میهن نما
میهن نما
گفتاورد

عزیزاله جوینی

شاهنامه تنها کتابی است که در آن هیچ اختلافی دربارة مذاهب و ادیان نیست؛ فردوسی هرگز به دین کسی اهانت نکرده و آن را خوار نشمرده است .شاهنامه کتابی است که در حقیقت سند ایران و هم تاریخ این کشور است. این کتاب را باید خواند و یاد گرفت و جزء وظایف ملّی خود دانست و در حوزه ها و دانشگاه ها به آن کتاب جایگاهی ویژه داد،

روانشاد عزیزاله جوینی

کاربردی
تبلیغات
شاهنامه ی فردوسی
تبلیغات
میانگین امتیار کاربران: / 6
بسیار بدبسیار خوب 

چشمه مرتضی علی

ایران زیبا سراسر شگفتیی است به راستی که در این سرزمین شگرف در همه عصرها و هزاره ها عجایبی یافت می شود که تاکنون در هیچ کجای گیتی یافت نشده است ...

گنجینه های ایران کهن . شگفتی کویر

یکی از جاذبه های گردشگری ایران زمین چشمه آبگرم مرتضی علی در شهرستان طبس است که در روستای خرو واقع شده که از جمله مناطق نمونه گردشگری استان یزد محسوب می شود و سالانه 600 هزار گردشگر از آن بازدید می کنند .
پس از گذار از شهر طبس برای رسیدن به این چشمه منحصر به فرد حدود 5 کیلومتر مسیر را باید به صورت پیاده طی کرد که عمدتا این پیاده روی در درون آب است .

چشمه مرتضی علی

این چشمه از راه نهر آبی به شهر طبس منتقل می شود . در طول مسیر چشمه آب گرم مرتضی علی دیواره های بلند دره مانندی در دو طرف خود نمایی می کند و بر روی این دیواره ها حفره هایی است که گویی با نظم خاصی بنا شده اند . پس از حدود اندکی پیاده روی منطقه ای نمایان می شود که چشمه های بی شمار آب به ویژه چند چشمه آب گرم و سرد قرار دارد و بزرگترین آنها از درون حفره ای نشات می گیرد که به حمام مرتضی علی معروف شده است .
بیشتر آنانی که برای تفریح به این منطقه می آیند معمولا ازین حفره آب برای آب تنی استفاده می کنند . همچنین بالاتر از این چشمه دره ای محصور و تنگ قرار دارد که بسیار جذاب و دیدنی است .

 

چشمه مرتضی علی

گفتنی است در ادامه مسیر حمام مرتضی علی به سد شاه عباس می رسیم که از آثار تاریخی دوران صفویه محسوب می شود . وجود این چشمه جوشان با دو نوع آب سرد و گرم کنار هم در دل کویر بسیار منحصر به فرد است و نا خود آگاه آدمی را به اندیشه در خصوص قدرت بی کران پروردگار وا می دارد . با توجه به ورود آب گرم چشمه از دیوار سمت راست به داخل رودخانه و اختلاف دمای بعضا 10 درجه ای و غلضت این آب گرم با آب سرد جاری در کف رودخانه باعث می شود این دو آب تا مسافت حدود 300 متری بستر رودخانه با هم مخطول نشود به طوریکه در یک طرف رودخانه آب سرد و در طرف دیگر آب گرم جریان داشته باشد که پدیده ای نادر محسوب می شود .
این چشمه در 30 کیلومتری شهرستان طبس جای دارد .

گردآوری و ویرایش : رسانه مهرمیهن  - برگرفته از نشریه طرح نو

  • بازدید: 4208
 

دیدگاه ها 

 
-1 #1 كيميا 09 بهمن 1390 ساعت 20:19
:-? لطفا فقط درباره ي يك چشمه ننويسيد
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #2 حسین 06 بهمن 1391 ساعت 20:54
لطفاً دیدنی های بیشتری از این شهر تاریخی نمایش دهید
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #3 دخت ایران 20 فروردین 1394 ساعت 14:55
چرا این چشمه را به این نام می خوانند؟ لطفا توضیح دهید
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #4 سرپرست دیدگاه ها 20 فروردین 1394 ساعت 16:03
گفتاورد دخت ایران:
چرا این چشمه را به این نام می خوانند؟ لطفا توضیح دهید


هم میهن ارجمند :
این چشمه و دیگر چشمه ها و جایگا های گردشگری که به این نام نامورند ، بیگمان پیشتر از پذیرش اسلام از سوی ایرانیان، نام های دیگری داشته و پس تر ها به شوندهای(دلیل)مذهبی و مهر ایرانیان به خاندان علی (ع) ، این نام ها برگزیده شد.
از این دست نام ها فراوان است و باشندگان بومی گمان دارند که روزگاری حضرت علی (ع) از آنجا گذر کرده است و بدین شوند نام آنجا را چنین نهاده اند ، هر چند که نمی توانند سند و مدرکی از این گمان خود نشان دهند اما به هر روی چنین می پندارند.
در کرمان در راه کرمان به سیرجان کوهی به نام پنجه ی علی جای دارد که بومیان می گویند حضرت علی روزی بدینجا آمده و دست و روی در قنات آنجا شسته و ... از این روی نام آنجا را چنین می خوانند .
شاد باشید
پاسخ دادن به این دیدگاه
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ خواهشمندیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ برای سپاسگزاری یا گله گزاری از جستار ، از امتیازدهی بهره ببرید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ چنانچه پرسشی دارید آن را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه های شما پس از بررسی نمایش داده می شود.


برگ نخست یادگارهای فرهنگی چشمه ی مرتضی علی
تبلیغات
تبلیغات
گفتگو و پرسش و پاسخ
تبلیغات
داستانزد ایرانی

با یک تیر دو نشان زدن

در موردافرادی که با یک عمل دو کار را انجام می دهند میاید

پیشنهاد
تبلیغات
تبلیغات
دیدگاه کاربران
تبلیغات


Your SEO optimized title