میهن نما
میهن نما
گفتاورد

جهانشاه درخشانی 

خاستگاه آریاییان فلات ايران بوده و همه‌ي کوچ‌ها از این فلات به جاهای دیگر انجام گرفته است. اين مردم در پايان يخبندان كه نزدیک 12 هزار سال پیش بوده، در ايران مي‌زيسته‌اند. با نگاه به اينكه هر چه به گذشته برگرديم هوا سردتر بوده، بنابراين اين خاستگاه مي‌بايستي در جنوب ايران بوده باشد كه هوا گرم‌تر بوده است، و کم‌کم با گرم‌تر شدن هوا اين مردم به سوی شمال آمده و به مركز فلات ايران رسيده‌اند و سپس با پیدایش گرماي بسيار بالا در میانه هزاره‌ي پنجم ق.‌م، به سرزمین‌های شمالي تا شمال اروپا کوچیده‌اند. براي مردمان ایرانی خاستگاهي جز فلات ايران نمي‌توان اندیشید و در آغاز تمدن پراكندگي ایرانیان به شرق و غرب آغاز مي‌شود.

دکتر جهانشاه درخشانی

پیشنهاد ویژه

کتاب روضه خلد

کتاب "روضه‌ي خلد اثر مجد خوافي با تصحيح "دکتر عباسعلي وفايي" است. در بخشي از اين کتاب مي‌خوانيم: مولانا مجد خوافي از علما و عرفا و شعراي قرن هشتم هجري است. او کتاب روضه‌ي خلد را به سبک گلستان سعدي به رشته‌ي تحرير درآورد. مدت سي سال از وطن دور بوده و بيشتر اين دوران را در شهر کرمان سپري کرد. شغل او وعظ بوده است. علامه عماد الاسلام و فصيح الدّين خوافي از استادان او به شمار مي‌روند. پس از بازگشت از کرمان، دوستان و نزديکان از او مي‌خواهند که آنچه را ديده و شنيده به رشته‌ي تحرير درآورد اما او نمي‌پذيرد. روزي کتاب گلستان سعدي را مي‌بيند و تصميم مي‌گيرد کتابي همچون گلستان خلق کند. کتاب روضه خلد هجده باب دارد که هر باب با توضيحاتي راجع به موضوع همان باب آغاز و سپس بابيان حکاياتي مرتبط با آن ادامه پيدا مي‌کند. حکايات موجود در اين کتاب همانند کتاب گلستان به نثر آميخته به نظم است.در لابه‌لاي حـکايـات روضه‌ي خـلـد گوشه‌هايي از زنـدگي مجـد خـوافي و تـاريخ خـواف و کــرمان را مي‌توان يافت. مجد خوافي از نويسندگان و شاعراني است که مورخان و تذکره پردازان، کمتر به او پرداخته و اطلاعات ناچيزي از او به دست داده‌اند. استاد صفا در تاريخ ادبيات خود در بندي کوتاه مي‌آورد:" در نظم و نثر پارسي استاد بود و علاوه بر مجموعه اشعار، ترجمه منظومي از جواهر اللغه زمخشري و کتاب ديگري به نام کنز الحکمه دارد. مجد خوافي کتابي به تقليد از گلستان و بر همان شيوه نوشته است موسوم به روضه خلد و آن را به سال 733 به پايان رسانيد و بار ديگر در سال 737 در آن تجديدنظر کرد."استاد صفا که به‌طور کامل و موشّح به اغلب شاعران و نويسندگان فارسي پرداخته است، در مورد مجد خوافي به سطور بالا بسنده کرده و اين مساله مي‌نماياند که ايشان ـ جدا از نبود نسخه چاپي از روضه خلد ـ به نسخ خطي اين اثر ارزشمند نيز دسترسي نداشته‌اند زيرا در کتاب مذکور، بسياري از شاعران و نويسندگان از نسخه‌هاي خطي آثار خود موردتحقيق و تتبّع قرارگرفته‌اند.

ساختار : PDF         اندازه : 4 مگابایت         شمار رویه ها : 323

  • بازدید: 929
 

دیدگاه خود را بنویسید

▒ از شما می خواهیم :
◄ دیدگاه های خود را در پیوند با همین جستار بنگارید.
◄ از فرستادن دیدگاه های همانند (تکراری) بپرهیزید.
◄ پرسشهای خود را در انجمن پرسش و پاسخ برشمارید.
--------------------------------------------------------
√ مهرمیهن در ویرایش دیدگاه ها آزاد است.
√ دیدگاه ها پس از بررسی (از 1 تا 72 ساعت) نمایش داده می شود.


برگ نخست گنج نبشت دریافت کتاب روضه خلد
گفتگو و پرسش و پاسخ
داستانزد ایرانی

همون آش و همون کاسه

برگشتن به حالت پیشین

پیشنهاد
دیدگاه کاربران
  • شاهنامه به زبان ساده (نثر روان)
    درود بر شما بیت هایی که در دریافت معنی و درون مایه ی آنها مشکل دارید در انجمن گفتمان مهرمیهن بنگارید تا بتوانیم شما را یاری کنیم : mehremihan.ir/forum (http://mehremihan.ir/forum) نمایش / پاسخ
    فرستنده : @سرپرست دیدگاه ها


Your SEO optimized title