میهن نما
میهن نما
گفتاورد

عبدالرفیع حقیقت

يكي از خصوصیات ممتاز دانشمندان و انديشمندان راستين ايراني، آزاد انديشي و مردم گرایي است. كه نماينده وسعت نظر بي انتها و رهایي يافتن از قيود دست و پاگير محدود مربوط به قبيله و گروه و نژاد و شهر و قوم و مملكت و مكتب و توقف نكردن آنان در مراحل مختلف زندگي فريبنده مادي مي باشد . اين خصيصه ی آموزنده و آموزنده جهاني كه راهنماي سعادت بشري و شيوه ی راستين رسيدن به مدارج عالي كمال معنوي است بدون مطالعه و تفحص و تعمق وسيع وهمه جانبه و همچنين تامل و تهذيب و كوشش و جهش فكري و عملي بي وقفه و بي غرضانه و خالي از تعصب امكان پذير نيست .

عبدالرفیع حقیقت

کاربردی
تبلیغات
شاهنامه ی فردوسی
تبلیغات
میانگین امتیار کاربران: / 0
بسیار بدبسیار خوب 

رييس فرهنگستان زبان و ادب فارسي از وضع 35هزار معادل فارسي در برابر اصطلاحات بيگانه در ده‌ها رشته‌ي علمي و مهندسي خبر داد و گفت: زبان فارسي به علت هجوم لغات بيگانه در معرض خطر است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، غلامعلي حدادعادل عصر روز گذشته (شنبه، سوم دي‌ماه) در مراسم اعطاي نشان دولتي به برگزيدگان فرهنگستان‌هاي چهارگانه كه در سالن شهيد بهشتي نهاد رياست‌جمهوري برگزار شد، عنوان كرد: امروز براي فرهنگستان‌ها روز مباركي است؛ از آن جهت كه شاهد تجليل و تقدير رييس‌جمهور از علم و دانش هستيم. استاداني كه امروز به دريافت نشان دولتي مفتخر مي‌شوند، عمر خود را در راه خدمت به اين كشور به سر برده‌اند.

او در ادامه با معرفي برگزيدگان فرهنگستان زبان و ادب فارسي (شامل عبدالمحمد آيتي، اسماعيل سعادت، بدرالزمان قريب و فتح‌الله مجتبايي)، افزود: در شخصيت و زندگاني اين استادان، خدمت به فرزندان اين مرز و بوم بخش درخشاني از كارنامه‌ي آنان است. اين اساتيد ساليان دراز از مقاطع ابتدايي تا دانشگاه‌ها فعاليت كرده و راهنمايي ده‌ها رساله‌ي دكتري را برعهده داشته‌اند و بسياري از استادان امروز تربيت‌شدگان مكتب اين اساتيد هستند.

رييس كميسيون فرهنگي مجلس، خدمت به زبان و ادبيات فارسي با تأليف و ترجمه‌ي ده‌ها جلد كتاب و مقالات فراوان در حوزه‌ي زبان و ادب فارسي، خدمت به فرهنگ عام كشور، كار مطبوعاتي گسترده و ترجمه‌ي كتاب‌هاي اصيل اسلامي به زبان فارسي را از ديگر ويژگي‌هاي برگزيدگان فرهنگستان زبان و ادب فارسي عنوان كرد.

حداد عادل همچنين با اشاره به فعاليت‌ها و مشكلات فرهنگستان زبان و ادب فارسي گفت: اهميت زبان و ادب فارسي به عنوان ركن اصيل و رمز هويت ما امري بديهي است. اگر بخواهيم ملت ايران را تعريف كنيم، بايد بگوييم بعد از مسلماني، به زبان فارسي كه ظرف فرهنگ اسلامي است، شناخته مي‌شود و زبان فارسي با سابقه‌ي طولاني، توانايي مبدل شدن به زبان علمي را دارد كه در طول 20 سال كار علمي، براي واژه‌گزيني در فرهنگستان، اين تجربه به دست آمده و تا كنون 35 هزار معادل فارسي در برابر اصطلاحات بيگانه در ده‌ها رشته‌ي علمي و مهندسي وضع شده است.

او در ادامه افزود: هركس نگاهي به تابلوهاي مغازه‌ها، آگهي‌هاي بازرگاني، بسته‌بندي كالاها و نام شركت‌ها و مؤسسات بيندازد، مي‌بيند كه اين زبان اصيل و نيرومند، شيرين و كهن در معرض خطر است.

رييس فرهنگستان زبان و ادب فارسي اظهار كرد: فرهنگستان مركزي است كه بهترين استادان زبان و ادب فارسي را كه چكيده‌ي ده‌ها سال علم و تجربه هستند، جمع كرده و از 25 تن از اساتيد به عنوان اعضاي پيوسته فرهنگستان بهره مي‌برد كه بعضي از آن‌ها 60 سال است مستمرا به كار تدريس و تحقيق مشغول هستند.

حداد عادل يكي از مشكلات زبان فارسي را كم‌توجهي مجريان عنوان كرد و گفت: قانون براي حمايت از زبان و ادب فارسي وجود دارد؛ اما مشكل در اجراست؛ زيرا مجريان آن‌چنان كه بايد، نسبت به پاسداري از آن و اجراي قانون توجيه نشده‌اند يا نيروي انساني كافي را در اختيار ندارند. بنابراين ما از رييس‌جمهور انتظار داريم كه توصيه‌هاي لازم را به دستگاه‌هاي مختلف داشته باشند تا آن‌چه فرهنگستان تصديق و تأييد مي‌كند، در چارچوب قانون اجرا كنند.

او در ادامه گفت: يكي ديگر از مشكلات فرهنگستان‌ها از نظر بودجه است. بايد گفت طرح عظيم، گسترده و سودمند هدفمندسازي يارانه‌ها شرايط ويژه‌اي را براي دولت از نظر تنظيم بودجه ايجاد و ايجاب كرد. البته مشكلات ديگري كه ناشي از شرايط بين‌المللي بوده، قابل درك است؛ اما انتظار فرهنگستان‌ها اين است كه با تخصيص بودجه‌ي لازم به اساتيد و اساتيدي كه حاصل عمر خود را در خدمت فرهنگ اين كشور گذاشته‌اند، كمك كنيم تا طرح‌هاي نويني كه پيشنهاد مي‌دهند، با اعتبارات خوب عملياتي شود.

  • بازدید: 1664
 

دیدگاه ها 

 
0 #1 داریوش 26 خرداد 1395 ساعت 00:18
دولت بیشترین توان را در گسترش پارسی گویی داره ولی در رسانه ی ملی به این امر توجه ویژه ای نمیشه
پاسخ دادن به این دیدگاه
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ خواهشمندیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ برای سپاسگزاری یا گله گزاری از جستار ، از امتیازدهی بهره ببرید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ چنانچه پرسشی دارید آن را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه های شما پس از بررسی نمایش داده می شود.


برگ نخست ایران امروز حدادعادل : زبان پارسی در خطر است
تبلیغات
تبلیغات
گفتگو و پرسش و پاسخ
تبلیغات
داستانزد ایرانی

دُمش را روی کولش گذاشت

نا امید شدن و شکست خوردن

پیشنهاد
تبلیغات
تبلیغات
دیدگاه کاربران
  • تیره و نژاد لرها
    در برخی از سایتا خوندم که لر های بروجرد و ملایر رو لر نمی دونن و میگن که لر نیستند و به دلیل نزدیکی به خرم‌آباد لهجشون لری شده اگه ملایری ها لر نیستن کریم خان‌زند هم لر نیست اگه بروجردیا لر نیستن پس کاوه‌آهنگر و نواداگانش مثل گودرز و پسرش گیو لر نبودن.این حرفا برای آگاه کردن لر‌ها از تاریخ خودشونه که این تفرقه ها از بینشون بره ولی متاسفانه باعث شده که خودشونو هی بخان اصیل تر جلوه بدن. نمایش / پاسخ
    فرستنده : mohammad
تبلیغات


Your SEO optimized title