میهن نما
میهن نما
گفتاورد

جلال خالقی مطلق

ايران يک کشور باستاني و با فرهنگ است، اين مسأله را همه جهانيان قبول دارند، چرا خودمان قبول نداشته باشيم، قدر اين فرهنگ ارزشمند را دانسته و زبان و ادبيات پارسي را پاس بداريد، زيرا تمام هويت ايرانيان وابسته به زبان پارسي است و اگر خداي ناکرده اين زبان خدشه دار شود، بناي هويت، استقلال و وحدت ارضي ايرانيان به خطر مي افتد.

جلال خالقی مطلق

کاربردی
تبلیغات
شاهنامه ی فردوسی
تبلیغات
میانگین امتیار کاربران: / 21
بسیار بدبسیار خوب 

بزرگ و والا کسی است که در حادثه ها و تلخ کامی ها نشکند و راه گم نکند و هنرمند تر از او کسی است که از حادثه ها و دشواریها پلی بسازد برای رفتن و به مقصد رسیدن. ایران , هماره چنین بوده است . بر این سرزمین , تندبادها و طوفان ها وزیده اند . رویدادها و شکست ها , همسایه پیروزیها و کامرانیها , چهره نشان داده اند , اما در همه این نشیب و فرازها ایران و ایرانی مانده اند و به سرفرازی الوند و دماوند و سهند با روحی به زلالی دریای مازندران و پارس و گستردگی و صمیمیت کویرها بالیده اند . تمدن بزرگ و درخشان و دیرینه ی ایران , مرهون و مدیون زنان و مردانی است که در موج خیز حادثه ها بی هیچ هراس و نا امیدی , به سوی ساحل آرامش و پیروزی شنا کرده اند و به مدد ایمان و اراده , این سرزمین را سربلندی و عزت بخشیده اند . آن همه بزرگان حکیم و نویسنده و گوینده و دانشمند که ازین سرزمین برخاسته اند , چنین بوده اند. چه شبها که به روز رسانده اند تا نام ایران بماند و عزت و سربلندی این سرزمین آسیب نبیند . چه انسانهایی که در سرمای توانفرسای زمستان و گرمای طاقت سوز تابستان صبوری ورزیده اند تا مرزهای این سرزمین از گزند دشمنان مصون بماند . هنوز صدای (( آریو برزن )) و ((آرش)) و آوای ((یا حسین )) سرداران شهیدی چون چمران , همت , شیرودی و ... در دره های تنگ , کوهساران و آسمان ایران پیچیده است که دلیر مردان را به دفاع از ایران فرامیخواندند . هنوز در خرمشهر , قصر شیرین , سوسنگرد , مریوان و کران تا کران این خاک خدایی , زمزه شهیدان و طنین تکبیر رزمندگان پاک باز بسیجی پیداست . بیشتر گوش بسپارید . این صدا , صدای همه حنجره ها و صدای همه ایرانیان است که از سروده ی حکیم توس , فردوسی بزرگ شنیده میشود :

چو ایران نباشد تن من مباد          بدین بوم و بر , زنده یک تن مباد

دریغ است ایران که ویران شود      کنام پلنگان و شیران شود

این سرزمین در شبانگاه خویش , مردان و زنانی را دیده است که در پرتو ماه یا سوسوی چراغی به مطالعه و اندیشه و نوشتن پرداخته اند تا مرزهای دانش و فرهنگ را بگسترند . و جهان را بر مائده ی علم و تمدن مهمان کنند . بزرگانی چون خواجه نصیر , خواجه نظام الملک , غزالی , فارابی , ابوریحان , خوارزمی و پورسینا از آن جمله اند . سخنوران بزرگی که گفته ها و سروده هایشان از دیوار بلند زمین و زمان گذشته و جهان را به اعجاب واداشته است , ساده و آسان به این عظمت و شکوه نرسیده اند . نظامی عروضی سمرقندی در (( چهارمقاله )) وقتی را فردوسی را میستاید , میگوید : (( بیست و پنج سال در آن کتاب مشغول شد و الحق هیچ باقی نگذاشت و سخن را به آسمان علیین برد و در عذوبت , به ماء معین رسانید و کدام طبع را قدرت آن باشد که سخن را بدین درجه رساند که او رسانیده است )) ؟

فردای این سرزمین به بزرگانی چون سعدی و رازی و فردوسی و مولوی نیازمند است . این سرزمین حاصلخیز باید گلستان و بوستان داشته باشد , قانون و شفا , التفهیم و اسفار و هزاران اثر علمی دیگر بیافریند . این کشور باید رابعه و پروین بپرورد . انسانهایی که از فخرآوران این سرزمین باشند . آنچنانکه پیامبر (ص) فرموده است : (( علم اگر در ثریا باشد , مردمانی از سرزمین پارس (ایران) بدان دست خواهند یافت )) .

پس نباید بگذاریم مشکل های گذرانده و نهیب های زمانه , گذشته را از یاد ما ببرد ما امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند آنیم که از شکوه و غنای تاریخی خود الهام بگیریم .

فردا از آن کسانی است که امروز غفلت و سستی نورزند و از دیروز و تجربه های گذشته بهره برگیرند . امروز نوبت شماست که با ایمان و عشق و فداکاری و سخت کوشی , فردا را بسازید . آینده را با سه چیز میتوان ساخت : (( تحصیل )) , (( تهذیب )) و (( ورزش )) .

و دیگربار گوش به سخن حکیمانه ی حکیم توس بسپاریم که :

پس از کردگار جهان آفرین        به تو دارد امید ایران زمین

تهیه و پخش : رسانه مهرمیهن

  • بازدید: 3090
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ خواهشمندیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ برای سپاسگزاری یا گله گزاری از جستار ، از امتیازدهی بهره ببرید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ چنانچه پرسشی دارید آن را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه های شما پس از بررسی نمایش داده می شود.


برگ نخست ایران امروز امید ایران زمین
تبلیغات
تبلیغات
گفتگو و پرسش و پاسخ
تبلیغات
داستانزد ایرانی

خواهی نشوی رسوا ، همرنگ جماعت شو

اگر می خواهی رسوا و انگشت نشان نشوی همرنگ و همسان جماعت رفتار کن

پیشنهاد
تبلیغات
پیام های کاربران
  • نبرد شاپور ذوالاکتاف با عربان
    دو قرن سکوت که قضیه اش مشخصه نویسنده اش خودش هم بعداً گفت این منابع این کتاب معتبر نیست تاریخ طبری نمی دونم چطور بعضیها به تاریخ طبری استناد میکنند طبری نه مورخ بود و نه کتیبه خوان طبری وقتی واقعه شاپور را گفته چند صد سال از اون قضیه گذشته بوده ، بعنی طبری اون قدر از تاریخ اون زمان میدونسته که آدم عادی این دوره میدونه ، شاید هم ماها بیشتر از او به واسطه کتیبه ها و ترقّيِ علم و تاریخ و کتیبه خوانی ... نمایش / پاسخ
    فرستنده : آزاد
تبلیغات


Your SEO optimized title