جدا از شهر دارای قبرستان جدا از شهر واینکه در قبرتان این شهر چند نمونه قبر متفاوت کشف شده مهم تر از این این است که تا کنون شاید فقط 30% شهرسوخته باستان شناسی شده ما به ایرانی بودن خود افتخار میکنیم ما مهد تمدن هستیم و نمیذاریم که که دیگران برای ما تصمیم بگیرند
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+9 #185 محمد 13 فروردین 1392 ساعت 21:27
سلام بیشتر شهر سیستان متاسفانه با خیانت رضا شاه ودسیسهای علم خاعن و انگلیسهای روباه به دو قسمت تبدیل شد که قسمت بیشتر و سر سبز ان در افغانستان است انگلیسیها ورضا شاه میدانستند که قدرت مردم سیستان زیاد است به همین دلیل این شهر بزرگ را به دو قسمت تبدیل کردند وبر روی رود هیرمند سدی زدند و مسیر اب را تغیر دادند تا میان مردم سیستان اختلافات بیفتد . الان بیشتر مردم سیستان از روی اجبار وخشک سالی کوچ کرده اند
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+6 #186 رادین 13 امرداد 1392 ساعت 01:23
چنین است رسم سران درشت گهی پشت بر زین گهی زین به پشت
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+5 #187 علی 17 امرداد 1392 ساعت 22:30
خیلی جالب بود ممنون واقعا که داخل جهان چه جاهایی پیدا میشه!
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+4 #188 فریبا 20 امرداد 1392 ساعت 09:32
خوندن این مطالب چقدر شیرین و غرور آفرینه
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #189 #210مرتضی 26 امرداد 1392 ساعت 00:32
#210مرتضی 25مرداد92:ممنون ازلطفتون خیلی جالب حیرت آور
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+4 #190 nasim 01 شهریور 1392 ساعت 21:33
عالی و شگفت انگیز بود . ممنون از زحمتی که کشیدید .
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+5 #191 ابوالفضل 02 شهریور 1392 ساعت 11:17
هنر نزد ایرانیان است و بس
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+4 #192 معصومه 16 شهریور 1392 ساعت 19:20
سلام مطالبتون خیلی عالی بود.منم به عشق دیدن این شهر رفتم مسافرت تا از نزدیک ببینمش .خوشحالم که تو کشور تاریخی ایران زندگی می کنم.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+4 #193 مهرشاد 24 شهریور 1392 ساعت 14:12
عالی بودوچه فایدکه معلوم نیست تاریخ ایران زمین توکدوم موزه ویابه اسم کدوم کشورثبت شد بازم ازاطاعات خوبتون ممنون
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #194 et 31 شهریور 1392 ساعت 22:32
کاش بیشتر خ خ بهتر در مورد تمدن خودمون کاوش میکردیم من واسه شهر سوخته به بعضیا ک میگم اصلن نمیدونن مال کجاست و چیه کاش ما اطلاعاتمون در اختیار همه میگذاشتیم و اونا رو به دیدن تمدن اثار باستانی تشویق میکردیم واطلاعات بقیه رو بالا میبردیم با دانسته هامون من جایی ک زندگی میکنم خیلی دوست دارم چ اونجا مال خ سال پیشه من ماله پاسارگاد کوروشم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+4 #195 مریم 09 مهر 1392 ساعت 15:51
خیلی عااااااااااااااالی بود.من خیلی دوست دارم از نزدیک شهر سوخته رو ببینم.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #196 سعید 15 مهر 1392 ساعت 16:57
دمشون گرم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+5 #197 حسام 21 مهر 1392 ساعت 01:18
خیلی زیبا وجالب بود دمه اجدادمون گرم چه مخهایی بودن ایول
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+5 #198 فرزاد 21 مهر 1392 ساعت 19:57
گفتاورد سعید:
لذت بسیار بردم، در استان گلستان شهرستان کردکوی روستای سرکلاته خرابشهر همانطور که از اسمش پیداست زیر بنای این روستا شهری به نام تمیشه است که قدمتی بیش از 2500 سال را در بر دارد که تا کنون کاوش کران توانستند قلعه های آن شهر را کشف کنن و مسجد قدیدی و دیوار دفاعی تمیشه را که در خاک بودن برای اطلاع بیشتر حتماً به این سایت سر بزنید www.tamisheh.com

دوست گرامی اون شهر تمیشهکه شما میگید ساخته شده در بعد از حمله اعراب بوده و بر گرفته اسم قدیم شهرستان بهشهر بوده هست؛همانطور که در ویکی پدیا و تاریخ طبری گفته شده تمیشه شهری بوده در نزدیکی ساری
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D9%87%D8%B4%D9%87%D8%B1
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #199 افسانه 22 مهر 1392 ساعت 18:27
مرسی خیلی عالی بود ولی باورم نمیشه که قبل این همه سال این همه علمو اگاهیو بیشرفت باشه منمبه ایرانی بودنم افتخارمیکنم :zzz
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #200 رضا 06 آبان 1392 ساعت 20:22
عالييييييييييييييييييي :P
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #201 محمد 11 آبان 1392 ساعت 08:52
گفتاورد سرپرست دیدگاه ها:
با سپاس از شما دوستان ارجمند - فرتور اشاره شده زدوده شد .

سلام دوست عزیز اون عکس از گورستان شهر سوخته هست که زیز خاک کشف شدهو نمونه اون در موزه شهر زابل هستش پومپی زیر خاکستر بود.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #202 مسعود 24 آبان 1392 ساعت 23:59
ایرانی همش برتر بوده و میدوارم در آینده هم باشد.
درود بر ایران
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #203 عباس خزایی 02 آذر 1392 ساعت 11:36
خیلی باحاله :P
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #204 مسافر 03 آذر 1392 ساعت 09:44
عالی بود
با اجازه متن رو کپی کردم
البته با ذکر منبع.
با تشکر
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #205 سام 10 آذر 1392 ساعت 00:31
خیلی جالبه
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #206 سیما 15 آذر 1392 ساعت 20:38
جالب بود.ممنون استفاده کردم.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #207 محمود 21 آذر 1392 ساعت 14:34
خیلی خیلی ممنون جالب بود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #208 کیارش 24 آذر 1392 ساعت 00:22
خیلی خیلی عالی بود مرسی دارین
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
-4 #209 الهام20 28 آذر 1392 ساعت 09:57
خیلی خوب بودولی مطالبتون کافی نبود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+6 #210 tara 30 آذر 1392 ساعت 20:38
خیلی خیلی متشکرم واقعا زیبا و مفید بود.من از نزدیک به این محل رفتم و زیبا ییها و فرهنگ بالای سیستان و سیستانی رو از نزدیک مشاهده کردم.درود درود درود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #211 مسعود 04 دی 1392 ساعت 13:35
درود.به یرانی بودم افتخارمیکنم.اماافسوس اینو میخورم چرانباید ادامه دهنده رااجدادمون(کورش کبیر....)باشیم.افسوس
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #212 پریسا 13 دی 1392 ساعت 13:48
عکسهایه بیشتری رو برای شناخت این شهربه نمایش بزارید.ممنون
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #213 حسینعلی 21 دی 1392 ساعت 20:17
خیلی عالی بود ممنون
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #214 مهرشاد 06 بهمن 1392 ساعت 00:52
خیلی خوب بودحالا هی برید بگید ما بدیم ماایرانیا قدیمی ترین تمدن روی زمین هستیم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+5 #215 سپیده 09 بهمن 1392 ساعت 00:15
وقتی راجع به گذشتگان میخونیم با افتخار می گیم ایرانی هستیم اینا گذشته ی ما بوده وما با افتخار ازش یاد می کنیم کاشکی میشد ماهم افتخار ایندگان باشیم .کاش میشد میراث کوروش رو د اریوش و...رو حفظ کرد
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #216 سارا 11 بهمن 1392 ساعت 12:37
ممنون از سایت خوبتون خیلی استفاده های مفید میشه کرد
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #217 anonymous 19 بهمن 1392 ساعت 15:45
تمدن ایران بسیار بسیار کهن و قدیمی است و من آن را دوست دارم. همانطور که عارف قزوینی گفت: "تمام بهشت را با یک وجب از خاک ایران عوض نمی کنم."
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #218 محدثه 27 بهمن 1392 ساعت 15:43
با سلام خوب بود اطلاعاتتون رو به روز کنید.
مثلا چرا از بین رفت . ممنون
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #219 هدیه 29 بهمن 1392 ساعت 20:16
واقعا شگفت انگیز بود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #220 pekh 03 اسفند 1392 ساعت 21:11
عــــــــــــــالی بود
من عاشــــــــــق تاریخم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+4 #221 درنا 04 اسفند 1392 ساعت 18:55
ایران قدیم بسیار وسیع پیشرفته وقدرتمند بوده
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #222 آيلين 05 اسفند 1392 ساعت 13:45
جلل خالق
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+4 #223 مهدیه 05 اسفند 1392 ساعت 23:55
عالی بود به ایرانی وسیستانی بودن خودم افتخارمیکنم.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #224 جباری پر از ارومیه 07 اسفند 1392 ساعت 08:42
چرا این شهر این قدر نا شناخته مانده و اشیاء کشف شده از آنجارا در موزه های جهانی به نمایش نمی گزارند که ما هم به آن افتخار کنیم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #225 سجادامیری 10 اسفند 1392 ساعت 18:59
ایران همیشه ایرانه وهمیشه اولینه -به تاریخ کهن سرزمینمان میبالیم یاشاسین ایران
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #226 کبری 12 اسفند 1392 ساعت 00:01
خوشم اومد،خیلی جالب بود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+7 #227 pranses 12 اسفند 1392 ساعت 17:48
گفتاورد فری:
واقعا عالی بود اگه امریکاهیها بفهمند که ما چه تمدن غنی ای داریم اینقدر ابرار قدرت نمیکنند با تشکر خیلی عالی بود

خیلی هم خوب می دونند. برای این که به ما تلقین ( ببخشید املای این کلمه رو بلد نبودم )کنند بهترند به روی خودشان نمی آورند
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #228 مهسا 19 اسفند 1392 ساعت 17:42
ممنون از مطالب و تصاویرتون
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #229 حامدشهریاری 20 فروردین 1393 ساعت 00:36
ایکاش توی خود زابل بیشتر شهر سوخته رو توضیح میدادن چرا که اکثر مردمش درست نمیشناسن که دقیقا چه نکات متمایزی داره شهر سوخته70 درصدمردم حتی یکبار نرفتن از نزدیک ببینن بهرحال ممنون از تمام دلسوزان تاریخ ایران وبه خصوص باستانشناسان زحمتکشی که در شهر سوخته خودشون رو بحق وقف تاریخ شهرسوخته کردن
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #230 نازنین 20 فروردین 1393 ساعت 11:20
لطفا بیشتر مطلب بگذارید درمورد انسانهایی که آنجا بوده اند.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+4 #231 علی 04 اردیبهشت 1393 ساعت 12:45
من تو زابل زندگی میکنم و خوشحالم این اطلاعات رو گذاشتین
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+5 #232 مهدی نوری 09177688691 07 اردیبهشت 1393 ساعت 08:07
آفرین بر آریایی و تورانی و سکایی.چو ایران نباشد،تن من مباد.
مشکلات اقتصادی جامعه و مردم،از عوامل مهم دوری و جدایی ملت ایران از تاریخ و شناخت گذشته های پر افتخارشان است.کس نخارد پشت من،جز ناخن انگشت من.
ترک و لر و فارس و بلوچ و مازنی و سیستانی و بختیاری و گیلک و کرد و گرجی و ترکمن و ازبک و تاجیک و آذری و ارمنی و عرب و آشوری و تات و کلیمی و بهایی و کولی های ایران،و ...همه و همه فرزندان و اعضای پیکر بزرگ ایران هستند.و هیچ باد تفرقه انگیزی نمی تواند فرزندان سرزمین جاوید را از هم جا کند.
جان نثار و فدای همه ی مردم ایران بزرگ، مهدی نوری.بندر عباس
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
-2 #233 مسعود 08 خرداد 1393 ساعت 15:13
به خدااین شهر سوخته افتخارش از کوروش بیشتره.
ازتون متشکرم.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #234 محمدرضا ولدخانی 12 خرداد 1393 ساعت 18:55
واقعا باید به این تمدن کهن ایران افتخار کرد متشکر از همه زحمت کشان.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #235 سمانه 13 خرداد 1393 ساعت 01:02
واقعا خوشم اومد.هم افتخار کردم هم افوس خوردم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #236 بهار 19 خرداد 1393 ساعت 22:55
گفتاورد dastan:
سلام من سیستانی هستم و افتخار میکنم از نزاد چنین انسانهایی هستم.ولی متاسفانه90 درصد ایران نمیدونن اصلا یک همچین جایی هم تو ایران هست.شهر ما با این گذشته و قدمت الات یکی از محرومترن مناطق کشور و دارای کمترین امکانات رفاهیه و از نظر جذب توریست صفر و بدون امکاناته و رفته رفته شهر زابل هم داره خالی از سکنه میشه و متاسفانه از 2.5 تا 3 ملیون سیستانی فقط حدود 700000 نفر باقی موندن.واقعا اگه شهر سوخته تو یک کشور دیکه میبود همین مردم پولدار ما واسه دیدنش سرو دست نمیشکوندن.واقعا دم مسئولین گرم که شهر رستم وسهراب و زال و یعقوب لیث و زردتشت (به روایتی) رو به این وضع کشوندن.

من اهل تهرانم.بنا به اتفاق جایی اومدم که نمیدونستم کجاست و البته خیلی هم تلاش کردم که برم اما نرفتم...خاک دامنگیری داره و من واقعا اینجا رو دوست دارم چون یکی از بهترین و شاید هم بهترین اتفاق زندگیم اینجا افتاد...اینج یعنی زابل...مرکز سیستان...همون جایی که تو شاهنامه زیاد ازش اسم برده شده...همون جایی که اولین شهر دنیا بوده...همون جایی که اولین چشم مصنوعی توش ساخته شده واولین جراحی مغز توش انجام شده...اما حالا کجاست؟؟؟؟؟...حالا چه وضعی داره؟؟؟؟اینقدر اطلاع رسانی ضعیفی وجود داره که حتی مردم خودشم راجع به این بنای عظیم تاریخی زیاد نمی دونن....جایی که فقر توش بیداد میکنه...با وجوی گرمای 50 و بالاتر تابستوناش و باد های 120روزه شنش...جایی که مردمش همه از مشکلات تنفسی رنج می برند...جایی که امکانات پزشکی در حد صفرهه ....واقعا مشکل کجاست؟؟؟ما ایرانی هستیم وافعا؟؟؟
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #237 نوری 20 خرداد 1393 ساعت 11:57
خیلی جالب بودمرسی امیدوارم درکتاب های درسی هم دراین زمینه مطالبی قرارداده شود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #238 مهدی نظریان 24 خرداد 1393 ساعت 11:32
سلام من یک دانش آموزم باوارد شدن به این سایت علاقه ی زیادی به این شگفتی ها پیدا کردم ودوست دارم درکتاب های درسی هم مطالب اضافه تری بیان کنید
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #239 علی 13 امرداد 1393 ساعت 02:38
باسلام خیلی عالی بود
و خیلی جای تفکر داشت که واقعا این پیشرفت ها از کجا بوده به نظر من اینها با اجنه در ارتباط بودن و همه ی این علوم رو به نوعی از اونهاهم دریافت میکردن و نظر من بر این هست که اینا از بس جن پرستی میکردن و کشفی که انجام دادن و دیدن اینها برای خدایانشون قربونی انسان میدادند و اگر کمی هم با تیز هوشی حرفهای استاد رائفی پور رو تطبیق بدیم می فهمیم که اینها جن پرست بودنو نمیدونم شاید هم بخاطر این کارا دچار عداب شدن و از بین رفتن این نظر شخصی من بود بای
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #240 میلاد مرادی 13 امرداد 1393 ساعت 12:28
واقعا عالی بود این موقع هاست که آدم به ایرانی بودن می باله
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
-1 #241 عباس 21 امرداد 1393 ساعت 09:38
تاریخ ایران از همان زمان های دیرین داری چندگونگی نژادی و فرهنگی بوده .
این سرزمین افتخارات بزرگی در خود دارد اما این افتخارات متعلق به قشر معدودی نیست ما به همه آن در همه زمان ها و همه قومیت هایش هم افتخار می کنیم هم انتقادها داریم.
ناکامی های امروز ما ریشه در کردارها و باورهای گذشتگان دارد همچنان که افتخارات ما میراث آنهاست. البته از استعمار غربیان و هجوم فرهنگی آنها هم نباید گذشت که از گذشته های دور تا همین امروز (از اسکندر گجسته تا همین اوبامای نابکار) سرزمین میدان تاخت و تاز فرهنگی و نظامی آنها بوده و در آينده هم خواد بود.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #242 عباس 25 امرداد 1393 ساعت 11:49
بسیار عالی بود ما واقعا به ایرانی بودنمون افتخار میکنیم حق ما هست که برترین کشور دنیا باشیم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #243 mehrdad 31 امرداد 1393 ساعت 14:23
ای بابا کی قدر این تمدن بی نظیر رو میدونه
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #244 احمد 03 شهریور 1393 ساعت 20:33
خیلی خوب بودامیدوارم یک روزدوباره ازکل جهان جلوبزنیم
انشاالله
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #245 مجتبی 05 مهر 1393 ساعت 16:54
باسلام خدمت تمام دوستان عالی بودن این مطلب به جای خودش همه هم از این مطلب استقبال کردند وخیلی از دوستان انتقاد که ماچه بودیم وچه شدیم اما من از دوستان عزیزسوال میکنم شما برای عظمت این آب وخاک چه کرده ایدچه قدر مطالعه کرده اید چند مقاله علمی نوشته ویا حتی مطالعه کرده ایدچند بار برای دیدن همایش های علمی سفر کرده وبرای انجام کارهای علمی وقت گذاشته اید آیافکر این بوده اید که مادر کجای کار هستیم وآیا مثل دکتر حسابی حاضر یم با بار علمی مثل دکتر حسابی برویموچند سال در بیابان های ایران دنبال کشیدن نقشه راه های ایران باشیمتاشاید 10سال بعد بتوانیم در ایران دبستان ودبیرستان و دانشگاه بسازیم اما باهمه این تفاسیر باز هم دیر نشده است از همین حالا تصمیم بگیریم وکاری بکنیم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #246 رضا 18 مهر 1393 ساعت 18:40
عالی بود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #247 حلاج 03 آبان 1393 ساعت 09:52
علم نزد ایرانیان است و بس
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #248 امید سیستانی 11 آذر 1393 ساعت 00:00
زنده باد سیستان، مهد اسطوره های اوستایی، زادگاه خاندان رستم، من خودم از سکاها ( از اقوام مشهور آریایی نژاد) هستم، زنده باد سرزمین آریانا (ایران).
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #249 وحید 04 دی 1393 ساعت 16:49
سلام.
بنده با دیدین شهر سوخته احساس می کنم دارم تو بهشت زندگی می کنم. به راستی که ما ایرانیان نسبت به گذشته چقدر پیشرفت کرده ایم.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #250 زهرا 08 دی 1393 ساعت 02:41
من به سیستانی بودم افتخار میکنم
زابل مهد شیران و دلیران
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #251 فاطمه شیخ 04 بهمن 1393 ساعت 18:22
گفتاورد Masoud8:
کسی دوست داره بره شهر سوخته؟ :roll:

اره چون تاحالاندیدم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #252 رزا 03 اسفند 1393 ساعت 17:48
خییییییییییییییییییلی ممنون .هم مطالب و هم تصاویر بیار عالی بود .بازم خیلی ممنونم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #253 علی 06 اسفند 1393 ساعت 16:34
این شهر و عتیقهاش قدمت ایران رو نشون می دن
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #254 Aida 17 اسفند 1393 ساعت 22:43
وقتی بهش فکر می کنم واقعا دلم می سوزه . ای کاش هنوز سالم بود و می تونستیم این شهر شگفت انگیز رو ببینیم . به هر حال از شما ممنونم.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #255 شهروز 18 اسفند 1393 ساعت 00:58
با درود
نسخه پی دی اف 51 برگی را به دشواری دانلود کردم ولی هنگام بازکردن میگه فایل آسیب دیده است لطفا یک نسخه سالم انرا جایگزین کنید.

سپاسگزارم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #256 سرپرست دیدگاه ها 19 اسفند 1393 ساعت 09:14
گفتاورد شهروز:
با درود
نسخه پی دی اف 51 برگی را به دشواری دانلود کردم ولی هنگام بازکردن میگه فایل آسیب دیده است لطفا یک نسخه سالم انرا جایگزین کنید.

سپاسگزارم


درود بر شما هم میهن ارجمند
با سپاس از گوشزد به جای شما.
هم اکنون می توانید این فایل را بدرستی دریافت نمایید.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #257 مهدی 02 اردیبهشت 1394 ساعت 15:02
واقغا ادم باید به ایرانی بودنش افتخار کنه
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #258 محمد رضا سنجرانی واحد 09 اردیبهشت 1394 ساعت 16:00
شگفت انگیز بود واقعا ممنون
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #259 ریحانه 13 اردیبهشت 1394 ساعت 18:24
خوب بود ولی از شکلاش ترسیدم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #260 مهسا 17 اردیبهشت 1394 ساعت 21:07
مرسی ،خیلی کمکم کردین
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #261 زهی 30 اردیبهشت 1394 ساعت 07:24
از همه جوونایی که نوشتن به ایرانی بودنشون افتخار می کنم می پرسم شما نسل جوان جه برانامه ای برای پیشرفت ایران دارین تا نسل های بعد هم که تاریخ اجدادشونو می خونن بگن به ایرانی بودنمون افتخار می کنیم بی مسولیتی و بی هدفی دنبال برنامه های روزمزگی میون جوونا موج میزه اینطوری نمیشه ایران اینده رو سربلند کرد، برای ایرانی سربلند باید اراده و هدف داشت.....
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+6 #262 محمد 08 خرداد 1394 ساعت 07:42
گفتگوی نمادین با بانوی شهر سوخته(چشم مصنوعی)
با برخیز شهربانوی شهر سوخته، گونه هایت را از خاک برگیرو چشم بگشا که رستاخیزت فرا رسیده است دیگر تو محبوس دخمه تنگ و تاریک نیستی. برخیز چرا غنوده بر خاکی ، تو دیگر از اعماق تاریخ بر اوج افلاکی .
آفرین بر تمدن پاکت ، که پیکر نجیبت را نه سوزاندن ،نه به دریا انداختن نه غذایی لاشخورانش کردن ،بلکه به امید زندگی پس از مرگت تمام داروندارت را در دامن خاک نهادن تا باز حیات دگر یابی.تو میراث گران سنگ سرزمین مادریمان هستی، تو خود مام مهینی ،تو خارچشم دشمنان چشم تنگی.حال می دانم ریشه هایمان بر چه فرهنگ و تمدنی استوار است و از چه فرهنگ ریشه داری ارتزاق می کند.
چه بگویم: نمی دانم دستان کدام جراح،هنرمند خالق چشمان حیرت انگیز تو بوده است کدام جراح و دانشمند بر جمجمه همشهری دیگرت در شهر سوخته طبابت کرده که افتخار اولین جراحی مغز نیز ازآن مردمان توست، دستان چه هنرمندانی بر کوزه های شهرتان نقش زده ، بزی و درختی بر آن ترسیم کرد و به آن جان بخشید و حال افتخار اولین انیمیشن دنیا ، به نام مردمان تو در اذهان جهان است؛و بازی شطرنج ، سرگرمی کودکان دیار فرهیخته تان در آن زمان بود و بازامروز گویند:خواستگاه بازی شطرنج ایران و شهر سوخته است نمی دانم چه رازهای در شهر هزار رازتان هست که آیندگان سر از رازهای سر به مهرتان درآورند.
مهربانو شهر سوخته در شگفتم !در مسیر جاده زابل- زاهدان که میرویم بر تابلوی نوشتن "شهر سوخته بهشت باستان شناسان"یعنی بعد از نابودی دیارتان و بعد از سوختن شهرتان آن را بهشت می خوانند؛عجبا زمانی که زندگی جریان داشت آنجا چه بهشتی بوده است! کشفیات شهرسوخته بیشتر به تخیل و قصه شبهات دارد ولی نه دراشتباهم!علم باستان شناسی تخیل نیست پس تو نه داستانی ، نه قصه وتخیل. تو خود گویای خود هستید .حال می دانم سرزمین سیستان بستر چه تاریخ عظیمی بوده است و پهلوانی ها و حکایتهای زال ، سام و رستم دستان و صدها افتخار گذشته... اسطوره نیستند بلکه بخشی از تاریخ پر رمز آن دیارند .
شهربانو،چه و از کجا بگویم ! بعد رفتن شهرت سوخت و نابود شد و در زیر ریگهای تفت دیده سیستان مدفون شد ،بعد رفتنت چه ها که بر سرزمین مقدسمان نگذشت . جبر تاریخ کارش را می کرد و می رفت کاخ ها سر برآوردن فرو ریختند و کوخ ها دوباره جان می گرفت ... و این چرخ همچنان می رود؛...پارتیان ...، ساسانیان،...سامانیان،...،پهلویان، حکمها راندند و رفتندایران زمین آبستن حوادث بزرگی بوده ، از مبارزه با تورانیان«که فرزندان پاکت رستم دستان چه رشادتها که نکردن» یونانیان و رومیان ...گرفته تا حمله تازیان و تاتاران ؛تازیان با خود، دین مبین اسلام به این سرزمین آوردند و مردمان آغوش گرم خود را بسوی اسلام باز کردن و از تازیان دو چندان در بسط و ترویج دین اسلام کوشا بودن ؛ و حمله تاتاران صفاک را که خون بیگناهان را از دم تیغ وحشیشان به ناحق می گذراندن با تیغ فرهنگ اصیل سرزمینمان فرو نشاندیم و آن را در خود هضم کردیم.و همچنین در تاریخ معاصرمان چه خونها که در حفظ حریم این مرزها که نریختیم اما وجبی از مقدس خاکمان را به بیگانه ای ندادیم.
روزگار غریبیست! درود بر طبیبان حاذق شهر سوخته که به فکر دل سوختگان شهرشان بودن و تمام تلاششان را کردن تا زیباییتان را به تو برگردانند، نمی دانم آیا طبیبان شهر سوخته میز داشتن؟آیا طبابت برایشان هدف بود یا وسیله؟آیا دارا و ندار در پیشگاهشان یکی بود؟ آیا تمام انسانیت شان را به پای دنیایشان می ریخت و طبابتشان را به متاعی ناچیز می فروختن ،که یقینا اینگونه نبوده؛ چرا که آنان پس از هزارهای تاریخ هنوز جاودانند. ولی روزگارمان را به نظاره بنشین !
ایران بانو!برخیز چشم درچشم نگاهم کن و با من سخن بگو ،خود می دانم فرزندان شایسته آن تمدن غنی نیستیم ،کارمان شده تقلید و مصرف و چشم براه اختراعات و مصنوعات آن سوی وطن . ناغافل از میراث گرانسنگ و ریشه های فرهنگی خودمان که از آن بهره ای نمی جویم .باید خود برخیزیم چون خودمان زیر خروارها رخوت و تنبلی مدفونیم تو زنده ای و ما مرد ه یم، ما مردگان متحرک باید زنده شویم تا ایران و اصالتمان را بازیابیم .
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #263 آریا 23 خرداد 1394 ساعت 11:01
عاشقتم ایران..جام فدایت
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #264 عباسعلی بخارایی 07 تیر 1394 ساعت 00:18
سلام.بسیارعالی.ازاین که این همه اصلاعات روبه ماسیستانی هارجب شهرسوخته ی کهن بااین همه شگفتی هاوعظمتش دراختیارماگذاشتیدسپاس گذارم.انشااله که این اثاربه طور احسن نگهداری ومورداستفاده قرارگیرند
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #265 korosh 17 تیر 1394 ساعت 08:21
عالی بود زیرا فقط ایرانی بود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #266 ایرانی سوخته 25 تیر 1394 ساعت 16:12
جوانان وطن کجایند که این همه افتخار گذشته راببینند واز آن الگو بردارند.ایران زمانه باتو بد کرد.دلم برای خودم میسوزد نه تو ...نمیدانم کی قرار است صلابت گذشته ات را به دست آوری...ای ایران توروخدا برخیز این نیست جایگاه تو..
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #267 رقیه 07 امرداد 1394 ساعت 09:25
سلام... آدم افتخار میکنه که داره تو کشوری زندگی میکنه که 5000 سال قدمت داره و این همه پیشرفت داشته.... اما داشتیم داشتیم مهم نیس داریم داریم مهمه...
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #268 طاهره 22 امرداد 1394 ساعت 12:45
ازاینکه یه سیستانی هستم افتخارمیکنم وازدوستانی که راجب تمدن شهرم اطلاعات کسب میکنن ممنونم موفق باشید
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #269 لیلا دارابی 15 شهریور 1394 ساعت 21:45
واقعا عالی بود
با دیدن تصاویر شهر سوخته ایمان آوردم گه علم نزد ایرانیان است و بس
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+4 #270 آمنه 16 شهریور 1394 ساعت 11:57
سلام به همه دوستان. من دیشب مستند شهر سوخته رو دیدم خیلی جالب بود. ولی واقعا دلم سوخت واسه تمدنی به این بزرگی . الان چی داریم. سیستان ما با این تمدن الان محرومترین استان کشوره. ما بچه های ایران واسه کشورمون چیکار کردیم. مسئولین هم آینده ی ما هستن. اگه ما جای اونا بشینیم چیکار می کنیم؟ دست به دست هم دهیم به مهر...میهن خویش را کنیم آباد
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #271 ترانه 26 شهریور 1394 ساعت 11:45
یک سوال داشتم. خواهش میکنم اگر کسی میدونه جواب بده. الان در حال حاضر کسی در شهر سوخته سکونت داره؟؟؟
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #272 آریوبرزن 26 شهریور 1394 ساعت 12:02
گفتاورد ترانه:
یک سوال داشتم. خواهش میکنم اگر کسی میدونه جواب بده. الان در حال حاضر کسی در شهر سوخته سکونت داره؟؟؟

کسی در شهر سوخته زندگی نمی کنه همونطور که در تخت جمشید کسی زندگی نمی کنه
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #273 میهن دوست 08 مهر 1394 ساعت 09:49
اطلاعات بسیار خوبی بودند خیلی لذت بردم امیدوارم هیچگاه دلسرد نشوید و ادامه دهید
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+6 #274 behrooz 15 مهر 1394 ساعت 00:16
-26 #173 سرباز كوروش 20 بهمن 1391 ساعت 00:08
سلام خيلي وقت بود تو اين سايت نيومده بودم درباره اون دوستمون كه منو بد خواه ايران ميگه خودت اهل هر كجاي ايران هستي تو سرچ گوگل بنويس سيستان به چه معناست واز چه اقوامي هستند
برو کتب درخت آسوریک و سکسیران و یادگار زریران عهد اشکانی و خداینامه ها و مینوی خرد و بندهش عهد ساسانیرو بخون همونطور اوستارو برو ببین چطور این کتب از سیستان یاد میکنند و اونرو جایگاه تمدن ایرانی میشمرند در اوستا وصفهایی که از سیستان میشرو بخون و همینطور داستانهای گرشاسپی سیستانیرو در اوستا فردوسی هم بر اساس همین کتب بعدا شاهنامرو سرود شاهنامه ایی که هویت ملی تمام ایرانیان و اگه سیستان توش نباشه مثل سفره بی غذاست همونطور هرکول اسطوره تمدن یونان رستم هم اسطوره تمدن ایران در ضمن برو و خاک قبر یعقوب لیث سرمه چشمت کن که اگه این سیستانی نبود الان باید مثل مصریها و خیلی کشورهای دیگه که عرب نیستند و عربها زبونشون عربی کردن عربی صحبت میکردی
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #275 منوچهر 16 مهر 1394 ساعت 23:36
واقعا احساس غرور و سربلندی به ادم دست میده زمانی میبینم کهن ترین تمدن های بشری جهان در ایران بوده مانند همین شهرسوخته و کهن تر از ان شهر جیرفت که روزی پادشاهیه ارتا بوده
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #276 فاطمه 28 آبان 1394 ساعت 01:32
سلام خیلی زیبا بود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+5 #277 امید سیستانی 12 آذر 1394 ساعت 10:34
با سلام . فوق العاده زیبا و بی نظیر بود . همه ما باید به خود ببالیم که شهرسخته سیستان پیشانی افتخار و بالندگی کشور عزیز مان ایران هست . پس از مسئولان و مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی کشور خواهان توجه ویژه و خاص به این گنجینه با ارزش (شهرسوخته سیستان) را داریم. حتما انشائ الله
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #278 کیمیاقاسمی 13 آذر 1394 ساعت 18:09
چرابه شهرسوخته میگن شهرسوخته؟؟؟
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #279 ممد 14 آذر 1394 ساعت 12:35
تشکرا از مطالب بسیاز عالیه شما ولی ای کاشمیشد فرهنگ گذشتگانمون رو به همه دنیا نشون بدیم مثلا دربارشون فیلم بسازیم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #280 م 04 دی 1394 ساعت 08:41
سلام اون فایل pdf اخر صفحه مشکل داره
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #281 سرپرست دیدگاه ها 05 دی 1394 ساعت 09:21
گفتاورد م:
سلام اون فایل pdf اخر صفحه مشکل داره

درود بر شما
پیوند (لینک) زیر را در Download Manager بارگزاری نمایید :
http://www.mehremihan.ir/download/documents/Shahr-Sookhteh(WWW.MehreMihan.IR).pdf
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+5 #282 فرهاد 17 بهمن 1394 ساعت 01:59
شگفتیهای ایران تمامی نداره،باعث افتخاره√√√√√√√√√√√√√√√√√√√√√
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #283 یگانه 27 بهمن 1394 ساعت 16:20
من به کشورم به خاطر داشتن همچین آثار باستانی افتخار میکنم . دستتون درد نکنه .
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+5 #284 محمدجواد 02 اسفند 1394 ساعت 17:06
خیلی شهرزیبایی است من به وطنم زابل افتخارمی کنم دسته همتون دردنکنه
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #285 kmiia 10 اسفند 1394 ساعت 20:27
واقعا خیلی عالی و آموزنده بود
خیلی احتیاج داشتم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+1 #286 kmiia 10 اسفند 1394 ساعت 20:29
گفتاورد کیمیاقاسمی:
چرابه شهرسوخته میگن شهرسوخته؟؟؟

سلام
به خاطر این که باستان شناسان یک سری وسایل در این منطقه یافت کردند که متوجه شدند قبلا در این منطقه آتش سوزی رخ داده به همین دلیل اسم این شهر شهر سوخته هست
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #287 رها 14 اسفند 1394 ساعت 19:53
این باعث افتخاره که در 5000 سال پیش کشورمون همچین تمدن عظیمی داشته
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #288 کتایون 06 فروردین 1395 ساعت 16:37
من زابلی هستم و خیلی به وطنم افتخارمیکنم الان عید نوروز هست ومن عیدو به همه تبریک میگم ما دو روز \یش شهرسوخته بودیم من خیلی اونجا رو دوست دارم از شمام دعوت میکنم بیاید زابل و اینجا رو ببینید به زبون خودم میگم اومید وارو شما را در زابل بینو
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #289 باران 06 فروردین 1395 ساعت 16:42
سلام من شنیدم جاهای دیگه میگن ادمای زابل خشن هستند ولی به نظر من خیلی ادمای مهمون نوازی ومهربونی هستند شما هم بیایدخوشحا میشیم
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #290 مجید 19 اردیبهشت 1395 ساعت 21:27
لعنت خدا بر انگلستان که باعث جدایی بخش اعظم سیستان از ایران شد و باعث جدایی مردم سیستانی و بدبخت شدن انها شد. بعد از اینکه بخش پر اب سیستان از ایران جدا شد سیستان گریبانگیر خشکسالی شد و اکثر مردم مجبور به کوچ به استانهای دیگر شدند.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #291 عاشق زابل 05 خرداد 1395 ساعت 20:33
با سلام لطفا عکس بیشتری از شهر سوخته بگزاریدمانند قبرستان شهر سوخته باتشکر
پاسخ دادن به این دیدگاه
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ خواهشمندیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ برای سپاسگزاری یا گله گذاری از جستار ، از امتیازدهی بهره ببرید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ چنانچه پرسشی دارید آن را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ دیدگاه های شما پس از بررسی نمایش داده می شود.
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.

شماره امنیتی
نمایش شماره ای تازه


تبلیغات
تبلیغات
هموند مهرمیهن شوید

برای پیوستن به کاربران ما خانه های زیر را پر کنید

:

با هموندی در مهرمیهن تازه ترین جُستارها (هر ماه یک بار) برای شما فرستاده می شود.

داستانزد ایرانی

درِ خانه ات را ببند،همسایه ات را دزد نکن

از مالت خوب نگهداری کن تا گمان دزدی به کسی نبری

پیشنهاد
تبلیغات
پیام های کاربران
گاهشمار
 
شنبه
1395
خرداد
8
 
تبلیغات


Your SEO optimized title