میهن نما
میهن نما
گفتاورد

بهمن سرکاراتی

دوست داشتن ايران يعنى حرمت اين مرز و بوم كهن و مردم آن را نگه‏ داشتن، گذشته خود را خوار نشمردن، ميراث خود را از بين نبردن، و زبان پارسى را كه از اركان هويت ملى است، به الفاظ بيگانه نيالودن. دوست داشتن ايران، يعنى از مرزهاى ميهن خود در برابر تركتازى دشمنان دفاع كردن و از آن مهم تر، از مرزهاى ذهن و جان خود و ذهن و جان فرزندانمان در برابر تهاجم هاى فرهنگى محافظت كردن. دوست داشتن ايران، يعنى دل به مهر ايرانيان باختن و خود را به زى تازى و فرنگى در نياوردن، نام پسران خود را اسكندر و تيمور و اوكتاى و چنگيز ننهادن. دوست داشتن ايران، يعنى آزرم نياكان خود را نگه داشتن.

روانشاد دکتر  بهمن سركاراتى

کاربردی
پیشنهاد ویژه

زندگی ایرانی

ایران چیست؟ آیا مرزهای سیاسی میتواند نشانگر خوبی برای ایران ما باشد؟! اگر این سخن را بپذیریم، بر مرزهای کدام دوره ی تاریخی باید چشم بدوزیم؟ایرانی کیست؟ آیا به داشتن شناسنامه یا گذرنامه یا سندی دیگر میتوان برای شناسایی ایرانی بسنده کرد؟ آنچه از این دو پرسش بر می آید این است که باید ویژگی هایی را در میان ایرانیان جست تا بتوان به یاری آن ایرانی را شناخت و گستره ای که آن ویژگیها در آن دیده می شود را ایران نامید. اما آن ویژگیها چیست؟

بیگمان شیوه ی زندگی ایرانی یکی از ویژگیهاییست که ایرانی را به ما میشناساند و مرزهای ایران را باز مینمایاند. پوشش ایرانی را از روزگاران کهن تا امروز کم وبیش میشناسیم. ایرانی در پوشیدگی خود همواره رنگهای بسیاری را به نمایش گذاشته. پوشش رنگارنگ بانوان که نماد سپندارمزد و زمین بوده اند همواره شادی، زیبایی و شادابی زمین را یادآوری کرد ه اند. امروز شوربختانه پوشش ایرانی کمتر به چشم می آید.انگار روند پیشرفت و بالیدن جامه های ایرانی از یک جایی بریده شده است و اگر زود نجنبیم، به تاریخ خواهد پیوست!

خوراکهای ایرانی نیز یکی دیگر از ویژگیهایی هستند که در شیوه ی زندگی ایرانی باید به چشم بیایند. اما امروز کمتر به کار گرفته میشوند. خوراکهایی که بیشتر آنها نه تنها مانند فست فودها زیانبار نیستند، بلکه با پیروی از اصل گوناگونی مواد خوراکی و میانه روی در به کارگیری هر کدام بسیار سودمند هستند و برای تندرستی بایسته. خورشهای ایرانی، سبزی و حبوبات و حتا برخی از میوه ها را در خود دارند و کمی هم گوشت. نوشیدنیهای ایرانی نیز شوربختانه از سبد خوراکی ما رخت بربست ه اند و جای خود را به نوشابه های گازداری داده اند که به بدن ما آسیب میرسانند.

رفتار ایرانی نیز دیگرگون شده است. کانون خانواده که شاهرگ آموزش فرهنگ ایرانی بوده است، امروز دیگر به گرمی گذشته نیست. پدر و مادر و فرزندان اگر زیر یک سقف گرد هم بیایند هر یک به کار خود سرگرمند. کمتر از گذشته با هم سخن میگویند. کمتر از گذشته از حال و روز هم آگاه میشوند. تلویزیون و شبکه های اجتماعی دست بر گریبان کانون خانواده میفشارند تا نفسش را بگیرند. افزون بر این برخی از ارزشهای ایرانی کمتر به چشم می آیند! ارج گذاشتن به بزرگتر که پدر و مادر نماد آنند، روز به روز کمرنگتر میشود؛

راستی کیمیا شده است؛ پدر و مادر با رفتار نادرست خود، ناخودآگاه دروغ را به فرزندان آموزش م یدهند.بیگمان دروغ، به فرد، به خانواده و به هازمان(:جامعه) آسیب خواهد رساند. بیهوده نبود که داریوش بزرگ در نیایش خود از اهورامزدا خواسته که سرزمینش را از دشمن و دروغ و خشکسالی بپاید. دروغ با خودش کاهلی و تنبلی، بدپیمانی و ویرانی میآورد. ایرانی راستین همواره در فرهنگش سختکوش، راستگو و آبادکننده بوده است.

ناگفته پیداست که مهرازی(:معماری) یکی از ویژگیهایی است که بسیار به چشم می آید و بسیار باید درباره ی آن اندیشید. شوربختانه آنچه در شهرهای بزرگ رخ م یدهد چندان نشانی از فرهنگ ایرانی ندارد! خانه ی ایرانی دلباز بود با درها و پنجره هایی که رو به حیاط باز میشد. بیشتر زمانها پدربزرگ و مادربزرگها، عروس و دامادها، فرزندان و نوه ها، همه و همه در این خانه ها گردهم بودند. حیاط بزرگ و خرم در مرکز خود باغچه ای داشت و حوض آبی. امروز اما دیگر کسی خانه ی ایرانی نمیسازد. همه ی آن پیوندهای خانوادگی گسسته شده است. خیلی که ایرانی باشی آدینه ها سری به بزرگترها میزنی وگرنه میماند نوروز تا نوروز! خانه های پرنور و پرشور که سرشار از مهر و آشنایی بود جای خود را به برجهای چند اشکوبه(:طبقه) داده که زندگانش از حال هم خبر ندارند، چه برسد به مهر و دوستی! درد و دریغ که بیرونش نیز بهتر از درونش نیست. نمای ساختمانها کمتر هماهنگی با مهرازی ایرانی دارند!

چشم خود را که باز کنیم میبینیم روز به روز از آنچه که ایرانی باید باشد، دورتر میشویم!
انگار رفتارمان از ریشه های فرهنگمان آب نمیخورد! منش ایرانی را به فراموشی سپرده ایم!
باید آگاهانه خود را بازبیابیم، آنچه بودیم را بازبشناسیم و آن را با روزگار خویش همساز کنیم. نه آنکه یک باره همه ی گذشته را دور بریزیم، خود را فراموش کنیم و چشم به راه آورده ی بیگانگان بنشینیم!

..........................................................
بابک سلامتی - هفته نامه ی امرداد شماره ی 331

  • بازدید: 1817
 

دیدگاه ها 

 
0 #1 محمدرضاقیاسی 25 آبان 1394 ساعت 13:47
درودبرشما
مطالب فوق کاملاًدرست می باشدکلیه فرهنگ ایرانی،آداب،رسوم،ادب واحترام تاحدودبسیارزیادی اززندگی مردم رخت بربسته،چشم همچشمی،آدم فروشی،تجسس درزندگی همدیگرمسئله ای عادی برای اکثریت شده،خانواده هاهمانندگذشته دیگردورهم جمع نمی شوندوبی احترامی دراکثرخانواده رونق گرفته
پاسخ دادن به این دیدگاه
 
 
0 #2 REZA 25 بهمن 1394 ساعت 21:13
درود بر بابک سلامتی گرانمایه که با کوشش فراوان زبان شیرین پارسی را از زبان های بیگانه می پالاید و در شناساندن فرهنگ و آیین های زیبای ایرانی می کوشد.
پاسخ دادن به این دیدگاه
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ از شما می خواهیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ پرسشهای خود را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه ها پس از بررسی (از 1 تا 72 ساعت) نمایش داده می شود.


برگ نخست ایران امروز روش زندگی ایرانی را دریابیم
گفتگو و پرسش و پاسخ
داستانزد ایرانی

پیش قاضی و معلق بازی؟

ما خودمان از همه چیز آگاهیم . در پیشگاه ما نمایش در می آوری ؟

پیشنهاد
دیدگاه کاربران
  • دبیره ی امروز ما، الفبای عربی یا الفبای آریایی؟
    نخست باید اعتراف کنم که اطلاعاتی که داده شده بسیار جالب و آموزنده بود. اما چند نکته را به عرض خوانندگان میرسانم شاید کمی جای تٱمل برای آنها باشد. اول این که حروف الفبا یا رسم الخط فقط یک قرارداد است برای این که سایر افراد بتوانند منظور نویسنده را متوجه شوند. این که این قرارداد چه اسمی دارد، از کجا آمده، ارزش و اهمیت زیادی ندارد و مهمتر از آن آشنایی با زبانی است که آن متن بدان نواشته شده است. برای مثال اکثر مردم اروپا از حروف لاتین برای نوشتن استفاده میکنند اما هرگز یک آلمانی وقتی متنی به زبان اس... نمایش / پاسخ
    فرستنده : فرزندی از ایران


Your SEO optimized title