میهن نما
میهن نما
گفتاورد

عبدالمجید ارفعی

مهم‌ترین علتی که سبب شد، کوروش خیلی از سرزمین‌ها را بدون جنگ و خونریزی فتح کند این بود که شهرت دادگری او به همه جا رسیده بود و مردمان نیز از پادشاهی او خرسند بودند؛ چراکه در سایه‌ی پادشاهی او از یورش‌ها و قتل و غارت‌های سالیانه‌ی این قوم یا آن قوم، نجات می‌یافتند. بنابراین اگر کوروش به بخش بزرگی از فرمان خود عمل کرده باشد که تاریخ این را گواهی می‌دهد، او نمونه‌ آرمانی یک شهریار دادگر در طول تاریخ است.

پروفسور عبدالمجید ارفعی

کاربردی
تبلیغات
شاهنامه ی فردوسی
تبلیغات
میانگین امتیار کاربران: / 20
بسیار بدبسیار خوب 

باتری پارتیان

باتری اشکانیان که با نام‌های باتری پارتیان و یا پیل اشکانی در سطح جهان شناخته می‌شود، در سال ۱۹۳۶ بدست «ویلهلم کونیگ» در نزدیکیهای شهر باستانی تیسفون کشف شد.

از سده نوزدهم میلادی تاکنون، الکساندر ولتا به نام مخترع باتری شناسایی شده‌است، حال آن که یافته‌های باستان شناسی در مناطقی از ایران نشان داده‌است که نزدیک دو هزار سال پیش از ولتا (۲۰۰ سال پیش از زادروز مسیح)، باتری در ایران در دوره اشکانیان ساخته شده‌است.

فرضیه‌های ارایه شده در زمینه یافته‌های باستان شناسان همگی بر این مطلب صحه گذاشته‌اند که این مجموعه در راستای کاربردهای الکتروشیمیایی از آن میان آبکاری فلزها ساخته شده که کشف ظرف‌های آبکاری شده در نزدیکیهای محل کشف این باتری، موئدی بر این مطلب است؛ یافته‌ای که به نوبه خود از یک جهش علمی تاریخی سرگذشت دارد.

باتری پارتیان

ویژگی‌های باتری اشکانی

باتری کشف شده دربرگیرنده یک کوزه سفالی تخم‌مرغی شکل به بلندی ۱۴، قطر ۸ و دهانه ۳ / ۳ سانتیمتر است که یک میله آهنی به درازای ۵ / ۷ سانتیمتر به گونه ستونی در بخش میانی آن است و نقش قطب منفی باتری (آند) را بر دوش دارد. پیرامون این میله آهنی یک استوانه مسی به درازای ۸ / ۹ و قطر ۶ / ۲ سانتیمتر قرار گرفته که به کمک قیر در جای خود محکم شده‌است. در بخش دهانه باتری از قیر برای آب بندی باتری بهره گیری شده‌است. میله‌های سیمی شکل برنزی یا آهنی که در نزدیکی محل مورد بررسی یافت شده‌اند، می‌توانسته‌اند نقش اتصال را بازی کنند. درباره الکترولیت به نظ می‌رسد از محلول‌های مس، سرکه و آبلیمو بهره گیری می‌شده‌است. با در نظر گرفتن این واقعیت که اسید استیک و اسید سیتریک به خوبی برای آنها شناخته شده بوده‌است، می‌توان پنداشت که چه بسا از این محلول‌ها نیز بهره گیری می‌شده‌است. به گونه تئوری ولتاژ باتری اشکانیان اندکی برابر ۷۹/۰ ولت است، ولی با آزمایش‌های انجام شده به کمک باتری همانند سازی شده پارت‌ها و بکارگیری محلول‌های الکترولیت گوناگون نشان داده شده که چنین باتری‌ای تنها توانا است ولتاژ ۵/۰ ولت را فرآوری کند. جریان الکتریکی به دست آمده از این باتری هم در نزدیک چند میلی آمپر است.

باتری پارتیان

کاربردها
کاربرد این مجموعه جهت فرآوری جریان الکتریکی (فرضیه منبع نیرو)، آبکاری زر بر دیگر فلزات (فرضیه آبکاری زر) و بهره گیری در درمان امراض با شوک الکتریکی (فرضیه کاربرد پزشکی) شده که همگی مؤید کاربری این مجموعه در مصارف الکتروشیمیایی است.

بن مایه نوشتار : دانشنامه ویکی پدیا

 

کسانی که تاریخ و هوشمندی نژاد ایرانی را نمیدانند می انگارند که  باطری  را. آلکساندر ولتادر سال ۱۸۰۰ میلادی اختراع کرده در صورتی که این اختراع حدود  ۲۲۶۰ سال پیش توسط نژاد ایرانی کشف و اختراع شده ،  یک تحقیق منسفانه و به دور از کینه و غرض  به راحتی ثابت میکند که الکساندر ولتا فقط واحد سنجش برق را کشف کرده
لازم است برای دفاع از حقوق معنوی نیاکان هموشمندمان طی یک اقدام  ملی و دعوت از فیزک دانان برجسته جهان به منظور تشکیل کنگره فیزیکدانان  با ارائه اسناد و مدارک مستدل پیش رو نام الکساندر ولتا را برای اختراع سنجش واحد برق که کشف کرده بود ثبت  و نام ایران ونیاکان  اشکانیمان  را به عنوان مخترع باطری در جهان به ثبت  برسانند
در اینجا لازم میدانم به اطلاع برسانم که چنین کنگره ای در یکسدمین سال در گذشت الکساندر ولتا در ارتبات با حق کشف ثابت بودن ضریب انبساط هوا برای وی در سال ۱۹۲۷ در شهر کومو ایتالیا تشکیل و به نفع او رای داده شد
.

باتری پارتیان

نمونه شبیه سازی شده این باتری در انجمن مهرگان

برای دریافت فایل ویدئویی معرفی باتری پارتیان و دیدن بخش های گوناگون این باتری گزینه دانلود در زیر را بفشارید

ساختار AVI


  • بازدید: 6962
 

دیدگاه ها 

 
-4 #1 soheil 10 امرداد 1390 ساعت 04:05
من نمی دونم این راست بوده یا دروغ ولی اینو میدونم که در زمان اشکانیان نفت هنوز کشف نشده بود که بخوان قیر ازش بسازن
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+3 #2 مرجان 25 امرداد 1390 ساعت 21:33
گفتاورد soheil:
من نمی دونم این راست بوده یا دروغ ولی اینو میدونم که در زمان اشکانیان نفت هنوز کشف نشده بود که بخوان قیر ازش بسازن


دوست عزیز طبق گواهی تاریخ در زمان هخامنشیان از ماده ای به نام"نپتا"برای ایجاد روشنایی و گرما استفاده میشده.همچنین در بعضی از بناهای همان دوران از ماده ای شبیه به قیر برای استحکام پی و چفت های بنا استفاده میشده.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #3 مهرزاد 27 امرداد 1390 ساعت 08:03
soheil 10 امرداد 1390 ساعت 00:35
من نمی دونم این راست بوده یا دروغ ولی اینو میدونم که در زمان اشکانیان نفت هنوز کشف نشده بود که بخوان قیر ازش بسازن
---------------
می دونی دوست من بیشتر ما ایرانی ها از محفوظاتمان استفاده می کنیم و کمتر مطالعه می کنیم. با دودوتا چهارتا تاریخ را می سنجیم، خب اون وقت این اختراع نشده بود، اون اکتشاف نشده بود ولی کمتر مطالعه می کنیم و تا ببینیم غیر از محفوظاتمان چیز دیگری در کتاب ها هم است!!
قصد توهین ندارم گفتم بیشتر ما ایرانی ها بدون شک من هم در مواردی اینگونه ام!!!
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #4 بهنام 20 آذر 1390 ساعت 20:28
در منطقه مسجد سليمان چشمه قير وجود داشته كه بنا به همين دليل دارسي اين منطقه را براي حفر چاه نفت انتخاب كرد
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #5 حسن پور 28 آذر 1390 ساعت 22:56
سلام ازدانستن این مطلب بسیارشادشدمویکباردیگه به ایرانی بودنم افتخارکردم.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
+2 #6 سمیرا 26 بهمن 1390 ساعت 16:47
دوست عزیز بهتره همونطور که خودت اشاره کردی یه سری به ویکی پدیا بزنی تاریخچه نفت بسیار قدیمی تر از این حرف هاست و مردم ایران باستان هم مثل بسیاری مردمان دیگر نفت یا همون نپتا رو می شناختن
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #7 محمد علی پدرام 04 امرداد 1395 ساعت 02:14
بادرود
باید گفت نفت در ایران کشف واشکار شده است وحتی پیش تر از هخامنشی یا اشکانی . این دو سلسله یا بعد از آن ها از نفت برای آتشکده ها یا دارو وروغن اندود کشتی یا ..... استفاده شده است ودراوستا هم از آن نامی برده شده است وکلمه ی قیر را گاهی به نام نفت خام بکار برده اند وبعد هابر بخشی از این ماده اطلاق شده سعدی در گلستان خود کلمه ی نفت را بکار برده و کفته تو که خانه ات نین است - بازی نه این است و در پیش از این بیت نفت بازی کردن یک هندی راگفته است . واژه ی فارسی نفت در کتاب ابن سیرین و دیگر کتاب های فارسی وعربی آمده است . ریشه ی واژه ی نفت فارسی است واروپایی یا عربی نیست .
پاسخ دادن به این دیدگاه
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ خواهشمندیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ برای سپاسگزاری یا گله گزاری از جستار ، از امتیازدهی بهره ببرید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ چنانچه پرسشی دارید آن را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه های شما پس از بررسی نمایش داده می شود.


برگ نخست یادگارهای فرهنگی باتری پارتیان (اشکانیان)
تبلیغات
تبلیغات
گفتگو و پرسش و پاسخ
تبلیغات
داستانزد ایرانی

ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است

کار نیک و عمل صالح را هر وقت انجام دهی اجر خود خواهی برد

پیشنهاد
تبلیغات
تبلیغات
دیدگاه کاربران
  • داستان جوانمردی پوریای ولی
    اگر تا حالا فیلم واقعی از زندگی این انسان وارسته ساخته نشده است .بهترین سوژه برای ساخت یک الگوی عینی برای جوانان امروز بویژه جوانان ورزشکار و ورزش دوست می باشد. نمایش / پاسخ
    فرستنده : توحیدی
تبلیغات


Your SEO optimized title