0 تراز
203 بازدید
آغاز گفتمان ژان 2, 2017 در زبانشناسی از سوی (4,340 تراز)
دوباره دسته بندی کردن می 14, 2021 از سوی
اکنون مستمر کار-ی است که همان زمان پیاپی کرده شود نشانۀ آن «-ان» است (این زمان را (نیز اندر گدردگ [گذشته]) کمابیش به کار بریم مانند: -لنگ لنگان آمد - آب روان است -پُرسان پرسان بدانجا رسیدم -اشک ریزان می آید)مانند: -سیب خوران ام یا سیب را خوران ام (دارم سیب میخورم، اندر حال سیب خوردن ام) -رانندگی کنان ام(دارم رانندگی میکنم)-دستگاه (کار) کنان است (فعال است، اندر حال کار است)-خوابان است (خواب است، اندر حال خواب است)[همچنین گوند خواب دیدم. اندر خواب؛ خواب (که اندر نگر همان رویا (خومن) باشد) را نتوان دیدن باید گفتن اندر خواب خومن [xvamn] دیدم] و اندر پارسیک افغانستان : سیب کرده میخورم و اندر پارسیک تاجیکستان : سیب خورده ایستادم
اکنون دنباله دار کار-ی است که هر روز آن را کنیم و میشاید پیاپی و بی اَنچان (بیتوقف) نباشد و همان زمان کنانِ (اندر حال کردن) آن نباشیم و نشانۀ آن «همی-» است مانند : -نسک-ی را همینویسم - یوگا همیورزانم (یوگا کار میکنم). اندر پارسیک تاجیکستان : (شاید برابر با اکنون مستمر باشد؟ : نسک-ی را نوشته ایستادم)
اکنون همیشگی کار-ی است که همیشه آن را کنیم نشانه ندارد و به کار بردن بن اکنون کارواژه بیپیشوند است مانند: -من دندانانم را شویانم -من رانندگی کنم (از این سهمان توان دانستن پیشه رانندگی است. هنگام-ی که «رانندگی کنان ام» و «رانندگی همیکنم» دیگر مانیکان را رساند) اندر این میان پیشوند «می-» بیکاره میماند. اندر زبان اکنونیک این پیشوند مانیک-ی درست ندارد. تنها بدان خو کرده ایم.

گفتمان های پیشنهادی

0 تراز
0 پاسخ
آغاز گفتمان فوریه 9, 2022 در زبانشناسی از سوی آرشا (1,167 تراز)
0 تراز
2 پاسخ
0 تراز
4 پاسخ
آغاز گفتمان فوریه 6, 2019 در پالایش زبان از سوی ВОСПУҲР (4,340 تراز)
+1 تراز
2 پاسخ
+1 تراز
2 پاسخ
آغاز گفتمان می 29, 2021 در واژه شناسی-ریشه شناسی از سوی ВОСПУҲР (4,340 تراز)
...