آیا ایرانیان سازنده کراوات بوده اند؟

+1 تراز
235 بازدید
آغاز گفتمان فروردین 18, 1395 در فرهنگ ایران زمین از سوی ورجاوند (739 تراز)
برچسب گذاری دوباره فروردین 22, 1395 از سوی
درود بر شما

متن زیر را به تازگی یافته ام. آیا راست است؟

کراوات . کراوات که گروهی آن‌را دراز آویز زینتی نامیده‌اند. پارچه‌ای دراز است که در جلوی پیراهن بسته می‌شود و یکی از الحاق‌های پوشش مردانه است. در برخی از کشورها در مراتب نظامی٬ مدرسه و نیز شغل‌های گوناگون حتی پیشخدمتی از کراوات به عنوان بخشی از لباس رسمی استفاده می‌کنند. سربازهای رومی و چینی در نبردها از گردن پوش هم به عنوان بخشی از یونیفرم و هم به عنوان نشان تعلق داشتن به گروهی خاص استفاده می‌کردند. پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، استفاده از کروات در ایرانبا محدودیت‌هایی مواجه شد. و دیده شده است که مأموران نیروی انتظامی با مغازه‌هایی که کراوات می‌فروشند برخورد می‌کند... . و اما… ریشه ایرانی کراوات: . در مورد ریشه ایرانی بودن کراوات گفته شده که در اوستا ۱۲ چیز را نیاز مرد جنگی دانسته‌اند که هشتمین آن کوئرس از ریشه کوئرت بود که در زبان پهلوی به آن گریوپان می‌گفتند و به روی زره بسته می‌شد. . هم چنین در نقش رجب پارس نرسیده به نقش رستم، که بنا بر نظر هرتسفلد مربوط به بابک، پدر اردشیر پاپکان می‌شود، کوئرت را بر دور گردن بابک به وضوح می‌توان دید که به روی زره بسته است. این پارچه پهن را بزرگان و سرداران سپاه به صورت پهن و پیش‌سینه‌ای استفاده می‌کردند و نمونه پهن آن در نقوش طاق‌بستان دیده می‌شود. . نوئل مالکوم، پژوهش گر بریتانیایی، نیز در کتاب خود به نام "تاریخچه مختصر بوسنی" بر این باور است که کراوات نخستین بار از ایران در زمان ساسانیان به اروپا رفت. این ایرانیان پیروان مانی بودند و برای اینکه از دیگران متمایز نشان داده شوند از پارچه‌ای در جلوی پیراهن خود استفاده می‌کردند ولی در تاریخ معاصر توسط کرواسی‌ها به فرانسه برده شد و به دلیل تفاوت‌های زبانی، نام آن به کراوات تبدیل شد و به وسیله همسایه فرانسه یعنی انگلستان بیش تر مورد توجه قرارگرفت و به دنیا معرفی شد

1 پاسخ

+1 تراز
پاسخ داده شده فروردین 18, 1395 از سوی فرزند ایران (2,068 تراز)
درود بر شما

جستارهای فراوانی پیرامون ریشه ی کراوات پخش و پراکنده شده است و اگر به تندروی (افراطی گری) متهم نشویم می توانیم بگوییم کراوات از روی همان کوئرت ساخته شده است اگرچه با اندکی دگرگونی .

با نگرش بر اینکه ایران زمین تخت و پایتخت فرهنگ جهان بوده و هست، دور نیست بسیاری از ابزارها و دست آوردهای امروزی بشر از ایران باستان گرفته شده باشد .

همانگونه که در همین سال ها آشکار شد خوراک پیتزا نیز به گونه ای در ایران باستان پخت می شده است . یا الکتریسیته و برقی که امروزه کاربرد فراوان دارد در زمان پارتیان نوآوری شده است .

گفتمان های پیشنهادی

407 پرسش / گفتمان

420 پاسخ

228 دیدگاه

83 کاربر



...