0 تراز
17,584 بازدید
آغاز گفتمان اکتبر 7, 2018 در شاهنامه از سوی ایرانی

سلام لطفا پاسخ من را بدهید که آیا بیت عرب هر چه باشد مرا دشمن است بد اندیش و کژخوی و اهریمن است را فردوسی گفته یا نه ؟ تشکر

4 پاسخ

0 تراز
پاسخ داده شده اکتبر 7, 2018 از سوی (3,595 تراز)
درود بر شما

این بیت از فردوسی نیست و در شاهنامه نیامده است .

گروهی از دین ستیزان و نژاد پرستان با آوردن چنین بیت هایی {که درست روشن نیست سروده ی چه کسی است } به نام فردوسی بزرگ می کوشند تا وانمود کنند فردوسی بزرگ نژاد پرست بوده و دشمن عرب و ترک و ... بوده است . هر کس از هر نژادی شاهنامه را بخواند درخواهد یافت که برچسب نژاد پرستی و دین ستیزی به فردوسی بزرگ نمی چسبد .

این بیت به گمان بسیار از سوی دین ستیزان در همین سالیان نه چندان دور ساخته و پرداخته شده است چرا که در لت نخست  می گوید :

عرب هر که باشد مرا دشمن است

می خواهد بگوید فردوسی گفته همه ی عرب ها از جمله امامان و پیامبر و ... دشمن من هستند و نگویید که من دشمن عرب هستم ولی به امامان باور دارم .

در لت دویم می بینیم که تا چه اندازه نژادپرستی خشک و تند نمود پیدا کرده است که نژادی دیگر را کژخوی و بد اندیش و اهریمن می داند ، در حالی که همه ی مردمان از هر نژادی آفریده ی یزدان اند و گرامی و در هر تیره ای از مردمان ، خوب و بد پدیدار است.

به راستی باید گفت : آن استاد فرزانه ی فرهیخته ی دانشمند را با این خشک مغزی ها و نابخردی ها چکار .
+1
دارای دیدگاه اکتبر 11, 2019 از سوی (172 تراز)
درست است - فردوسی بزرگ چون این ابلهان کینه توز نبود  و چون شاهنامه را میخوانیم نیکویی عرب بسیار گفته است و  چه بسیار که شاهان ایران را   به نیک و بد یاد میکند   روان  ان بزرگ مرد شادان بادا و دور بادند ابلهان  گینه توز  -
0
دارای دیدگاه ژان 31, 2023 از سوی اهنگر نسب

جاااان!!!!!!!!

یه بزرگ واری کن برو شاهنامه رو بخون عزیز 
اصلا من کار ندارم این بیت مال فردوسیه یا نه شما فقط لطف کن وقتت ازاد شد یسر به شاهنامه بزن بعدش متوجه میشی نظر فردوسی راجب عرب ها و عربی چی بوده ،
البته من خودم مخالف نژاد پرستی ام وو اقعا اعراب هموطن رو دوست دارم ولی نظر فردوسی ...
0
دارای دیدگاه ژان 31, 2023 از سوی (3,595 تراز)
دوست ارجمند
فردوسی در شاهنامه از زبان خود سخنی نگفته است مگر سخنانی کوتاه و بیشتر پندآموز در آغاز و پایان داستان ها و گاه در میانه ی یک بخش .
گاه در جایی یک پادشاه از دست یک تیره اندوهگین بوده و کینه داشته، سخنی بر زبان رانده که سخن فردوسی نیست و فردوسی تنها نوشته ی منثور شاهنامه ی ابومنصوری را به نظم کشیده است .
ما نمی توانیم سخنان شخصیت های یک داستان را سخن خود گزارشگر (راوی) داستان در شمار آوریم . چنانکه نمی توانیم رفتارهای شخصیت های یک فیلم را رفتار کارگردان و نویسنده ی فیلم در نگر آوریم .
در شاهنامه هیچ سخن نادرخور و ناپسندی از زبان فردوسی درباره ی هیچ تیره ای نیامده است .
0
دارای دیدگاه ژوئیه 24, 2023 از سوی حمید

کسایی که با این متن مخالفند می تونن برن شاهنامه آغاز کتاب بخش هفتم رو بخونن

0 تراز
پاسخ داده شده نوامبر 29, 2021 از سوی (1,167 تراز)
واژه عرب به نوشتار درست ارب مانای دیگری دارد که در اینجا فردوسی به آن مانا بهره گرفته
واژه رَب یک واژه ی پارسی به مانای فرمانروا بوده و نام پادشاه شوش نیز رب بوده است که به او گیومرت(کیومرث) میگویند.
ارب: اَ (پیشوند نایش(نفی)) + رب (درستکار،فرمانروا) = ددمنش،ددخو(وحشی)

پس در این چامه(شعر) فردوسی میگوید:
هرکسی ددمنش باشد با من دشمن است، بد اندیش و کژخوی و اهریمن است.
–1
دارای دیدگاه فوریه 23, 2022 از سوی حامد

سلام 

لطفا دیگه شاهنامه رو مثل بقیه کتاب ها هزارتا تفسیر و برداشت دلخواهانه روش نذارید 
طبیعی هستش ک اون زمان به ایران حمله کردن و با اون همه جنایتی ک کردن مردم ایران تنفر داشته باشن به نظر من این اشعار هم برای شاهنامه هست به نظر من حذفش کردن 
ممنون
+1
دارای دیدگاه می 16, 2022 از سوی علی

آقااااا

این شعر پر از کلمات عربیه که اصلا همچین چیزی تو شاهنامه بعیده‌.
وزن هاشم درست نیست.
کلمه عرب اصلا تو زبان فارسی اصیل وجود نداره. به اعراب میگفتن تازی...

این شعر جعلیه
–1
دارای دیدگاه سپتامبر 5, 2022 از سوی بی نام

عزیزم اگر یه سر به شاهنامه بزنی میفهمی که بیش از ۷۰۰ لغت عربی توش هست

0
دارای دیدگاه 18 فوریه 2024 از سوی علیرضا

دوست عزیز در اون زمان فردوسی به یه زبان پارسی باستان شعر می نوشت و مثل لغتهای امروزی ای که ما استفاده میکنیم نیست

0 تراز
پاسخ داده شده دسامبر 1, 2022 از سوی مندل

هر کس خلاف شما حرف زد یا بگید بیت از اون نیست یا هزار حرف مشابه به عکس اگر تاریخ رو بخونین متوجه می شود فردوسی گرایش به حسن صباح  داشت و  الموتیان و صباحیان  علیرغم مسلمان بودن مخالفت با قوم عرب دارند البته نمی دانستند در قابوس شما. این مشکل دارد 

0
دارای دیدگاه دسامبر 26, 2022 از سوی امیر

والا با این کشوری که ما داریم نمیشه فهمید حذفش کردن یا واقعا وجود داره
وقتی اجازه نمیدند فیلم کورش کبیر ساخته بشه دیگه واقعا ادم تعجب میکنه
 تازه خارجی ها فیلم هایی در مورد ایران می سازند اما خودمون نه....
0
دارای دیدگاه دسامبر 27, 2022 از سوی کورش

میگه فردوسی به حسن صباح گرایش داشت  حسن صباح اوایل قرن پنجم هجری قمری میزیست درزمان سلجوقیان فردوسی اوایل قرن چهارم هجری قمری میزیست اواخرسامانیان وزمان خوارزمشاهیان

0
دارای دیدگاه سپتامبر 18, 2023 از سوی محمود

این شعر سروده ی استاد مصطفی سرخوش هست ، ایشون شدیداً

پان فارسیسم بودند 
0 تراز
پاسخ داده شده دسامبر 21, 2022 از سوی محسن

این شعر از فردوسی امده است در واقع فردوسی که می گوید دریغ است ایران ویران شود کنام پلنگان و شیران شود بیت پایانی این شعر است که در حال حاضر از شاهنامه یک صفحه که صفحه اصلی ان است حذف شده و در واقع شاهنامه صفحه اعشار ان 1560 صفحه است که یک صفحه ان حذف شده 

0
دارای دیدگاه Mar 23, 2023 از سوی حماسه ایرانی

با سلام به همه کسانی که دیگاهی نوشته اند. این بیت از فردوسی نیست چون نه به اندیشه ی فردوسی نزدیک است نه به زبان او. و اما بد نیست اشاره ای شود به کسانی که شاهنامه می خوانند و این خود، اهمیت دارد و آفرین ولی به دو واژه برخوردم در گفتار این دوستان که غلط رایج است. واژه راجب غلط مصلحی است که در این زمان که بالاترین مقامهای سیاسی نه کتاب می خوانند و نه درست حرف می زنند و زبان نوشتاریشان پر از غلط املایی است، رواج یافته است. واژه ی درست آن راجع به است.

غلط دیگر در قابوس است که در دیگاه یکی از دوستان آمده است و درست آن قاموس است به معنی لغتنامه یا هما واژه نامه.

گفتمان های پیشنهادی

+2 تراز
3 پاسخ
+1 تراز
4 پاسخ
آغاز گفتمان دسامبر 12, 2018 در شاهنامه از سوی محمود (182 تراز)
0 تراز
7 پاسخ
0 تراز
1 پاسخ
آغاز گفتمان نوامبر 25, 2017 در شاهنامه از سوی محمود (182 تراز)
...