میهن نما
میهن نما
گفتاورد

دکتر صفر عبدالله

منش ایرانی ، زبان پارسی ، نوروز و مهرگان و سده ، عامل مشترک همه ی ایرانی تبارهای جهان از نیمه ی غربی هند تا مناطق کردنشین سوریه است.به رغم لاتین شدن الفبای ترکیه، نزدیک به ربع واژه های زبان این جمهوری ریشه پارسی دارد و تا قرن نوزدهم زبان پارسی در هندوستان و قلمرو عثمانی رایج و رسمی بود و چند امپراتور عثمانی پارسی گو بودند و به پارسی شعر می گفتند. منش ایرانی که در دنیا شاخص است عبارت است از: آزاده بودن، مستعد فراگیری دانش و پیشرفت، دارای هوش سرشار و توان بیش از حد متعارف در اندیشیدن، سخاوت و دست و دل بازی، شرمگین بودن و نجابت. بنابراین تاجیک یعنی ایرانی .

دکتر صفر عبدالله ، دانشمند بزرگ تاجیکستان

پیشنهاد ویژه

کتاب روضه خلد

کتاب "روضه‌ي خلد اثر مجد خوافي با تصحيح "دکتر عباسعلي وفايي" است. در بخشي از اين کتاب مي‌خوانيم: مولانا مجد خوافي از علما و عرفا و شعراي قرن هشتم هجري است. او کتاب روضه‌ي خلد را به سبک گلستان سعدي به رشته‌ي تحرير درآورد. مدت سي سال از وطن دور بوده و بيشتر اين دوران را در شهر کرمان سپري کرد. شغل او وعظ بوده است. علامه عماد الاسلام و فصيح الدّين خوافي از استادان او به شمار مي‌روند. پس از بازگشت از کرمان، دوستان و نزديکان از او مي‌خواهند که آنچه را ديده و شنيده به رشته‌ي تحرير درآورد اما او نمي‌پذيرد. روزي کتاب گلستان سعدي را مي‌بيند و تصميم مي‌گيرد کتابي همچون گلستان خلق کند. کتاب روضه خلد هجده باب دارد که هر باب با توضيحاتي راجع به موضوع همان باب آغاز و سپس بابيان حکاياتي مرتبط با آن ادامه پيدا مي‌کند. حکايات موجود در اين کتاب همانند کتاب گلستان به نثر آميخته به نظم است.در لابه‌لاي حـکايـات روضه‌ي خـلـد گوشه‌هايي از زنـدگي مجـد خـوافي و تـاريخ خـواف و کــرمان را مي‌توان يافت. مجد خوافي از نويسندگان و شاعراني است که مورخان و تذکره پردازان، کمتر به او پرداخته و اطلاعات ناچيزي از او به دست داده‌اند. استاد صفا در تاريخ ادبيات خود در بندي کوتاه مي‌آورد:" در نظم و نثر پارسي استاد بود و علاوه بر مجموعه اشعار، ترجمه منظومي از جواهر اللغه زمخشري و کتاب ديگري به نام کنز الحکمه دارد. مجد خوافي کتابي به تقليد از گلستان و بر همان شيوه نوشته است موسوم به روضه خلد و آن را به سال 733 به پايان رسانيد و بار ديگر در سال 737 در آن تجديدنظر کرد."استاد صفا که به‌طور کامل و موشّح به اغلب شاعران و نويسندگان فارسي پرداخته است، در مورد مجد خوافي به سطور بالا بسنده کرده و اين مساله مي‌نماياند که ايشان ـ جدا از نبود نسخه چاپي از روضه خلد ـ به نسخ خطي اين اثر ارزشمند نيز دسترسي نداشته‌اند زيرا در کتاب مذکور، بسياري از شاعران و نويسندگان از نسخه‌هاي خطي آثار خود موردتحقيق و تتبّع قرارگرفته‌اند.

ساختار : PDF         اندازه : 4 مگابایت         شمار رویه ها : 323

  • بازدید: 523
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ از شما می خواهیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ پرسشهای خود را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه ها پس از بررسی (از 1 تا 72 ساعت) نمایش داده می شود.


برگ نخست گنج نبشت دریافت کتاب روضه خلد
گفتگو و پرسش و پاسخ
داستانزد ایرانی

کبوتر با کبوتر باز با باز کند همجنس با همجنس پرواز

هر کس دوستی همسان و همانند خود می خواهد

پیشنهاد
دیدگاه کاربران
  • کار شگفت رضاشاه در زمان گشایش پل ورسک
    این خود واقعا جای سواله که اون زمون نه چرثقیلی بوده و نه امکانات امروزی چطور این پل ظرف دو سال با آن سختی و مرارت و با این ارتفاع 110 متری و.....ساخته شد و با اینکه 70 سال تضمین داده شده بود امروز 82 سال عمر کرده؟ نمایش / پاسخ
    فرستنده : اسفندیار


Your SEO optimized title