+1 تراز
715 بازدید
در واژه شناسی-ریشه شناسی از سوی (926 تراز)
دوباره دسته بندی کردن از سوی

درود،خواهشمندم اندر باره پسوند ایک من را بیاگاهانید.

2 پاسخ

+1 تراز
از سوی (3,608 تراز)
برگزیده شده از سوی

بهترین پاسخ

درود بر شما

پسوند ایک یک پسوند ایرانی و از زبان اوستایی می باشد که به زبان های اروپایی امروزی نیز راه یافته است .

برای آشنایی بیشتر با این پسوند فیلم سخنرانی دکتر محمد حیدری ملایری پیرامون این پسوند را ببینید :

http://hn12.asset.aparat.com/aparat-video/a_b8415f0ohn0q6o7n5o4p464o1580s94956q7n3508845-335c__d1e75.mp4

+1 تراز
از سوی (4,351 تراز)
ویراست در از سوی
استاد ملایری درست گود (govad). باید دیدن پسوند -ایک به چند مانیک به کار رفته است. وتنها یک مانیک درست برای آن میماند که نمایانندۀ نسبت است مانند ایرانیک، پارسیک، دانشیک و ... . -ایکِ پارسیک مانند -ایکِ انگلیک (english) چند مانیک ندارد و نباید کورانه این پسوند را مانند زبانان اروپاییک به کار بریم.  این که گفتم به جای "ذ" باید "د" به کار بردن  از روی گمان و پندار و تقلید نبود بلکه پس از بررسیهای زبانشناسیک به این نتیجه رسیدم. میکوشم پیشنهادهایم بر پایۀ هَندان (قواعد) زبانشناسشیک باشد. اندربارۀ نویسمانهای ایرانیک و اربیک تنها با دیدن آن هم اگر کارشناس نباشیم نتوانیم به نتیجه -ای درست برسیم. همۀ نویسمانها  ی ایرانیک به جز چند تا ریشۀ آرامیک دارند و آرامیکان با اربان همنژاد و همزبان اند. نخست باید ایرانیک بودن نویسمان-ی را ثابت کنید سپس بگوید که  چه کسان از ما نویسمان گرفته  اند.
چرا پسوند -ایک را به کار برم؟ چون پسوند ایک همانگونه که استاد ملایری گود اندر پارسیک دری -ی i شده است برای این که از مانیکان بسیار پسوندِ -ی بکاهیم برای مانیک نسبت از -گان  و -ایک بهره برم.
0
از سوی (926 تراز)
اندر دبستان به ما اموزاندند که واژگانی هم چون ستاره ،واژه و واژگانی که بند واژه پایانی شان ه است ،هنگامی که با ان می خواهیم جمع کنیم،باید ه را ننویسیم و به جای آن گ بنویسیم و ان را به آن بیفزاییم.
اما من برخی واژگان را می بینم که اندر پایان ه ندارند و با پسوند گان جمع بسته می شوند.خواهشمندم اندرباره این سخنان من را بیاگاهانید.
افزون بر آن،چه هنگامی باید پسوند ایک را به کار برد؟
بن مایه این که کوی را گُو می گویید چه است؟
+1
از سوی (4,351 تراز)
-آن چند واژۀ بی -ه را بنویسید.
-این پسوند مانیک نسبت دارد و هنگام نسبت دادن چیزی به جای-ی یا کس-ی از آن بهره بریم.
مانند : اسپهانیک (نسبت دارد به اسپهان وابسته بدانجا [برای نشان دادن هموندی (عضویت) توانیم به جای این پسوند از پسوند -وند(عضو -ی از چیز-ی یا جای-ی بودن) بهره بردن مانند: اسپهانوند، نسکخانه وند، باشگاهوند ...])، فرانسه ایک، فرانسِیک (farânseik) (زبان آن مردم که به فرانسه نسبت داده شده)، آرمانیک (وابسته به آرمان نسبت داده شده به آرمان)
-بنمایه را گفتم اندر واژگان میانیک پارسیک و باستان پارسیک  واژۀ "گفتن" را بجویید. "ف" و "و" نزدیک به هم اند و به هم دگرگون شوند. ندیده ام که "ف" یا "پ" به "ی" دگرگون شده باشد.
0
از سوی (926 تراز)
آن چند واژه بی ه :
آفرینگان،خردگان،سدگان،دَهگان، بازارگان،خدایگان و برخی واژگان که آن ها را فراموشیده ام.
هم چنین گاهی به جای پسوند ایک از ایگ بهره می گیرند.از چه روی؟
0
از سوی (4,351 تراز)
-ایگ تنها گونه -ای دیگر از -ایک است.
اندر این واژگان پسوند -گان به کار گرفته شده است. گ + ان (نشانۀ الفنج [جمع] ) نیست.

گفتمان های پیشنهادی

+1 تراز
1 پاسخ
آغاز گفتمان 2 Mar 2024 در زبانشناسی از سوی takug (2,031 تراز)
+1 تراز
1 پاسخ
آغاز گفتمان اوت 28, 2023 در زبانشناسی از سوی takug (2,031 تراز)
+1 تراز
1 پاسخ
آغاز گفتمان نوامبر 25, 2021 در زبانشناسی از سوی takug (2,031 تراز)
+3 تراز
0 پاسخ
آغاز گفتمان فوریه 5, 2018 در پالایش زبان از سوی ВОСПУҲР (4,351 تراز)
+1 تراز
3 پاسخ
...