خوارداشتی بنام " هزاره ی سوم "

+1 تراز
391 بازدید
آغاز گفتمان اسفند 10, 1395 در ایران امروز از سوی فرزند ایران (2,069 تراز)
ویراست در اسفند 14, 1395 از سوی فرزند ایران

"هزاره ی سوم " زبانزدی که کم و بیش همه ی ما شنیده ایم . فروشگاه ها و شرکت ها و سازمان هایی نیز بدین زبانزد ، نامگزاری شده اند . اما آیا می دانند که این زبانزد برای یک ایرانی و یک شرکت ایرانی یک خوارداشت بشمار می رود ؟

زبانزد (اصطلاح) هزاره ی سوم نشان از سومین دوره از دوره های هزار ساله است و با گذشت دوهزار و هفده سال از میلاد مسیح ، روشن است که ما اکنون در هزاره ی سوم بسر می بریم . اما آیا برای ما که بیش از ده هزار سال تاریخ شکوفا و دانشورانه داریم ، ننگ نیست که خود را در کنار اروپاییان بشمار بیاوریم و پیشینه ی خود را به سه هزار سال پیش برسانیم ؟

اگر بنا باشد دوره های زمانی را به دوره های هزار ساله بشماریم ما دست کم می باید زبانزد هزاره ی  دوازدهم یا چهاردهم را بکار ببریم .

این خوارداشتی بزرگ است که چون غربیان سه هزار سال بیشتر تاریخ ندارند ما هم خود را در کنار آنان بنشانیم و همپایه ی آنان بدانیم و پیش از این3 هزار سالی که از تاریخ انان می گذرد را دوره ی پیش از تاریخ بخوانیم !  در حالی که 5 هزار سال پیش در کشور ما عمل جراحی انجام می شده است .

روان نیاکانمان را نیازاریم ...

(مهدی زیدآبادی نژاد)

4 پاسخ

+1 تراز
پاسخ داده شده اسفند 11, 1395 از سوی محمود (146 تراز)

با درود خدمت نگارنده این متن >> با توجه به روندی و رویه ای که هم اکنون جوانان ایرانی یا با دیدی گسترده تر جوانان کشورهای اسلامی که بیشتر با محدودیت هایی روبرو بوده اند در پیش گرفته اند ( یادگرفتن از غربی ها و ... ) چه در گفتار چه در نام گذاری فرزندان چه در لباس پوشیدن و ... بدون اینکه حتی معنی نوشته های روی لباس هایی که می پوشند و یا دانستن معنی نام های که روی فرزندان خود می گذارند و ... استفاده از نام هایی همچون هزاره سوم ، جهان سوم و ... بدون حتی یک لحظه تفکر و تحقیق در مورد معنی آن چیز عجیبی نیست . و این یعنی تقلید کورکورانه

+1 تراز
پاسخ داده شده فروردین 8, 1396 از سوی گردآفرید (154 تراز)
درود بر شما

آه که از این ناآگاهی ها، دل هر آنکه ایران را بشناسد، به درد می آید.

ما که آگاهیم وظیفه داریم تا مردم را آگاه کنیم.
0 تراز
پاسخ داده شده تیر 25, 1397 از سوی کاوه آهنگر
درود دادار هستی برشما

وقتی بزرگان و مهتران قوم به دنبال غرب و آویزان شدن به آنان باشند,البته نتیجه ای جز این ببیار نیاید.
0 تراز
پاسخ داده شده امرداد 9, 1397 از سوی آریابد
با درود

فرهیختگان ایران بزرگ ، برای دگرگونی این روند نادرست  یا بایستی گاهشماری 2577 هخامنشی را پذیریم و یا 3756 بهدینی . امید که زمینه بازگشت به ارزشهای میهنی فراهم گردد.

گفتمان های پیشنهادی

+1 تراز
1 پاسخ 297 بازدید
0 تراز
0 پاسخ 136 بازدید

407 پرسش / گفتمان

421 پاسخ

228 دیدگاه

83 کاربر...