+1 تراز
533 بازدید
آغاز گفتمان دسامبر 1, 2016 در پالایش زبان از سوی (926 تراز)
دوباره دسته بندی کردن می 14, 2021 از سوی

آیا ان اندر درختان، اندر واژه‌های بیجان نیز آمدن میتواند؟ برای نمونه : نسکان ابزاران

3 پاسخ

0 تراز
پاسخ داده شده دسامبر 3, 2016 از سوی (4,340 تراز)
ویراست در اوت 26, 2019 از سوی
اگر نشانگان الفنج اندر زبانان اوستاییک و باستان پارسیک  را بجویید "-ها" را نخواهید یافتن. تنها نشانۀ الفنج اندر اکنونیک زبان ما "-ان" است. ندانم نخستین کَرَت (بار) چه کس-ی این هَند (قاعده) جاندار و بیجان را برای -ها و -ان سازانده است؟
0
دارای دیدگاه دسامبر 7, 2016 از سوی (926 تراز)
اندر کردیک سُرانی همه‌ی واژه‌ها را با ان میاَلفنجند.
+1 تراز
پاسخ داده شده اوت 25, 2019 از سوی (82 تراز)

درود بر شما، ببخشید یکم دیر شده ولی هیچ بون-ی (از برهان قاطع: فرق میان دو چیز. فرق داشتن: بونیدن، فرق گذاشتن: بوناندن) میان -ان و ها برای پسوند نشانه ی الفنج نیست. -ان و ها هر دو از پارسی باستان به ما رسیده اند. 

Šahrēstānīhā ī Ērānšahr: یکی از نوشته های دیرینه ی پهلوی هست که به زبان امروزی میشه: شهرستان های ایرانشهر. 

ها پسوند قید ساز هم هست، نمونه: تنها (تن+ها).

پارسی دری: دوستانه

پهلوی: dōstīhā (دوستها)

0
دارای دیدگاه اوت 26, 2019 از سوی (4,340 تراز)
ویراست در اوت 28, 2019 از سوی
همان گونه که گفتم اندر پارسیک باستان پسوند -ها برای الفنج نبوده است.

اندر میانیک پارسیک (پهلویک ساسانیک) تنها هنگام-ی که نزدیک مرگ بود از پسوند -ها برای الفنج(جمع) بهره‌وری ببود.

«شهرستانان ایرانشهر» نیز شاید کم-ی پیش از پدیداری اسلام نوشته ببوده است و گاسانه (احتمالن) اگر بنیاد آن کهنتر میبوده بوده است سپس زوان آن دیگرگون ببوده است.
+1 تراز
پاسخ داده شده اوت 27, 2019 از سوی (82 تراز)

همانگونه که من گفتم،ها و ان هردو از زبان پارسی باستان به ما رسیده اند. درپارسی باستان -ها(ahā) نشانه ی الفنج برای فاعل بوده و-ان(ānam) نشانه ی الفنج برای مالکیت بوده. پسوندام(مردم=مرد+ام) هم ازپارسی باستان به ما رسیده، ولی دیگر در زندگی روزمره بکارگرفته نمیشه.

+1
دارای دیدگاه اوت 28, 2019 از سوی (4,340 تراز)
āha , -āh- اواز پس از واژگان-ی میامده اند که به «ā» انجافته بودند. این پسوند به پارسیک نو نِرَسیده است. از چند گونه ی الفنج پارسیک باستان اِواز (فقط) «-ان» از «ānām-» به پارسیک نو رسیده است. که اینجا نشانه ی الفنج «ām-» است نه «ān-». اگر «-ها» از «āha-» میبود از همان آغاز برای الفنج اندرورزیدی نه سانواژه (قید). این پسوند میانیک پارسیک نیز اندر بنیاد «īhā-» بوده است و با «ī» میاغازیده است نه با «ā». تا اندازه-ای که من میدانم «مردم» نخست «مرتُخم» بوده است.
0
دارای دیدگاه مارس 27, 2021 از سوی (2,031 تراز)

درود،

واژگانی که به â می انجامند، مانند سدا و آوا، را چگونه الفنج دار کنیم؟
+1
دارای دیدگاه مارس 27, 2021 از سوی (4,340 تراز)

میتوانیم -ی پس از آن به‌افزاییم و میتوانیم چیز-ی نه‌افزاییم. سدایان یا سداان و آواان یا آوایان

گفتمان های پیشنهادی

+1 تراز
1 پاسخ
آغاز گفتمان اوت 28, 2023 در زبانشناسی از سوی takug (2,031 تراز)
+2 تراز
1 پاسخ
آغاز گفتمان ژوئیه 17, 2016 در پالایش زبان از سوی ВОСПУҲР (4,340 تراز)
+3 تراز
0 پاسخ
آغاز گفتمان فوریه 5, 2018 در پالایش زبان از سوی ВОСПУҲР (4,340 تراز)
+1 تراز
2 پاسخ
آغاز گفتمان می 2, 2016 در پالایش زبان از سوی ВОСПУҲР (4,340 تراز)
+1 تراز
1 پاسخ
آغاز گفتمان 2 Mar 2024 در زبانشناسی از سوی takug (2,031 تراز)
...