+2 تراز
3,130 بازدید
آغاز گفتمان اوت 18, 2017 در زبان و گویش از سوی (926 تراز)
واژگان خانم و آقا به زبان پهلوی چه گفته می‌شود؟
از نگر من، بهتر است برای واژه‌گزینی‌ها از زبان پهلوی بیشتر بهره‌بگیریم. اکنون آیا پاسخ پرسش من نزد شماست؟

4 پاسخ

+2 تراز
پاسخ داده شده اوت 18, 2017 از سوی (4,340 تراز)
ویراست در فوریه 4, 2020 از سوی

âqâ = xvadây (MRWA?) p
xânom = bânug (MRWTA?) p

واژه‌نامه ی پهلویک
http://pahlavi.surge.sh

0 تراز
پاسخ داده شده Mar 27, 2019 از سوی لاله
آ بجای آقای مغولی مثل آفریدون در شاهنامه
بی بی یا بانو بجای خانم مغولی
+1 تراز
پاسخ داده شده ژان 30, 2020 از سوی وحید
پهلوی رو نمیدونم. بیک خود واژه‌ی آقا در مغولی، برای « برادر بزرگتر» بکار میرفته که همانندی آن با « أخا » در عربی شگفت است.

چنین کاربردی را امروزه نیز با واژه‌ی دیگری (گویا از ترکی ) به ریخت « داداش» می‌بینیم که فراگیر شده. (پیشتر هم بویژه هنگام جنگ، برادر بکار میرفت)

بیک آنچه گاهی از این واژه دریافته می‌شود همچون گزاره ی « اجرتان با آقا امام زمان» گوینده این « آقا» را سرور در اندیشه داشته که گونه‌ی کاربردی اش می‌شود « کیا» که کوچک‌شده‌اش بشود « کی» که پیشوند برخی پادشاهان دیده می‌شود: کیقباد، کیخسرو، کیکاووس و ... این همان است که در کردی « کاک » یا « کا» گفته می‌شود و در انگلیسی « کینگ» است.

پس در فارسی بجای آقا و خانم می‌توان گفت بانو و کیا یا اگر بخواهیم گرم یا دینی بگوییم همان برادر و خواهر بهتر است.
0
دارای دیدگاه فوریه 3, 2020 از سوی (4,340 تراز)
تا آن اندازه که من میدانم «کَی kay نه key» کوتاه ببوده ی «کیا» نیست، بیک (بلکه) «کیا» کوتاه ببوده ی «کَیان الفنج کَی» است. ریشه‌شناسی کار بچگان (بچه‌بازی) نیست.  

نوشته ی شما آمیزه-ای از شکسته‌نویسی و معیارنویسی است بکوشیدمعیارنویس یا درستنویس باشید.
0 تراز
پاسخ داده شده دسامبر 4, 2021 از سوی (1,167 تراز)
ویراست در دسامبر 4, 2021 از سوی

درود 

در پارسی میانه را نمیدانم بیک در پارسی نوین دو واژه ی بانا و بانو را داریم.
ریشه بان به مانای نگهبانی و پرستاری است.
کارواژه از این ریشه:  بانستن(بنواژ گذشته) و بانش(بنواژ اکنون)
این ریشه در کهن روزگاران پانستن بوده و پانا و پانو دو زادواژه(مشتق) از این ریشه بوده است.

همچنین دو واژه خان و خانم هر دو پارسی اند.
ما از این ریشه واژه خانه، خانواده، خانگاه(خانقاه)، خانگی، خاندان و.. را داریم
بسیاری میپندارند خانم واژه ای مغولی است بیک این واژه از ریشه خان پارسی ساخته شده و پسوند ( ُم )، پسوند نامواژساز پارسی است.

...