کدام گویش های ایرانی به پهلوی نزدیک تر اند؟

0 تراز
578 بازدید
آغاز گفتمان خرداد 9, 1396 در زبان و گویش از سوی pooya (112 تراز)
آیا مطالعه ای انجام شده که نشان دهد کدام گویش های محلی (یا زبان های) ایرانی شباهت بیشتری به پهلوی دارند. به بیان دیگر اگر اردشیر ساسانی به ایران امروز بیاید کجاها زبان خود را آشناتر می یابد؟

5 پاسخ

+1 تراز
پاسخ داده شده خرداد 9, 1396 از سوی بی نام

تا دریافت پاسخ های بیشتر از سوی کاربران پیشنهاد می شود جستار زیر را بنگرید :

وزوانیان هنوز به زبان پهلوی ساسانی سخن می گویند !

دارای دیدگاه خرداد 9, 1396 از سوی pooya (112 تراز)
بله این مقاله رو دیده بودم. شناخت گویش وزوانی جالبه. اما مسلما گویش نزدیک به پهلوی بیش از این یک تک گویش هستند و هدف این پرسش یک آشنایی جامع تر است.
+2 تراز
پاسخ داده شده خرداد 13, 1396 از سوی ناصر قاسمی
بختیاری نیز، چون لری و لکی خویشاوندی با پهلوی ساسانی دارد. شوشتری نیز بی شباهت نیست، مثلآ اُما و اُشما در پهلوی که در لهجه شوشتری، اُما و شُما گفته میشوند.
دارای دیدگاه خرداد 13, 1396 از سوی pooya (112 تراز)
جالبه. آیا مقاله ای هست که این شباهت ها رو به طور سیستماتیک بررسی کرده باشد؟
+2 تراز
پاسخ داده شده خرداد 14, 1396 از سوی ورجاوند (739 تراز)
بیشتر بزرگان زبان شناس، زبان کردی -به ویژه زبان گورانی که شماری آن را از زبان های کردی نمی دانند- بیشترین نزدیکی را با زبان پهلوی دارد.
+1 تراز
پاسخ داده شده خرداد 28, 1396 از سوی فرزند ایران (2,060 تراز)

گزارشی در همین باره در پایگاه خبرگزاری ایسنا آورده شده است :

معاون میراث‌فرهنگی، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان، از زنده بودن یکی از گویش‎های زبان پهلوی در روستای خوئین این استان خبر داد.

"مهرداد عسگریان"، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه زنجان، افزود: حمداله مستوفی که یکی از مورخان قرن هشتم است در کتاب خود اعلام کرد که زبان غالب مردم زنجان پهلوی است و امروز نیز برخی بقایای این زبان در مناطق مختلف وجود دارد، به عنوان مثال تا نیم قرن پیش در یکی از روستاهای طارم به زبان پهلوی صحبت می‎کردند، ولی به مرور زبان این زبان فراموش شد.

وی افزود: گرچه در برخی از مناطق آذربایجان زبان پهلوی زنده مانده است، ولی در استان زنجان در روستای خوئین زبان با گویش خوئین‌دلی صحبت می‌کنند که بر اساس مطالعات زبان‌شناسان تایید شده است، این گویش از باقی‌مانده‎های زبان پهلوی است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: دلی در زبان ترکی به معنای زبان است و به معنای زبان خوئین است، ولی زبان‎شناسان آن را به نام علمی گویش خوئین‌دلی قبول کرده‌اند و پس از انجام تحقیقات مردم‌‎شناسی و زبان‎شناسی این گویش با شماره 166 در میراث ناملموس کشور ثبت ملی شد.

وی اظهار کرد: این گویش مخلوطی از کلمات زبان‎های ترکی، انگلیسی، تاتی، گیلک، اسپانیایی و ... است و پژوهش‌گرانی مانند منوچهر ستوده و کسروی اعلام کرده‌اند که این گویش از بقایای زبان پهلوی است، البته روستای خوئین به صورت فصلی دارای سکنه است، ولی حدود 70 خانوار این روستا در روستای سفیدکمر که در مجاورت آن واقع شده است، ساکن هستند.

عسگریان تصریح کرد: ویژگی اصلی این گویش، زنده بودن آن است و از ساکنان این روستا که در روستای سفیدکمر ساکن هستند از یک کودک 2 ساله تا افراد سالخورده به این زبان صحبت می‌کنند و این روستا در شهرستان ایجرود استان زنجان بین شهر حلب و روستای خوئین قرار دارد.

وی یادآور شد: در گذشته‎های دور ساکنان یک روستا و شهر برای امن کردن محل زندگی خود قلعه‎هایی می‌ساختند که اگر روستا کوهستانی بود در قله کوه‌ها و در روستاهایی که در دشت‌های هموار بودند دور آبادی قلعه می‌ساختند در روستای خوئین استان زنجان نیز قلعه دژمند در زیر روستا ساخته شده است که شامل دالان‌ها، تونل و اتاقک‎هایی است که مردم روستا هنگام خطر به آنجا پناه می‌بردند.

این مقام مسئول اعلام کرد: حمام خوئین که هم‌اکنون در حال مرمت است، مسجد روستا که بر اساس اسناد موجود مربوط به دوره صفوی است و آسیاب‌ها از دیگر آثار باستانی این روستا است و همچنین بنای تاریخی میل خوئین که در ارتفاعات روستا قرار دارد و مربوط به قرن هفتم هجری است از بناهایی است که سالم مانده و برای عموم قابل بازدید است. علاوه بر آن باغات میوه این روستا که محصولات متعددی مانند گردو، گیلاس و ... دارد، از جاذبه‎های گردشگری این روستاست.

http://www.isna.ir/news/92032313563/

0 تراز
پاسخ داده شده 7 فروردین 1398 از سوی لیا
لری

گفتمان های پیشنهادی

+1 تراز
2 پاسخ
آغاز گفتمان آبان 29, 1396 در زبان و گویش از سوی pooya (112 تراز)
0 تراز
1 پاسخ
آغاز گفتمان خرداد 2, 1396 در زبان و گویش از سوی pooya (112 تراز)
0 تراز
2 پاسخ
آغاز گفتمان امرداد 26, 1396 در زبان و گویش از سوی ورجاوند (739 تراز)
0 تراز
1 پاسخ
...