میهن نما
میهن نما
گفتاورد

هر زمان دشمنان تاخته‌اند اخگرهاي فرو نهفته در خوي و منش ما ايرانيان بيش از پيش پرشرار افروخته شده است.ما در خاكستر نمانده‌ايم مانند بسياري از مردمان و كشورهاي جهان كه از پهنه تاريخ زدوده شده‌اند. من ايران را به ققنوس تشبيه كرده‌ام؛ چرا كه چندين ‌بار ايران از درون خاكستر خود برخاسته است و همچنان پرشور جهان را افروخته است.

میرجلال الدین کزازی

کاربردی
پیشنهاد ویژه

نسیم باقری حامد

برای تمدن ایرانی همین افتخار بس که هیچ گاه بت پرست نبوده و زمانی که غریبان مدعی تمدن در توحش و خیره سری می زیستند ایرانیان یکتاپرست بوده اند .زرتشت نبی فرستاده ی خداوند در میان مردم ایران زمین مبعوث و راه سعادت دنیوی و اخروی را در گفتار نیک ,کردار نیک و پندار نیک برای آنان به ارمغان آورد . در این میان آتش به عنوان نمادی از پاکی و خلوص و از مظاهر دین زرتشتی در ایران بود ...

آتش گاهها در هر سوی ایران به نیت عبادت خداوند احداث و ایرانیان را از نقاط گوناگون برای تکریم خداوند بلند مرتبه بدانجا می کشاند . در ایران چندین آتشکده وجود داشت که عبارت بودند از :

1 - آتشکده موبدان 2 - آتشکده سلطنتی 3 - آتشکده کشاورزان و پیشه وران

آتشکده آذرگشسب یا سلطنتی یکی از مشهورترین و بزرگترین آتشکده های فلات ایران بود که محل آن در شهر شیز در کنار دریاچه ارومیه است که خرابه های آن اکنون در ده بهرام در نزدیکی تکاپ دیده می شود . که امروزه به آن تخت سلیمان می گویند . آذرگشسب ویژه  پادشاهان و بزرگان بود .

تخت سلیمان با حدود 12/5 هکتار وسعت یکی از مقصد های اصلی جهانگردان در سفر به کشور ایران است . محلی که اکنون تخت سلیمان خوانده می شود در حقیقت پرستشگاهی بود بر آتش , آذرگشسب که در عصر ساسانی وجود داشته است .

تخت سلیمان

این بنا در سال 1382 در اجلاس پاریس به عنوان چهارمین اثر تاریخی ایران در فهرست میراث جهانی ثبت شده است . در دوره ساسانی خسرو دوم در کنار این بنای با شکوه کاخی ساخت که مدتی از سال را در آنجا اقامت داشت . در عصر ساسانی این منطقه شامل سه بخش بود :استحکامات , تالارها و کاخ ها , آتشکده ها

تالارها و کاخها :  از کاخ پادشاه ساسانی با تالارهای مخصوص جلوس شاه و بناهای عظیم اعجاب انگیز یاد شده است . اینجا نقطه مقدسی بود که در آن تحت رهبری شاه زمین و آسمان می توانستند همکاری کنند و در حقیقت مرکز روحانی امپراتوری بوده است . پادشاه فردای روز تاج گذاری اش در تیسفون با پای پیاده روانه سفری دور و دراز به تخت سلیمان می شد تا مراسم جلوس خود را کامل سازد . ساختمان و اجزای آن با درشت نمایی تشبیه ناپذیری گنبد آسمان را نمایش می دهد .


تخت سلیمان

آتشکده ها : در راستای ستایش آتش سلطنتی که به نوعی نماد وحدت سرزمین ایران بود آتشکده هایی پیرامون دریاچه واقع در صفه تخت سلیمان بنا گردید . دریاچه در بنای آتشکده ها نقش تعیین کننده ای را به عهده داشته است . آتشکده شیز نیز همان آذرگشسب است که خرابه های آن نزدیک تخت سلیمان است . ساخت بنا به بیش از 3 هزار سال باز می گردد و در کتاب هفتم دینکرد در بند 39 سازنده آن را کیخسرو پسر سیاوش شناخته شده است که فر ایزدی به او رسیده بود .این آتشکده پرآوازه از دیدگاه زرتشتیان بزرگترین و مهمترین آتشکده جهان بوده است که بنا بر روایات باقی مانده تمامی پادشاهان ساسانی قبل از تخت نشستن برای نیایش به این آتشکده می آمدند . آنها از مداین پایتخت ایران پای پیاده بیش از هزار کیلومتر راه را تا آذربایجان می پیمودند و پس از آب تنی در استخر سحر آمیز تخت سلیمان تاج گذاری می کردند و پس از آن به امور کشور می پرداختند . نام باستانی تخت سلیمان شیز و گنزک به معنای گنج در زبان های کهن ایرانی بوده و بر اساس افسانه ای تاریخی کوروش بزرگ گنج کرزوس پادشاه معروف سارد را در این مکان پنهان کرده است . در اوستا آمده است که زرتشت پیامبر ایرانی در دریاچه مقدس تخت سلیمان آب تنی کرده است همچنین بنا به روایتی مذهبی اساطیری محتوای آب دو رنگ سبز و آبی دریاچه سرمه چشم پاک دینان زرتشتی است . این مکان در قرن هفتم قمری در دوره ایلخانی مغول و در زمان حکومت آباقا خان پایتخت تابستانی ایلخانیان بوده و در این زمان ساخت و سازهایی در آن انجام شده است . یعنی حدود 1300 سال محل سکونت بوده است . بنا بر روایات زرتشتی آتشکده آذرگشسب مدت 800 سال به طور مداوم روشن بوده است.

  • بازدید: 6068
 

دیدگاه ها 

 
+4 #1 حسین خسروی 25 آذر 1390 ساعت 22:15
مجموعه تخت سلیمان دست کمی از تخت جمشید ندارد اما چون در سرزمین آذزبایجان واقع شده مورد بی توجهی واقع شده و مثل بسیاری از مجموئه های تاریخی ایران هزینه ای برای حفظ و بازسازی ان در نظر گرفته نمی شود اگر این آثار در کشوری همچون ترکیه واقع میشد چنان منبع درآمدی به راه می انداختند که در از درآمد نفتی ایران بسیار بالا بود
پاسخ دادن به این دیدگاه
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ از شما می خواهیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ پرسشهای خود را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه ها پس از بررسی (از 1 تا 72 ساعت) نمایش داده می شود.


گفتگو و پرسش و پاسخ
داستانزد ایرانی

خر را رنگ می کنه جای گور خر می فروشه

به افرادی گفته میشود که دیگران را می فریبند

پیشنهاد
دیدگاه کاربران
  • گویش مردمان همدان
    ما نه لریم نه لکیم نه کردیم نه ترکیم!!!فارسیم !!!شباهت گویش و لهجه دلیل بر یکسان بودن نیست .به کی پناه ببریم از دست این قوم گرایان توسعه طلب! البته در مورد قاین یک نظر دیگرم هست که گفته میشه برگرفته از کاهن ، کائن ،کاین ، کوئن یا همون کوهن عبریه...نمیدونم چقدر معتبره اما جالبه و قابل تامل نمایش / پاسخ
    فرستنده : ممد جولانی


Your SEO optimized title