میهن نما
میهن نما
گفتاورد

بهمن سرکاراتی

دوست داشتن ايران يعنى حرمت اين مرز و بوم كهن و مردم آن را نگه‏ داشتن، گذشته خود را خوار نشمردن، ميراث خود را از بين نبردن، و زبان پارسى را كه از اركان هويت ملى است، به الفاظ بيگانه نيالودن. دوست داشتن ايران، يعنى از مرزهاى ميهن خود در برابر تركتازى دشمنان دفاع كردن و از آن مهم تر، از مرزهاى ذهن و جان خود و ذهن و جان فرزندانمان در برابر تهاجم هاى فرهنگى محافظت كردن. دوست داشتن ايران، يعنى دل به مهر ايرانيان باختن و خود را به زى تازى و فرنگى در نياوردن، نام پسران خود را اسكندر و تيمور و اوكتاى و چنگيز ننهادن. دوست داشتن ايران، يعنى آزرم نياكان خود را نگه داشتن.

روانشاد دکتر  بهمن سركاراتى

کاربردی
پیشنهاد ویژه

جانوران ، گیاهان ،کوه ها ، دشتها و آبها زیبایی های خدادای جهان اند که از سوی خداوند بزرگ آفریده شده اند و جهان را زیبا و آرامش بخش کرده اند. در فرهنگ اهورایی ایران زمین همه ی آفریده های جهان از حقوق یکسان برخوردار بوده و مردم (انسان) حق نداشته است که دیگر آفریده های خداوند را نابود سازد .

در جهان امروز جان جانداران و گیاهان و زندگانی دراز کوه ها و جنگلها کوچکترین ارزشی ندارد و مردمان و دولت ها به آسانی دست به نابودی این آفریده های خدادادی می زنند ! از برای اقتصاد !

به تازگی صندوق جهانی "حیات وحش جهان" (world wildlife fund =wwF) اشاره کرده است که از 40 سال گذشته تا کنون 52% از شمار جانوران جهان شامل پستانداران و خزندگان و پرندگان کم شده است !
در گزارش این صندوق جهانی، برچیدن (قطع) درختان جنگل ها  و بهره مندی نادرست و بی رویه از داشته های طبیعی جهان ، تولید گاز کربن و در نتیجه گرم شدن کره ی زمین از شوندهای نابودی این جانوران بی زبان عنوان شده است .

اگر کاری به دیگر کشورها نداشته باشیم و تنها ایران زمین را بسنجیم خواهیم دید که تا چه اندازه جانوران و جنگلها و سبزه زار ها و کوهها و زیبایی های خدادای ایران در سده ی گذشته نابود گشته است . چرا ؟ برای اقتصاد و صنعت !

درد از روزی بیشتر شد که روستانشینان به شهرها کوچیدند . این کوچ دردناک هم برای خودشان بد بود و هم برای جهان . چرا که با کوچ به شهرها هم جایگاه ارزشمند خود در روستا را از دست دادند و فرهنگشان فرهنگ شهری و خشن شد ! و هم روز به روز به نابودی روستاها و صنعتی شدن زندگی یاری رساندند ! روستا هم که از روستایی تهی شد دیگر نه گله ای از گوسپندان می ماند و نه سگ و خر و اسبی ! دریغ

کار به جایی رسیده است که همین اندک جانوری هم که در شهرها دور و بر ما زندگی می کنند را هم آسوده نگذاشته ایم . پرندگانی که بر روی خانه های ما پرواز می کنند که با تفنگ بادی شکار می کنیم از برای یک لقمه گوشت که گمان نمی کنم یک لقمه هم بشود ! و یا حتا برای سرگرمی جانشان را می گیریم ! پرندگان خوش آوازی که روزگاری بر بلندای درختان سرسبز ایران زمین می خواندند و مردمان را شاد می کردند ، امروز در قفسی در کنچ اتاقی زندانی کرده ایم ! سگ ها را که فراخوان می دهیم برای کشتن و هزار هزار از پای در می آوریم ! و دهها بلای دیگر که بر سر این زبان بسته ها می آوریم ....

همچنان در فکر آن بیتم که گفت /  پیلبانی بر لب دریای نیل
حال موری گر ندانی  زیر پا /  همچو حال تست زیر پای پیل!

کشتن سگها

نمایی از کشتار گروهی سگها به بهانه ی ولگرد بودن

روزی بر سر چهار راهی ایستاده بودم و به خودروها که با شتاب می گذشتند ، نگاه می کردم و به این بیت می اندیشیدم :

بر لب جوی نشین و گذر عمر ببین

جویبار

نمایی از یک جویبار زیبا

و با خود می اندیشیدم که روزگاری همان جوی بود که دمی را در کنارش بنشینیم ، امروز بر سر چهار راه می نشینیم و گذر ماشین می بینیم ! با آن آواهای نادرخور و دود و دمشان و تازه مردمی که سر از شیشه بیرون آورده و به دشنام دادن به دیگران سرگرم است ! دریغ.

براستی که دوری از فرهنگ مهربانانه ی ایران زمین ، دوری از مهرورزی به آفریده های خدادادی است.

چه بر سر جنگلها و درختان آورده ایم . روز به روز درختان را بر می چینیم و کاغذ می سازیم برای پاره کردن و دور اخداختن ! درخت که نابود شود جانداران پیرامونش هم نابود می شوند . در گزارش همین صندوق حیاث وحش جهانی آمده است که شمار فراوانی از پیل های آفریقا از برای آنکه جنگلها نابود شده اند ، از میان رفته اند ! دریغ.

نابودی درختان

نمایی از برچیدن بی رویه ی درختان

نمی توان همه ی گناه را هم بر گردن مردمان امروزی انداخت . چه بسیار شکارهای بی رویه ای که شاهان خوش گذران پیشین انجام دادند و گورها و شیرها و پلنگها و آهوان را نابود کردند .

بر سر کوهها چه آورده ایم ! هر روز کوهی را از برای سنگی که در آن است می شکافیم و پایین می آوریم ، برای آنکه معدنی تازه بسازیم و پول در بیاوریم .آسایش کوه های بی زبان را که سالیان دراز برجای بوده اند را هم بر هم زده ایم ، دینامیت می گذاریم و کوه را چنان می لرزانیم که در هزار سال گذشته نلرزیده است. از روزی هم که این آتش افکن های جنگی ساخته شد که دیگر هیچ ! هر روز به بهانه ای جنگی به راه می اندازند و جهان طبیعی را به نابودی می کشند .

نابودی کوه

نمایی از کند و کاو یک کوه بدست صنعتگران

درست است که صنعت نیاز زندگی امروز است اما آیا می پذیریم که صنعت ، طبیعت و کوه و دشت و جنگل را نابود کند و ما بمانیم و مشتی کارخانه و شهر پردود !؟

بر سر آب ها چه آورده ایم ! هر روز در رسانه ها خبری پخش می شود که از کم آبی و بی آبی و کاهش آب های زیرزمینی خبر میدهد . آب ها را به زور موتورها و پمپاژها بیرون آوردیم و به باغها روان کردیم . آب های فراوانی را به معدن های پول ساز بردیم . در مصرف خانگی آب که هیچ صرفه جویی نکردیم . و امروز به جایی رسیدیم که کمترین آب های زیرزمینی را داریم و به جای بهره وری درست از آب، از باران نیامدن و خشکسالی می نالیم . از این خشکسالی ها در تاریخ جهان کم نبوده است و هر یک پس از چندی دوباره با ترسالی جبران شده است اما مردمان آن روزگار آب های زیرزمینی را به زور از زمین بیرون نمی کشیدند و هدر نمی دادند !

خشک شدن زاینده رود

نمایی از خشک شدن زاینده رود پس از سالیانی دراز

در پایان :
بیم از آن می رود که آنگونه که امروز می گویند در همه ی ایران چند پلنگ و آهو و ... بیشتر نمانده ، روزی فرا برسد که بگویند در همه ی ایران چند درخت بیشتر نیست .. بگویند در سرتاسر ایران چند اسب و خر و بلبل و قناری بیشتر نیست  و ...

........................................

ممکن است این نوشتار دارای کمبودهای فراوانی باشد و پاسخ و راه حلی برای برخی مشکلات نداشته باشد اما واکنشی است دلسوزانه به نابودی این داده و دهش های زیبای خداوندی .

مهدی زیدآبادی نژاد (گروه نویسندگان مهرمیهن)

  • بازدید: 2055
 

دیدگاه ها 

 
0 #1 علی 27 مهر 1393 ساعت 18:03
واقعا زیبا بود و تلنگری برای ما
پاسخ دادن به این دیدگاه
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ از شما می خواهیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ پرسشهای خود را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه ها پس از بررسی (از 1 تا 72 ساعت) نمایش داده می شود.


برگ نخست ایران امروز نابودی زیبایی های خدادای جهان بدست مردم امروز
گفتگو و پرسش و پاسخ
داستانزد ایرانی

چراغ کسی تا صبح نمی سوزد

خوشی های این جهان همیشگی و پایدار نیست

پیشنهاد
دیدگاه کاربران
  • کتاب تازه ی محمدرسولی به نام بوفی کور پخش گردید
    درود . این کتاب(بوفی کور) کتاب خیلی خاص و ویژه ای است. برای دانستن درست این کتاب نیاز به آگاهی از تاریخ کهن ایران و نیز آشنایی به شاهنامه است.در عین حال کتاب به صورت داستانی و عاشقانه است. پیام این کتاب نزدیک به پیام کتاب بوف کور صادق هدایت است. نمایش / پاسخ
    فرستنده : ناصر اسلامی


Your SEO optimized title