خنده دار بودن واژگان مصوب فرهنگستان ادبیات فارسی از نگر مردم

+1 تراز
723 بازدید
آغاز گفتمان فروردین 9, 1396 در زبان و گویش از سوی گردآفرید (154 تراز)

چندی پیش به یک مطلب بسیار ناراحت کننده در پایگاه پیام رسانی "بورس نیوز" برخوردم. با این فرنام: 

خنده دارترین واژه های مصوب فرهنگستان

زین پس به جای واژه غریب و نامانوس "موس‌ پد" (Mouse pad) بگویید: «زیرموشی»

برخی معادل‌های فارسی مصوب "فرهنگستان فرهنگستان زبان و ادب فارسی" در رسانه‌های ایران به عنوان "کلمات طنزآمیز" توصیف شده‌اند. سال‌‌ها پیش در یکی از برنامه‌های طنز تلویزیونی در ایران، مجری در کنار دکوری با شمع و گل با لحنی ادیبانه اما دستوری می‌گفت: «زین پس به جای واژه غریب و نامانوس (فلان) از واژه جدید و مانوس (فلان) استفاده کنید.»

پاستا: «خمیراک»

پیش از این احمد پوری، مترجم، در گفت‌وگو با خبرگزاری "ایسنا" بسیاری از واژه‌های مصوب فرهنگستان را "نوزادان مرده" توصیف کرد. این مترجم گفت: «آیا امیدوارید عمه من از بقال محله‌شان بخواهد به او دو بسته «خمیراک» بدهد و مرد بقال نیز دریابد و دو بسته «ماکارونی» از قفسه بیرون آورد؟!»

رستوران سلف‌سرویس "Self-Service Restaurant": «رستوران خویش‌یار»

روزنامه "شرق" در گزارش طنزآمیز در این‌باره نوشته است: «امروز تو را در خویش‌یار دیدم و در دل گفتم کاش یار خویش با من در خویش‌یار بودی. کاش با تو ماست و برگکی بخورم.» فرهنگستان زبان فارسی "رستوران خویش‌یار" را به عنوان معادل رستوران سلف‌سرویس تصویب کرده است.

و همین طور برای یک سری واژگان مصوب دیگر

به نگر شما پارسی دوستان چه باید کرد که مردم پذیرای این واژگان باشند نه بیزار از آن ها و 

آیا به نگر شما این کار اصلا شدنی و درست است؟

2 پاسخ

+2 تراز
پاسخ داده شده فروردین 14, 1396 از سوی فرزند ایران (2,062 تراز)
برگزیده شده فروردین 29, 1396 از سوی گردآفرید
 
بهترین پاسخ

درود بر شما

فرهنگستان به جای آنکه بیشتر از ریشه های کهن بهره ببرد و با ویرایش ریشه ها و دیگرگونی هایی اندک در آنها واژگان تازه ای را نمایان سازد ، بیشتر می کوشد که یک کارخانه ی واژه سازی باشد و واژگان نو و ناآشنا بسازد . با بهره گیری از ریشه ها به شوند آنکه این ریشه ها در گوشه و کنار ایران زمین بر زبانها روانند و برای ایرانیان آشنا هستند ، هم واژه های زیباتری ساخته خواهد شد ، هم مایه ی خنده ی گروهی نخواهند شد . ( کاری که فرهنگستان نخست بانجام رسانید و هم اکنون بسیاری از واژه های زیبای آن فرهنگستان بر زبانها روان است )

همچنین فرهنکستان بهتر است به واژه های ایرانی نگرش داشته باشد و از ساخت واژه ی های آمیخته ی عربی / فارسی  بپرهیزد همانگونه که از ساخت واژه های انگلیسی / فارسی می پرهیزد .

کسانی که واژه های فرهنگستان را به ریشخند می گیرند و آن را مایه ی خنده ی خود و دیگران می سازند ، همان کسانی هستند که هنگام کندن درختی در یک باغ از باغ های ایران زمین ، قه قه می زنند و شادی می کنند یا هنگام کشتن یک خرس در یکی از شهرهای ایران زمین بجای پیشگیری کردن ، می خندند و با دوربین خود فیلم می گیرند . زبان بخشی از فرهنگ یک کشور است همانگونه که کوه و جنگل و جاندار و ...بخشهایی از پیکره ی یک کشور هستند و همانگونه که باید از آنها پاسداری کنیم ، شایسته است که از زبانمان نیز پاسداری کنیم .

فرهنگستان بهتر است از ساخت واژه های ایرانی برای واژگان بیگانه ای که کاربرد آنچنانی ندارند و "نام" هستند خودداری کند و خود را مایه ی خنده ی گروهی نکند و زمانی را که برای ساخت واژه برای این بیگانه واژگان کم کاربرد صرف می کند ، صرف گسترش واژگان ایرانی ریشه دار در گفتارهای روزانه ی مردم کند .

برای فرهنگستان در کار سخت و دشواری که در پیش دارد آرزوی پیروزی می کنم و بر این باورم که اگر واژگان زیبا و خوش اهنگ از برای جایگزین نمایانده شود ، پذیرفته می شود و اگر امروز بکار نرود ، با درون شدن به نوشتارهای کتاب های درسی دانش آموزان، چند سال آینده بکار خواهد رفت همانگونه که واژگان فرهنگستان دوره ی نخست در آغاز کاربردی نداشت و امروزه بسیار پرکاربرد است .

مانند واژه ی هواپیما که روزی برای طیاره ساخته شد و آن زمان هم گروهی گمان نمی کردند هیچکس بجای طیاره بگوید هواپیما اما اکنون می بینیم که یک تن در ایران پیدا نمی شود که به هواپیما بگوید طیاره .

+1 تراز
پاسخ داده شده فروردین 13, 1396 از سوی ВОСПУҲР (1,543 تراز)
پیش از هر چیز مردم باید راستانه دوستدار زبانشان باشند. سپس باید آگاه شوند و زبانشان را بیشتر بشناسند. سپس بسیار به درستی و نادرستی واژگان به اندیشند.اگر واژه-ای ناآشنا بژ درست بود آن را بپدیرند و آن را مایه ی خنده ی خود و دیگران نکنند

گفتمان های پیشنهادی

0 تراز
1 پاسخ
0 تراز
0 پاسخ
آغاز گفتمان فروردین 13, 1396 در زبان و گویش از سوی ВОСПУҲР (1,543 تراز)
+1 تراز
1 پاسخ
+1 تراز
1 پاسخ
آغاز گفتمان 3 فروردین 1398 در زبان و گویش از سوی ВОСПУҲР (1,543 تراز)
+3 تراز
3 پاسخ
آغاز گفتمان خرداد 16, 1395 در زبان و گویش از سوی mziefum1372 (226 تراز)
...