0 تراز
422 بازدید
آغاز گفتمان دسامبر 25, 2016 در شاهنامه از سوی ارش
ویراست در دسامبر 26, 2016
درود

میخواستم بدونم  مادر  هرمز پسر انوشیروان ایا دورگه بوده ؟؟

ایا درست هست که مادر ایشون  از خاقان بوده

من این رو از زبان اقای فریدون جنیدی شنیدم

ایشان خیلی از پادشاهان ساسانی نقد میکردن!!!

و خواهش میکنم بنده رو راهنمایی کنید که کدام نسخه شاهنامه دارای عتباری بیشتری است

مثل اینکه شاهنامه ویرایش شده ایشون هم منتقدین زیادی دارد  

به هر حال من در حدو قواره ای نیستم که راجع به شاهنامه  اظهار نظر کنم

دوست دارم به بیراهه نرم  چون میددانید در عصر ما حقیقت  بسیار نایاب هست

1 پاسخ

0 تراز
پاسخ داده شده دسامبر 26, 2016 از سوی (3,595 تراز)

درود بر شما

دختر خاقان همسر انوشیروان و مادر هرمزد بوده است و از این روی بزرگان دربار بویژه موبدان با هرمزد سر سازگاری نداشته اند و هرمزد نیز با تندی و تیزی بسیار با آنها رفتار کرده است و هر جه انوشیروان پایگاه موبدان را بالا می برد ، فرزندش هرمزد آنها را به زیر می افکند .

دودمان ساسانی نیز مانند برخی دودمان های دیگر در تاریخ ایران دودمانی "خاکستری" بشمار می رود و کارهای خوب و بد آنها را باید در کنار هم سنجید .اما در پایان کار نابسامانی های بسیاری در دستگاه فرمانروایی ساسانی رخ می دهد و زمینه ی شکست ایرانیان از تازیان فراهم می شود .

......................................................

برترین ویرایش شاهنامه ، نسخه ی 4 دفتری ( نهایی)  استاد جلال خالقی مطلق است که از دید همه ی پژوهشگران بهترین و ویراسته ترین نسخه ی شاهنامه در جهان است و نزدیکترین سخن به گفتار فردوسی در این نسخه آمده است . این نسخه دارای یک پیشگفتار 100 رویه ایست که خواننده را پیش از خواندن شاهنامه با شیوه ی ویرایش و آهنگ سخن فردوسی آشنا می سازد .

شاهنامه ی ویرایش شده ی استاد فریدون جنیدی بدین شوند که نزدیک به دو سوم گفتار فردوسی را افزوده دانسته است ، از سوی پژوهشگران پسندیده نشده است . نسخه ی استاد جنیدی دارای 48 هزار بیت است که بیت های سروده ی فردوسی در این نسخه نزدیک به 16-17 هزار بیت در شمار آمده است و با خط درشت تر چاپ شده است .

در همین زمینه ، پیشنهاد می شود جستارهای زیر را بررسی نمایید :

بررسی و سنجش چهار نسخه ی چاپی و ایرانی شاهنامه

درباره ی پیرایش دوم و نهایی شاهنامه ی استاد خالقی مطلق

گفتمان های پیشنهادی

+1 تراز
2 پاسخ
0 تراز
1 پاسخ
آغاز گفتمان اوت 18, 2023 در شاهنامه از سوی takug (2,031 تراز)
0 تراز
1 پاسخ
0 تراز
0 پاسخ
آغاز گفتمان نوامبر 8, 2016 در شاهنامه از سوی fns4565 (91 تراز)
+1 تراز
0 پاسخ
آغاز گفتمان نوامبر 8, 2016 در شاهنامه از سوی fns4565 (91 تراز)
...