میهن نما
میهن نما
گفتاورد

امیر صادقی

شاهنامه از آن روی مهم است که ایران مهم است که بشر مهم است.

استاد امیر صادقی

کاربردی
تازه های تارنما
پیشنهاد ویژه

چشمه مرتضی علی

ایران زیبا سراسر شگفتیی است به راستی که در این سرزمین شگرف در همه عصرها و هزاره ها عجایبی یافت می شود که تاکنون در هیچ کجای گیتی یافت نشده است ...

گنجینه های ایران کهن . شگفتی کویر

یکی از جاذبه های گردشگری ایران زمین چشمه آبگرم مرتضی علی در شهرستان طبس است که در روستای خرو واقع شده که از جمله مناطق نمونه گردشگری استان یزد محسوب می شود و سالانه 600 هزار گردشگر از آن بازدید می کنند .
پس از گذار از شهر طبس برای رسیدن به این چشمه منحصر به فرد حدود 5 کیلومتر مسیر را باید به صورت پیاده طی کرد که عمدتا این پیاده روی در درون آب است .

چشمه مرتضی علی

این چشمه از راه نهر آبی به شهر طبس منتقل می شود . در طول مسیر چشمه آب گرم مرتضی علی دیواره های بلند دره مانندی در دو طرف خود نمایی می کند و بر روی این دیواره ها حفره هایی است که گویی با نظم خاصی بنا شده اند . پس از حدود اندکی پیاده روی منطقه ای نمایان می شود که چشمه های بی شمار آب به ویژه چند چشمه آب گرم و سرد قرار دارد و بزرگترین آنها از درون حفره ای نشات می گیرد که به حمام مرتضی علی معروف شده است .
بیشتر آنانی که برای تفریح به این منطقه می آیند معمولا ازین حفره آب برای آب تنی استفاده می کنند . همچنین بالاتر از این چشمه دره ای محصور و تنگ قرار دارد که بسیار جذاب و دیدنی است .


چشمه مرتضی علی

وجود این چشمه جوشان با دو نوع آب سرد و گرم کنار هم در دل کویر بسیار منحصر به فرد است و نا خود آگاه آدمی را به اندیشه در خصوص قدرت بی کران پروردگار وا می دارد . با توجه به ورود آب گرم چشمه از دیوار سمت راست به داخل رودخانه و اختلاف دمای بعضا 10 درجه ای و غلضت این آب گرم با آب سرد جاری در کف رودخانه باعث می شود این دو آب تا مسافت حدود 300 متری بستر رودخانه با هم مخطول نشود به طوریکه در یک طرف رودخانه آب سرد و در طرف دیگر آب گرم جریان داشته باشد که پدیده ای نادر محسوب می شود .
این چشمه در 30 کیلومتری شهرستان طبس جای دارد .

گفتنی است در ادامه مسیر حمام مرتضی علی به سد شاه عباس می رسیم که از آثار تاریخی دوران صفویه محسوب می شود .سد شاه عباسی ارتفاعی بالغ بر 60 متر دارد این سد که می توان آن را نمونه ای از توسعه ی پایدار به حساب آورد در میان مردم محلی به طاق عباسی مشهور است.
ایرانیان در دره‌های تنگ، سدها را روی طاق‌های آجری احداث می‌کردند که بدین‌‌ترتیب نیاز به سیستم انحراف در حین احداث مرتفع می‌شد. این روش خلاقانه با کارکرد کاهش بیشینه  سیلاب در سد عباسی ترکیب شده است. سیلاب‌ها با دوره بازگشت ۱۰ سال از زیر طاق به صورت آزادانه عبور می‌کنند. در سیلاب‌های بزرگ‌تر، مقداری از حجم سیلاب در پشت سد ذخیره می‌شود، به این ترتیب طی صدها سال، سد عباسی، شهر طبس را در مقابل سیلاب‌های رودخانه نهرین حفاظت کرده است.
با توجه به اینکه به علت موقعیت خروجی سد، رسوب در پشت سد ذخیره نمی‌شود، می‌توان انتظار داشت برای هزاران سال، این سازه بی‌نظیر بدون نیاز به تعمیر و نگهداری و مدیریت، کارکرد اصلی خود را به انجام برساند.
نکته مهم آن است که اگر امروز بر اساس آخرین دستاوردهای مهندسی سد و سیلاب، سدی برای کنترل سیلاب رودخانه نهرین احداث شود، مشخصات آن بسیار به سد عباسی نزدیک خواهد بود.


سد شاه عباس طبس

نمایی از سد شاه عباس

..............

گردآوری و ویرایش : رسانه مهرمیهن  - برگرفته از نشریه طرح نو

  • بازدید: 4904
 

دیدگاه ها 

 
-1 #1 كيميا 09 بهمن 1390 ساعت 20:19
:-? لطفا فقط درباره ي يك چشمه ننويسيد
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #2 حسین 06 بهمن 1391 ساعت 20:54
لطفاً دیدنی های بیشتری از این شهر تاریخی نمایش دهید
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #3 دخت ایران 20 فروردین 1394 ساعت 14:55
چرا این چشمه را به این نام می خوانند؟ لطفا توضیح دهید
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #4 سرپرست دیدگاه ها 20 فروردین 1394 ساعت 16:03
گفتاورد دخت ایران:
چرا این چشمه را به این نام می خوانند؟ لطفا توضیح دهید


هم میهن ارجمند :
این چشمه و دیگر چشمه ها و جایگا های گردشگری که به این نام نامورند ، بیگمان پیشتر از پذیرش اسلام از سوی ایرانیان، نام های دیگری داشته و پس تر ها به شوندهای(دلیل)مذهبی و مهر ایرانیان به خاندان علی (ع) ، این نام ها برگزیده شد.
از این دست نام ها فراوان است و باشندگان بومی گمان دارند که روزگاری حضرت علی (ع) از آنجا گذر کرده است و بدین شوند نام آنجا را چنین نهاده اند ، هر چند که نمی توانند سند و مدرکی از این گمان خود نشان دهند اما به هر روی چنین می پندارند.
در کرمان در راه کرمان به سیرجان کوهی به نام پنجه ی علی جای دارد که بومیان می گویند حضرت علی روزی بدینجا آمده و دست و روی در قنات آنجا شسته و ... از این روی نام آنجا را چنین می خوانند .
شاد باشید
پاسخ دادن به این دیدگاه
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ از شما می خواهیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ پرسشهای خود را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه ها پس از بررسی (از 1 تا 24 ساعت) نمایش داده می شود.


برگ نخست یادگارهای فرهنگی چشمه ی مرتضی علی و سد شاه عباس طبس
گفتگو و پرسش و پاسخ
داستانزد ایرانی

کبوتر با کبوتر باز با باز کند همجنس با همجنس پرواز

هر کس دوستی همسان و همانند خود می خواهد

پیشنهاد
دیدگاه کاربران
  • سندی درباره شیوه حمله اعراب به ایران
    این سنگ ها و رد پاهایی که در بعضی شهرهای ایران هست و میگویند جای پای امام علی یا دیگر امامان هست برای اینه که مردم ایران علاقه داشتن به امامان وگرنه طبق گفته ی علمای دین امام علی و فرزندانشون در جنگ با ایران حضور نداشتند. فراموشم نکنیم که وقتی خسروپرویز و حتی خود یزدگرد سوم اجازه ورود دین اسلام به ایران رو به صورت مسالمت امیز نمیدن و خسروپرویز تازه دستور بازداشت پیغمبر رو هم میده بلاخره باید این سد برداشته بشه تا مردم ایران با دین اسلام اشنا بشن . یک چیزی مثل ازادی بیان امروزی مثلا فرض کنید دول... نمایش / پاسخ
    فرستنده : مهرشاد آریانفر


Your SEO optimized title