برابر پارسی واژه ی آماتور

+2 تراز
159 بازدید
آغاز گفتمان خرداد 17, 1395 در زبان و گویش از سوی mziefum1372 (234 تراز)

بسیاری واژه ی آماتور را غیرحرفه ای ( در برابر حرفه ای ) ترجمه می کنند . این ترجمه چندان هم درست نیست چرا که بسیاری از آماتورها در کار خود از افراد حرفه ای، حرفه ای تر هستند . در فرهنگ دکتر حیدری ملایری واژه ی دوستکار به جای آماتور پیشنهاد شده است . در برابر دوستکار می توان واژه ی پیشه کار ( به معناب حرفه ای ) را به کار برد :

دوستکار(dustkâr) در برابر amateur «کسی که کار، فعالیت، هنر، دانش، یا ورزشی را به خاطر سرگرمی دنبال می‌کند نه به عنوان پیشه، همچون اخترشناس دوستکار.» amateur از لاتین amator «دوستدار، علاقه‌مند، عاشق»، از amare «دوست داشتن». دوستکار از دوست + کار. به قیاس اخترشناس دوستکار، اخترشناس پیشه کار (professional).

پی نوشت : در برخی نوشته ها واژه ی تازه کار پیشنهاد شده است که چندان دقیق نیست . برای نمونه به کسی که 5 سال است ورزشی را به صورت تفریحی دنبال می کند نمی توان تازه کار گفت .

دارای دیدگاه خرداد 17, 1395 از سوی فرزند ایران (2,068 تراز)
من نیز این برابر را می پسندم . نیکوست

پاسخ شما

برای افزودن پرونده های ( FILE ) گوناگون و فرتورها به گفتمان/پرسش ، نخست پرونده یا فرتور خود را در تارنماهای ویژه ی بارگزاری مانند Picofile.com بارگزاری نموده و سپس پیوند ( LINK ) آنرا در بخش "پیوندگزاری " ( برای پرونده ها ) و "افزودن فرتور" ( برای فرتورها ) جای دهید ، پس از جایگیری پیوند، پرونده یا فرتور شما بنمایش در خواهد آمد .
نام شما:
رایانامه ی شما نمایش داده نخواهد شد
خواهشمندیم به این پرسش پاسخ دهید >
برای گذشتن از پدافندشماره و نادیده گرفتن آن , خواهشمندیم درون شوید یا نام نویسی کنید.

گفتمان های پیشنهادی

0 تراز
3 پاسخ 242 بازدید
+2 تراز
0 پاسخ 120 بازدید
+1 تراز
2 پاسخ 1,929 بازدید

407 پرسش / گفتمان

420 پاسخ

228 دیدگاه

83 کاربر...